انواع عسلخواص عسل

خواص عسل و بررسی ویژگی‌های دارویی و درمانی آن

عسل یکی از مفیدترین محصولات طبیعی است. این محصول، نه ‌تنها به ‌عنوان یک ماده غذایی به شمار می‌رود بلکه به‌ عنوان یک روش درمانی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. عسل خواص بسیار زیادی برای اعصاب و سلامت روان، تقویت قوای جنسی، تقویت سیستم ایمنی بدن، درمان آسم و کاهش سرفه و دستگاه گوارش دارد. هم‌چنین این ماده غذایی می‌تواند برای پوست و لاغری نیز فواید بسیار زیادی داشته باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی برخی از خواص عسل اشاره کنیم.

بررسی خواص عسل برای اعصاب

عسل می‌تواند به آرامش اعصاب منجر گردد و به برطرف کردن خستگی کمک کند. لازم است بدانید که گلوکز موجود در این ماده خوراکی، یکی از عناصری است که وجود آن برای کارکرد هر چه صحیح‌تر و بهتر سلول‌های عصبی، ضرورت دارد. این ماده دارای این قابلیت است که با سرعتی بسیار بالا در خون جذب شود و از این طریق به آرامش اعصاب و هم‌چنین کاهش یافتن اختلالات روانی کمک کند. تا کنون تحقیقات بسیار زیادی انجام ‌شده که نتایج آن‌ها نشان می‌دهد عسل، ماده‌ای ضد اضطراب و ضد افسردگی است و برای درمان تشنج نیز کاربرد دارد.

خواص عسل طبیعی

از اثرات ضد درد این محصول خوراکی می‌توان برای محافظت از سیستم عصبی مرکزی استفاده کرد. بنابراین و به ‌طور کلی می‌توان گفت عسل در کاهش دادن اضطراب، تنظیم کردن خواب و تقویت کردن حافظه نقش بسیار موثری دارد و می‌توان از این محصول خوراکی در کاهش دادن عصبانیت استفاده کرد. بهبود کم ‌خوابی، بهبود میگرن و… از دیگر خواص این محصول برای اعصاب است. لازم به ذکر است که این خواص، به دلیل ترکیبات مفید و موادی است که در این محصول خوراکی وجود دارد. از جمله این مواد می‌توان ویتامین‌هایی از قبیل: ویتامین D و پلی فنول‌ها را نام برد.

  معرفی انواع عسل و خواص شگفت انگیز آنها

بررسی خواص عسل برای تقویت قوای جنسی

یکی از خواص ویژه عسل طبیعی، تقویت قوای جنسی زنان و مردان است. همان‌طور که می‌دانید اختلالات جنسی، خود می‌تواند مشکلات بسیار زیادی را ایجاد نماید. از جمله اختلالات جنسی مردان که از طریق مصرف عسل طبیعی می‌توان آن را برطرف ساخت؛ می‌توان به اختلال در نعوظ، زود انزالی و اختلال در ارگاسم اشاره کرد. از طرف دیگر نعوظ طولانی ‌مدت و… نیز از جمله مشکلات جنسی هستند که از طریق مصرف عسل طبیعی برطرف خواهند شد.

همان‌طور که می‌دانید اختلالات جنسی در بسیاری از موارد، نتیجه مشکلاتی در سلامت بدن شخص هستند و یا به دلیل نواقص و اشکالاتی در سبک زندگی وی ایجاد می‌شوند. اما در بسیاری از موارد نیز این مسائل به دلیل کمبود برخی از ویتامین‌ها اتفاق می‌افتد. از جمله این ویتامین‌ها می‌توان ویتامین A، ویتامین B، ویتامین C، ویتامین‌ E را نام برد. از طرف دیگر عسل دارای مواد مغذی از قبیل روی و اسیدهای چرب ضروری است که می‌تواند در تقویت قوای جنسی نقش قابل توجه داشته باشد.

خاصیت‌های عسل

لازم است بدانید که عسل طبیعی با داشتن ویتامین‌های مختلف و مواد مغذی بسیار، می‌تواند به بهبود گردش خون کمک کند و عملکرد غدد جنسی را بهبود بخشد و از این طریق، باروری خانم‌ها و آقایان را افزایش دهد.

بررسی خواص عسل برای تقویت سیستم ایمنی بدن

همان‌طور که می‌دانید در صورتی ‌که سیستم ایمنی بدن، به ‌اندازه‌ کافی قوی باشد کم‌تر ویروسی می‌تواند آن را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین توصیه‌های بسیاری وجود دارد که تاکید می‌کنند در فصول مختلف، به‌ ویژه پاییز و زمستان از عسل طبیعی استفاده کنید تا از این طریق سیستم ایمنی بدن خود را تقویت نمایید. عسل در تقویت سیستم ایمنی مؤثر و مفید است چون دارای ویتامین‌های بسیار زیادی است. از جمله این ویتامین‌ها می‌توان ویتامین A، C،  B1، B2 (ریبوفلاوین)، ویتامین  B5(پانتوتنیک) و نمک‌های کلسیم را نام برد. لازم است بدانید که عسل، خاصیت آنتی ‌اکسیدان، آنتی باکتریال و هم‌چنین ضد میکروب دارد. بنابراین در صورتی ‌که سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است و یا زیاد به سرماخوردگی مبتلا می‌شوید می‌توانید از این ماده خوراکی استفاده کنید.

  خواص ارده با شیره و عسل چیست؟ بررسی فواید ارده برای دیابت، معده، مردان + معرفی بهترین زمان مصرف

بررسی خواص عسل برای آسم و کاهش سرفه 

عسل طبیعی دارای خواص بسیار زیادی در درمان آسم است و می‌تواند به کاهش دادن سرفه کمک کند. چراکه این ماده‌ خوراکی دارای خواص آنتی ‌اکسیدانی بسیار زیادی است. بنابراین دارای این قابلیت است که با التهاب مبارزه کند و ایمنی بدن را تقویت نماید. بسیاری از افراد از این محصول غذایی در تسکین گلو درد و آرام کردن سرفه و کاهش دادن آن استفاده می‌کنند. از طرف دیگر عسل ماده مؤثری برای درمان آلرژی است. همان‌طور که می‌دانید آلرژی و آسم با یکدیگر ارتباط دارند.

عسل برای سرفه

بنابراین و در صورت بروز حساسیت و یا آلرژی، بدن آنتی‌بادی‌هایی را تولید می‌کند. این آنتی‌بادی‌ها در بسیاری از موارد، خود را به شکل سرفه و یا آسم نشان می‌دهند. در این‌ صورت مصرف عسل می‌تواند به ‌عنوان سرکوب‌کننده این واکنش‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. به ‌ویژه برای افرادی که دچار آسم شبانه هستند و از این طریق به سرفه، خس‌خس سینه، گرفتگی قفسه‌ سینه و… دچار می‌شوند، مصرف عسل طبیعی تجویز و توصیه می‌گردد.

بررسی خواص عسل برای دستگاه گوارش

عسل نوعی ماده خوراکی و منبعی سرشار از مواد معدنی و آنزیم‌ها است و اسیدهای آمینه بسیار زیادی دارد. بنابراین و از جمله خواص این محصول طبیعی می‌توان فواید آن برای دستگاه گوارش را نام برد. لازم است بدانید که عسل دارای آنزیم‌هایی است که می‌توانند در فرایند گوارش به ‌عنوان کاتالیست عمل کنند. این محصول هم‌چنین در برطرف کردن اسهال نیز اثربخش است. بنابراین در صورتی که کودکان شما زیاد به این مشکل دچار می‌شوند می‌توانید برای برطرف کردن آن از عسل کمک بگیرید. (بررسی خاصیت‌های عسل برای معدهعسل درمانی برای اسهالی)

  آشنایی با انواع عسل گیاهی و خواص شگفت انگیز آن‌ها برای سلامتی

هم‌چنین عسل دارای نوعی ترکیب به نام متیل گلی اکسال است که خواص آنتی باکتریال این محصول را موجب می‌شود. این ماده می‌تواند به بهبود عفونت‌های معده کمک کند. از دیگر خواص عسل برای گوارش می‌توان به تقویت کردن سیستم گوارشی بدن اشاره کرد. این عامل سبب می‌شود تا در دفعات بعدی و در آینده از ناراحتی‌های گوارشی پیشگیری به عمل آید.

بررسی خواص عسل برای پوست

در حال حاضر بسیاری از افراد به دنبال یافتن راهکاری مناسب برای برطرف کردن مشکلات پوستی خود هستند. لازم به ذکر است که ترکیبات موجود در عسل طبیعی می‌توانند برای پوست و همچنین مو فوایدی داشته باشند. این ماده خوراکی می‌تواند رطوبت بدن را حفظ کند و با پیری مبارزه کند و بسیاری از باکتری‌ها را از بین ببرد. از طرف دیگر، عسل حاوی موادی مغذی، انواعی از آنتی ‌اکسیدان‌ها و… است که می‌توانند در سلامت پوست و مو نقش قابل‌ توجهی داشته باشند. از جمله خواص عسل برای پوست می‌توان به پاک ‌سازی منافذ پوست، لایه‌برداری از آن، التیام دهنده جای زخم، درمان آکنه، مرطوب کنندگی بدن، درمان آفتاب ‌سوختگی و… اشاره کرد.

بررسی خواص عسل برای لاغری

بسیاری از افراد از عسل برای لاغری و کاهش وزن استفاده می‌کنند. چرا که این محصول دارای مواد مغذی بسیاری از قبیل پروتئین، انرژی،فیبر، قند، ویتامین‌ها، مواد معدنی و… است. از جمله مواد معدنی موجود در این محصول خوراکی می‌توان به آهن، سدیم، پتاسیم، فسفر، زینک، کلسیم و… اشاره کرد. برای افرادی که دچار اضافه ‌وزن هستند مصرف عسل می‌تواند خطرات بروز اختلالات قلبی و عروقی را نیز کاهش دهد و از طرف دیگر منجر به ‌اضافه وزن این افراد هم نگردد. هم‌چنین نتایج بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف عسل به ‌جای شکر، می‌تواند کلسترول خون را کاهش دهد. برای دستیابی به لاغری از طریق این محصول می‌توانید عسل را با آب گرم، آب ‌لیمو، دارچین و… مصرف کنید.

  خواص عسل کوهی "عسلی از دل کوه"

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا