راهنما خرید

همه چیز درباره قابلمه های گرانیتی + معرفی قابلمه های تکی لایف اسمایل

اول از همه بگذارید حقیقت و دروغ هایی که برای تعریف های زیاد از محصول جلوی مشتری می شود را از هم جدا کنیم. “ظروف گرانیتی از جنس گرانیت نیستند و اسم ظروف گرانتی به این دلیل به آنها داده شده است که روکشی که برای این ظرف ها استفاده می شود از نظر ظاهری شبیه به سنگ های گرانیتی است” پوشش ظرف های گرانیتی ماندگاری بیشتر و قدرت نچسب بودن بهتری نسبت به ظرف های تفلون دارد. از طرفی مضراتی که ظروف تفلون دارند در قابلمه های گرانیتی وجود ندارد ولی اصول نگهداری از این ظرف ها تا حد زیادی به روش ها و اصول نگهداری از ظروف تفلون شبیه است.


فهرست مطالب


قابلمه چیست؟

قابلمه یا نام دیگر آن دیگ، گونه از ظرف های درب دار است، که برای پخت و پز و آشپزی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این لوازم آشپزخانه ای دارای لبه های بلندی هستند که امکان طبخ غذا ها را در مدت زمان بیش تری میسر می کند. انواع خورشت و برنج را در آن ها می توان طبخ کرد. اگر بخواهیم به تاریخچه انواع قابلمه سری بزنیم، باید به 9000 سال پیش در مکزیک برویم! اولین قابلمه های سنگی در جهان در این منطقه کشف شده است. تاریخ شناسان معتقدند، انسان ها در آسیای شرقی برای اولین بار در 16 هزار سال پیش قابلمه های سفالی را برای پختن غذا ها استفاده می کرده اند.

درباره قابلمه های گرانیتی

در ایران، از قابلمه ها و دیگ های سنگی برای پختن دیزی استفاده می کرده اند. در شهر های اردبیل و مشهد کاربرد این نوع ظروف مرسوم تر بود. ایرانیان تا دهه 1350 از دیگ های مسی برای پخت و پز استفاده می کردند. اما امروزه با گسترش صنعت قابلمه سازی و ابداع آلیاژ های گوناگون برای این نوع ظروف، این قابلمه های مسی بیش تر جنبه تزیینی در خانه ها دارند. در زبان پارسی واژه دیگ برای این ظرف ها مرسوم تر است. واژه قابلمه، در حقیقت عبارتی ترکی است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بررسی بهترین قابلمه برای پخت و پز در طب سنتی را بخوانید.

آلیاژ مختلف برای ساخت قابلمه:

هر یک از فلزاتی که برای ساخت قابلمه به کار برده می شوند، استفاده های به خصوصی دارند. به طور مثال قابلمه های مسی، انتقال گرما را به خوبی انجام می دهند. از این جهت برای پخت انواع سس و مربا بیش تر کارایی دارند. همچنین قابلمه های چدنی حرارت بیش تری برای پخت و پز تولید می کنند، چون گرما در آن ها بیش تر محبوس می شود.

  غذاساز چیست؟ + بررسی مشخصات یک غذاساز خوب

به همین سبب از آن ها برای آشپزی در مدت طولانی بیش تر استفاده می شود. نمونه های ساده تری از انواع قابلمه، دیگ های آلومینیومی هستند که هیچ مقاومتی در برابر هیچ ماده ای ندارند! آن ها را به نام رویی نیز می شناسند. به سبب همین مقاومت کم، اغلب بر روی آن ها روکش هایی از جنس تفلون، چدن و.. را تعبیه می کنند که کارایی بیش تری داشته باشند. برای پخت و پز در این قابلمه ها باید از قاشق های چوبی و سیلیکونی استفاده کرد که روکش کف آن ها را از بین نبرند.

انواع قابلمه های آهنی نیز تولید می شوند. همچنین قابلمه های استیل نیز وجود دارند که کاربرد آن ها بیش تر در زمینه جوشاندن آب است. دیگ های سرامیکی نیز کاربردی مشابه با سنگ و سفال دارند، چرا که حرارت را به خوبی در خود حفظ کرده و نگهداری می کنند. نسل جدیدی از قابلمه ها، انواع شیشه ای و پیرکس هستند که در مجاورت حرارت نمی شکنند و انتخاب جدید برای آشپزخانه ها به شمار می روند. در این بین نامی از قابلمه گرانیتی نیز همیشه می درخشد.

معرفی کلی قابلمه های گرانیتی

قابلمه گرانیتی، نسل جدیدی از انواع دیگ های نچسب هستند که ظاهری مشابه با سنگ های گرانیتی دارند. این نوع قابلمه ها هیچ ارتباطی با سنگ های گرانیت ندارند، تنها به سبب شباهت ظاهری شان با این نوع سنگ ها است که چنین نامی بر آن نهاده اند. قابلمه گرانیتی مانند انواع سرامیکی و تفلون، از چسبیدن مواد غذایی بر سطح و رویه خود جلوگیری می کند. اما مزایایی نیز به نسبت این مدل قابلمه ها دارند. از جمله این که ماندگاری و دوام آن ها بالاتر است؛ و این که این مدل قابلمه ها مواد روکش آن ها مضر نبوده و در صورت ترکیب با غذا ها مسمومیت ایجاد نمی کنند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید بهترین سرویس قابلمه را بخوانید.

درباره قابلمه های گرانیتی

از نظر ساختار باید گفت که این قابلمه ها، ترکیبی از انواع سرامیک و تفلون هستند. بر روی آن ها نقطه نقطه هایی مشاهده می شود که در حقیقت همان سرامیک هستند که در آن پراکنده شده اند. این پوشش را بر روی سطوح آلومینیومی خالص و یا آلیاژی قرار می دهند. همچنین گاها انواع قابلمه استیل را نیز با این روکش ها، پوشش می دهند. برای خرید این نوع قابلمه ها ابتدا باید بتوانید، انواع اصل آن ها را در بازار های پخش و فروش یافت کرده و به تشخیص آن ها بپردازید.

  بهترین برند ماشین لباسشویی چیست؟ + آیا ماشین لباسشویی ال جی بهتر است یا سامسونگ؟

چگونه قابلمه گرانیتی اصل را شناسایی کنیم؟

 1. در وهله اول قیمت و بهای پرداختی محصولات است که می تواند در این زمینه به شما کمک کند، از خرید نمونه های ارزان قیمتی که به نام قابلمه گرانیتی  در بازار به فروش می رسند، پرهیز کنید.
 2. از برند های این محصولات اطلاعات کسب کنید! با یک جست و جوی ساده در اینترنت می توانید، بهترین برند های این نوع قابلمه ها را بیابید.
 3. بررسی یراق آلات به کار رفته در قابلمه ها نیز می تواند، به شما در امر تشخیص نمونه های اصل این محصولات کمک کند. اقلام بی کیفیت و تقلبی این نوع قابلمه های گرانیتی، دارای دسته های بی کیفیتی می باشند.
 4. این ظر وف اغلب دارای وزن سنگینی هستند. به ویژه اگر در فروشگاه به شما گفته شد، که قابلمه انتخابی دارای جنس چدن با روکش گرانیتی است، به این مهم توجه کنید.
 5. یکی از نکاتی که در حین استفاده می تواند، سبب تشخیص انواع اصل آن شود، مدت زمان نگهداری حرارت در این ظروف است. اگر قابلمه انتخابی شما، گرانیت اصل باشد، حرارت برای مدت زمان طولانی در آن حفظ می شود.
 6. آن ها را به سادگی می توان در فر و مایکروفر نیز قرار داد. در زمان خرید اگر فروشنده شما را از قرار دادن قابلمه گرانیتی  انتخابی در فر منع کرد، باید بفهمید که این کالا اصل نیست و کیفیت مطلوب نظر شما را ندارد.

راهنمای خرید انواع قابلمه گرانیتی

از آن جا که همیشه در بازار های خرید و فروش این محصولات انواع قابلمه های فیک و تقلبی نیز وجود د ارند، شما باید بتوانید، نمونه های اصل و درجه یک این محصولات را شناسایی کنید. همچنین برخی از انواع قابلمه های این جنس، کاربرد بیش تری دارند، برخی از راه هایی که به شما در انتخاب یک قابلمه گرانیتی اصل و شیک  و کاربردی کمک می کنند، به شرح زیر می باشند:

درباره قابلمه های گرانیتی
 1. به استاندارد های ساخت این محصولات دقت کافی داشته باشید. انواع اصل این ظروف دارای استاندارد های ساخت ISO9001 هستند. این نشانه می تواند، راه خوبی برای شناخت نمونه های اصل و با کیفیت باشد.
 2. درب این قابلمه ها نیز باید مد نظر قرار گیرد. اگر درب آن ها از نوع شیشه ای و سوپاپ دار باشد، کاربردی تر و بهتر خواهد بود. درب های پیرکس نشکن هستند و دوام آن ها بالاتر است. وجود سوپاپ ها نیز فرایند آشپزی را تسهیل می کند و بخار های اضافی را از ظرف خارج می نماید.
 3. تعداد افراد خانواده خود را در حین خرید مد نظر قرار دهید! باید توجه کنید که چند نفر در خانواده از این قابلمه ها استفاده می کنند و اصلا به چه میزانی در منزل شما از قابلمه ها برای طبخ غذا استفاده می شود. بر همین اساس به خرید سرویس هایی با تعداد پارچه های متفاوت بپردازید.
 4. انواعی که جنس دسته قابلمه شان از روی بدنه آن است، بسیار کاربردی تر می باشند و مقاومت آن ها در برابر حرارت بالاتر است.
  راهنما خرید چای ساز بوش + معرفی مدل‌های محبوب

مزایای قابلمه گرانیتی چیست؟

 1. کف این ظرف ها نسبت به انواع دیگر قابلمه، ده ها برابر سخت تر است و به همین سبب در حین پخت و پز، استفاده از قاشق ها و کف گیر های فلزی برای هم زدن غذا بلامانع است.
 2. حرارت در این قابلمه ها بهتر حفظ می شود.
 3. انواع آن ها غذا ها را در مقابل سوختن نیز حفظ می کنند! این قابلمه ها در اثر افزایش سریع حرارت، مقاومت کرده و به سرعت داغ نمی شوند و در نتیجه مواد غذایی نیز به سرعت نمی سوزند. به همین سبب کیفیت آشپزی شما بالاتر می رود.
 4. تمیز کردن انواع قابلمه گرانیتی به سادگی صورت می پذیرد. با یک دستمال نرم می توانید، هر گونه آلودگی را از کف آن ها بزدایید.
 5. برای پخت و پز در آن ها، نیازی به استفاده از کره و یا روغن در کف ظرف نخواهید داشت. به همین علت خوراک هایی که در آن طبخ می شوند، اغلب از نظر سلامتی بهتر بوده و کالری کم تری دارند.
 6. مزه غذا ها در این قابلمه ها بهتر می شود. چرا که روکش آن ها با مواد غذایی ترکیب نمی شود. هیچ عاملی نمی تواند، سبب ترکیب روکش آن شود؛ از مواد اسیدی همچون گوجه گرفته تا افزایش دما در قابلمه.
 7. درب آن ها را اغلب از جنس شیشه می سازند و به همین سبب نیز می توانید در حین آشپزی، خوراک خود را ببینید.
 8. عمر و دوام آن ها بالا است.
 9. دسته های آن ها از جنس باکالیت است و به همین سبب نیز می توان آن ها را در فر نیز قرار دهید

معایب استفاده از قابلمه گرانیتی چیست؟

یکی از معایب آن ها وزن سنگینی است که دارند. وزن بالای آن ها سبب می شود که کمی در حین آشپزی سرعت عمل ما پایین تر بیاید. قیمت این ظروف نیز در بازار های پخش و فروش بالا است. همچنین گاها فلزات سنگینی در ساختار آن ها وجود دارد که می توانند، آسیب زا باشند.

درباره قابلمه های گرانیتی

گاهی این قابلمه ها را با لایه نازکی تولید می کنند که برعکس نمونه های اصل و با کیفیت این محصولات، گرما را برای مدت کمی در خود محفوظ می کنند.

  راهنمای خرید دستگاه اسپرسو ساز + بررسی 10 نکته کلیدی برای خرید دستگاه اسپرسوساز

طور عمر و ماندگاری قابلمه گرانیتی چقدر است؟

هر چه بیش تر در حفظ و نگهداری از این قابلمه ها کوشا باشید و مراقبت بیش تری از آن ها به عمل آورید، مدت زمان طولانی تری عمر کرده و طولانی تر می توانید از آن استفاده کنید. با رعایت پاره ای موارد می توانید، عمر آن ها را به شدت افزایش دهید و حتی تا 10 سال آن ها را سالم نگاه دارید.

یکی از مواردی که عمر آن را افزایش می دهد، ملاحظاتی در حین شست و شوی این قابلمه ها است! باید آن ها را با یک ابر نرم شست و شو دهید. همچنین پس از پخت غذا و در هنگامی قابلمه داغ است، نباید آن را مستقیم وارد آب سرد کنید، این کار طول عمر آن را به شدت کاهش می دهد. برای پخت غذا ها در آن از قاشق های پلاستیکی و چوبی استفاده کنید تا کفی آن هیچ صدمه ای نبیند. همچنین قابلمه گرانیتی  خالی را هرگز خالی بر روی حرارت گاز قرار ندهید.

همچنین بهتر است که برای پخت و پز غذا ها از شعله کم استفاده کنید، تا خاصیت چسبندگی آن ها از بین نرود. از برش و خرد کردن مواد غذایی بر روی آن ها خودداری کنید! پودر های شوینده را برای شست و شوی آن ها به کار نبرید. برای این کار از مواد شوینده مایع استفاده نمایید.

همچنین دسته های آن ها را در معرض حرارت بالا قرار ندهید. از این ظرف ها برای نگهداری مواد غذایی اسیدی همچون آبلیمو استفاده نکنید. آن ها را در کابینت ها درون هم قرار ندهید و حتی الامکان این اقلام را بر روی هم سوار کنید.

معرفی قابلمه های تکی برند لایف اسمایل

قابلمه سایز ۳۶ گرانیت لایف اسمایل مدل FLCM-36P

قابلمه گرانیتی لایف اسمایل مدل FLCM 36P یکی دیگر از محصولات با کیفیت برند Life Smile می‌باشد. بدنه قابلمه سایز ۳۶ لایف اسمایل از آلومینیوم ریخته‌گری تولید شده و دارای روکش گرانیتی می‌باشد. ساخت بدنه از آلومینیوم به انتقال بهتر و توزیع یکنواخت حرارت در هنگام پخت غذا کمک خواهد کرد.

درباره قابلمه های گرانیتی

قابلمه لایف اسمایل دارای سطوح نچسب بوده و همچنین هیچ‌گونه گاز مضر و خطرناک PFOA را تولید نخواهد کرد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معرفی بهترین قابلمه‎‌‌های لایف اسمایل را بخوانید.

مشخصات:

 • تحت لیسانس: آلمان
 • ساختار بدنه : گرانیتی
 • جنس بدنه : آلومینیوم
 • سایز قابلمه : 36 سانتی متر
 • جنس بدنه: آلومینیوم با روکش گرانیتی
 • جنس درب: پیرکس
 • جنس دستگیره‌ها: باکالیت

2- قابلمه گرانیتی سایز ۲۴ سبد دار لایف اسمایل مدل FLCM-24BS

قابلمه FLCMBS لایف اسمایل دارای روکشی نچسب از جنس گرانیت است که باعث می شود با استفاده از کمترین میزان روغن، هیچ ماده غذایی به آن نچسبد و عمل شستشو را راحت می کند. از مزایای درب شیشه ای آن، تسلط داشتن به محتویات درون قابلمه در هنگام آشپزی است. همچنین دریچه بخار درب آن باعث می شود بخار آب اضافی خارج شود و از سر رفتن غذا جلوگیری می کند.

درباره قابلمه های گرانیتی

این مدل قابلمه دارای شعله پخش کن است و گرما را به صورت یکنواخت به تمام سطح قابلمه منتقل می کند و دیگر نیازی به استفاده از شعله پخش کن نیست. سرخ کردن مواد غذایی با این محصول هیچ گونه گاز مضر PFOA را ایجاد نمی کند و آشپزی با آن‌ها از هر نظر سالم و بهداشتی خواهد بود.

  راهنمای خرید تلویزیون شیائومی +مزیت های خرید تلویزیون شیائومی چیست؟

مشخصات:

 • ساختار بدنه : گرانیتی
 • سایز : 24 سانتی متر
 • جنس بدنه : آلومینیوم
 • جنس درب : شیشه
 • جنس دستگیره درب : باکالیت
 • سطح نچسب : دارد
 • پوشش داخلی : گرانیت

3- قابلمه گرانیتی لایف اسمایل سایز ۲۰ مدل LifeP5-20

قابلمه گرانیتی لایف اسمایل مدل LIFEP5 یکی دیگر از محصولات برند لایف اسمایل است. سایز این قابلمه ۲۰ سانتیمتر است. جنس اصلی بدنه آن از آلومینیوم ریخته‌گری ساخته شده که باعث انتقال بهتر حرارت می شود.

همچنین آلومینیوم مقاومت حرارتی بالایی دارد و تا دمای ۲۴۰ درجه سانتیگراد را تحمل می کند.

مشخصات:

 • ساختار بدنه : گرانیتی
 • سایز : 20 سانتی متر
 • رنگ دستگیره ها : قهوه ای (چوبی)
 • جنس بدنه : آلومینیوم
 • جنس درب : شیشه
 • جنس دستگیره درب : باکلیت
 • سطح نچسب : دارد
 • پوشش داخلی : گرانیتی

سخن پایانی

شما در این مقاله با قابلمه های گرانیتی آشنا شدید. همچنین از بهترین قابلمه های تکی لایف اسمایل آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

طرز استفاده از قابلمه گرانیتی برای اولین بار چگونه است؟

اول از همه بایدبر چسب های آن را جدا کنید و یک بار آنرا با اسفنج نرم مخصوص ظروف گرانیتی شستشو دهید.
ظرف را روی شعله بسیار کم بگذارید و کمی روغن درون ظرف بریزید.
سپس بعد از این که روغن گرم شده را در ظرف بگردانید تا همه جای درون ظرف به روغن آغشته شود.
در پایان ظرف را دوباره قابلمه را بشویید و بعد از شستشو ظرف برای استفاده کاملا آماده است.

مقایسه قابلمه های گرانیتی با انواع استیل چیست؟

قابلمه های استیل وزن های سبک تری دارند. در این زمینه بر انواع قابلمه گرانیتی برتری دارند و شست و شوی آن ها نیز ساده تر می شود. اما یکی از معایب اساسی وارده به این جنس استیل، این است که حرارت را به طور یکنواختی در کل ظرف پخش می کنند. این عامل سبب می شود که گاها غذا ها ته گرفته و بسوزند. برای نگهداری از ظروف استیل باید ملاحظات بسیاری به عمل آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا