دانستنی‌ها

شمع طبیعی موم زنبور عسل چیست؟ + بررسی ویژگی های شمع موم زنبور عسل

شمع طبیعی موم زنبور عسل چیست؟ از چه چیزی ساخته می‌شود؟ خرید شمع طبیعی چه فوایدی دارد؟ آیا ساختن این شمع برای زنبور عسل مضر است؟ با توجه به اینکه موم عسل به سختی به دست می‌آید آیا استفاده از آن به عنوان شمع کار صحیحی است؟ همه این‌ها سوال‌هایی هستند که هر وقت صحبت شمع موم طبیعی زنبور عسل به میان می‌آید به ذهن ما خطور می‌کند. پیش از این درباره بیزواکس چیست و چه کاربردهایی دارد؟ صحبت کردیم و توضیحاتی ارائه دادیم. در این مقاله به بررسی خاصیت موم عسل برای شمع‌سازی و چرایی انتخاب شمع موم طبیعی نسبت به دیگر انواع شمع می‌پردازیم. با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


شمع طبیعی موم زنبور عسل چیست؟

شمع موم عسل قدیمی‌ترین شمع جهان است. موم یک محصول جانبی طبیعی زنبورداری است. موم استخراج شده‌ای که برای شمع استفاده می‌شود، موم اندودسازی باقی‌مانده پس از استخراج عسل توسط زنبوردار است. موم اندودسازی مومی است که توسط زنبورها ساخته می‌شود تا سلول‌های شش ضلعی آن‌ها را پس از پر کردن شهد، مهر و موم کنند. به این دلیل خرید شمع طبیعی مورد توجه افراد مختلف است.

بسیاری از مردم شمع موم طبیعی زنبور عسل را به شمع پارافین ترجیح می‌دهند زیرا به عنوان یک محصول کاملاً طبیعی، برای افرادی که سبک زندگی سالمی دارند جذابیت بیشتری دارد. در تولید شمع موم عسل به زنبورها صدمه‌ای وارد نمی‌شود. تقریباً ۳۳ میلیون بازدید از گل برای زنبورهای عسل به طول می‌انجامد تا موم ایجاد شده به وزن یک پوند (حدود نیم کیلوگرم) برسد، به عبارتی تقریباً مانند عصاره‌ای که از شربت قند یا عسل تهیه می‌شود. زنبورها باید ۱۰ پوند (حدود ۵ کیلوگرم) عسل مصرف کنند تا یک پوند موم تولید کنند.

شمع طبیعی موم زنبور عسل

بسیاری از افراد هم احساس می‌کنند شمع موم طبیعی زنبور عسل ، یک ارتباط معنوی محکم‌تری با قدرت و بهره‌وری طبیعت نسبت به دیگر انواع شمع برقرار می‌کند. این مزایای سلامتی شمع موم است که بیشتر کاربران را به خود جلب کرده و آن‌ها را به خرید شمع طبیعی ترغیب می‌کند و بسته به نوع شمع و میزان سلامتی شخصی که آن را می‌سوزاند، این مزایا می‌تواند قابل توجه باشد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معجزه‌ای به‌نام عسل آویشن را بخوانید.

  بهترین مناطق برای پرورش زنبور عسل

تشخیص موم زنبور عسل واقعی چگونه است؟

کنترل دقیقِ کیفیتِ موم زنبور به تجربه و دانش تخصصی نیازمند است. اما راه‌هایی نیز مطرح شده است که می‌تواند در تشخیص طبیعی‌‌بودن موم زنبور به ما کمک کند. به‌طور‌ کلی، ناخالص‌بودنِ موم زنبور را می‌توان تشخیص داد، اما تشخیصِ اینکه ناخالصی به چه میزان و با چه مواد دیگری‌ بوده است، بسیار دشوار خواهد بود.

موم زنبور کمی نرم‌تر و چسبنده‌تر از پارافین است و رنگِ آن طیفی از سفید تا زرد را در بر می‌گیرد. برخی موم‌ سفیدرنگ را ناخالص‌تر دانسته‌اند، چون احتمالاً در معرض هوا، نور آفتاب و رطوبت قرار گرفته‌ یا با پارافین یا استئارین ترکیب شده است. با این وجود، رنگ موم تعیین‌کننده‌ی کیفیت موم نخواهد بود.

شمعِ‌ طبیعیِ موم، رنگ افزوده ندارد و در پالودن آن از مواد شیمیایی استفاده نشده است. فتیله‌ی این شمع نیز فاقد فلز و از مواد طبیعی، مثل کتان، تهیه شده است.

قیمت یکی از نشانه‌های واضح برای تشخیص کیفیت موم زنبور است. موم‌هایی که قیمت پایینی دارند به احتمال زیاد تقلبی بوده، یا دست‌کم، با مواد مومی دیگر ترکیب شده‌اند. موم‌هایِ ارزانِ موجود در بازار معمولاً با پارافین ترکیب شده‌اند و مقدارِ موم زنبور در آن‌ها بسیار پایین است. بعضی از موم‌های تقلبی هم صد‌در‌صد از پارافین‌ تشکیل شده‌اند. شمع‌هایی که ۱۰۰٪ موم زنبور باشند گران‌قیمت‌‌ هستند، اما چون از کیفیت بالایی برخوردارند، ارزش پولی که خرج‌شان می‌کنید را خواهند داشت.در هنگام خرید آنلاین شمع، ابتدا تعداد کمی سفارش دهید تا از کیفیتِ شمع‌ها مطمئن شده و سپس به خرید تعداد بیشتر اقدام نمایید.

مقایسه شمع‌ موم زنبور و شمع‌ پارافین

شمع‌ پارافین

به دلیل ارزانی اغلب شمع‌های موجود در بازار شمع‌های پارافینی هستند. به تازگی مشخص شده است که این شمع‌هایِ ارزان‌قیمت برای محیط‌زیست و سلامت انسان مضراتی دارند. شمع‌های‌ پارافینی از موادِ ته‌نشین در فرآیندِ تصفیه نفت خام ساخته می‌شوند. این شمع‌ها، در هنگام سوختن بنزن و تولوئن آزاد می‌کنند، که هر دو کارسینوژن محسوب شده و برای بدن مضرند. چند ساعت سوختنِ شمع‌ پارافینی می‌تواند سطح زیادی از فلزهایِ سنگین در هوا ایجاد کند و حتی ممکن است موجب آسیب به مغز و سیستم اعصاب مرکزی شود. عطر و رنگِ شمع‌هایِ پارافینی نیز از طریقِ افزودنی‌هایِ مصنوعی ایجاد می‌شود. دود سیاه رنگ شمع‌های پارافینی بر دیوار، سقف، پرده و مبلمان می‌ماند. در آخر، منبعِ پارافین، پترولیوم یا نفت‌خام است که تجدید‌ناپذیر محسوب می‌شود.

  هر آنچه از گرده گل نمی‌دانستید

شمع موم زنبور

شمع موم زنبور در زمانِ سوختن مواد سمی آزاد نمی‌کند، بلکه با رهاسازیِ یون‌هایِ منفی، یون‌هایِ مثبتِ ایجاد شده توسط ماکروویو، وای‌فای، و بخاری‌ها را خنثی می‌کند.موم زنبور آهسته‌تر از شمع‌های پارافینی می‌سوزد و مثل شمع‌های پارافینی چکه نمی‌کند. مومِ عسل چون با حرارتِ بیشتر نسبت به موم‌های پارافینی می‌سوزد، دوده‌ی کم‌تری نیز پراکنده خواهد کرد.

شمع موم زنبور، به فرآوری شیمیایی، و افزودنِ نگهدارنده‌‌ها یا تثبیت‌کننده‌هایِ فرابنفش نیازی ندارد. شمع مومی تمیز و آرام می‌سوزد و رایحه‌ی ملایم عسل دارد. این شمع از کندو‌های زنبور عسل به دست می‌آید و تجدید‌پذیر محسوب می‌شود..البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله عسل بخورید، لاغر شوید را بخوانید.

فواید سلامتی شمع موم طبیعی زنبور عسل چیست؟

شمع موم طبیعی زنبور عسل معروف است که دارای چندین فواید سلامتی مختلف است، از جمله:

  • میزان آلودگی بسیارکم: شمع‌های پارافینی معمولی از نفت استخراج می‌شوند و می‌توانند مواد شیمیایی مانند بنزن، تولوئن، دوده و سایر مواد شیمیایی را در هوا آزاد کنند. این نوع شمع‌ها بیش از آن‌که به کیفیت هوایی که تنفس می‌کنیم آسیب برساند ضرر دارند و باید از آن‌ها اجتناب شود. از آنجا که شمع موم طبیعی زنبور عسل از موم طبیعی است، هنگام سوختن فراورده جانبی آلاینده و دوده سنگین تولید نمی‌کند. برخی از انواع شمع‌ها آلاینده‌های بسیار ریز و جزئی از مواد شیمیایی را که به عنوان سرطان زا شناخته می‌شوند تولید می‌کنند، اما این مسئله در شمع‌های موم طبیعی ایجاد نمی‌شود. شمع موم طبیعی زنبور عسل اغلب به ویژه برای مبتلایان به آسم یا آلرژی مفید است و در از بین بردن مواد حساسیت زای رایج مانند گرد و غبار و شوره از هوا مؤثر است. چون شمع موم کندتر از شمع پارافین می‌سوزد خرید شمع طبیعی به صرفه‌تر از شمع پارافین است چون ماندگاری آن بسیار بیشتر است.
  • خنثی سازی آلاینده ها: شمع های شمع موم طبیعی زنبور عسل هنگام سوختن یون‌های منفی (آنیون) تولید می‌کنند و این یون‌ها به خنثی‌سازی آلاینده‌های موجود در هوا کمک می‌کنند. این به از بین بردن گرد و غبار و بوهای نامطبوع، کاهش علائم آلرژی و آسم و بهبود تنفس برای هرکسی که در نزدیکی شمع موم عسل حضور دارد کمک می‌کند. از طرف دیگر شمع‌های موم خالص تقریباً بدون دود و رایحه خاصی می‌سوزند و با انتشار یون‌های منفی در هوا، هوا را تمیز می‌کنند. این یون‌های منفی می‌توانند به مواد آلاینده متصل شده و به دفع آن‌ها و در نتیجه پاکسازی هوا کمک کنند.
  • تمدد اعصاب: عمل ساده سوزی شمع خاصیت آرام‌بخشی دارد و می‌تواند به کاهش استرس و تمرکز ذهن کمک کند. رایحه مطبوع ملایم عسل طبیعی شمع موم طبیعی زنبور عسل می‌تواند به آرامش شما کمک کند بدون این‌که بوی شمع‌های معطر مصنوعی به طرز غیرطبیعی فضا را پرکند.
  • سلامت و امنیت: از آنجا که شمع موم طبیعی زنبور عسل به طور کل طبیعی است و هیچ محصول جانبی تولید نمی‌کند، در صورت استفاده صحیح بدون اشک شمع سوخته و در نتیجه سوختن آن ایمن‌تر است. با این کار از خطر سوختگی و سایر صدمات ناشی از سوختن نامناسب انواع دیگر شمع جلوگیری می‌شود. در هنگام خرید شمع طبیعی حتماً به این نکات توجه کنید.
  • روشنایی: شمع‌های موم عسل ، درخشان‌ترین و خالص‌ترین نور را در بین دیگر شمع‌ها دارند و نزدیک‌ترین نور به نور طبیعی خورشید هستند. اگر قرار است از شمع‌ها به عنوان منبع نوری استفاده شود، این می‌تواند به کاهش خستگی چشم و کاهش سردرد کمک کند.
  آیا عسل برای اضطراب مفید است؟ + معرفی 6 خاصیت شگفت انگیز عسل برای اعصاب

ویژگی های شمع موم زنبور عسل چیست؟

شمع موم زنبور، به دلیل ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی که دارد، سالم‌ترین نوعِ‌ شمع‌ محسوب می‌شود.یکی از ویژگی‌های این شمع‌ موم زنبور عسل ، تولید یون‌های منفی در اثر سوختن است. انتشار یون‌های منفی، یون‌های مثبت را که توسط آلودگی‌ها حمل می‌شوند، خنثی کرده، و در نتیجه، غبار، قارچ و بوی نامطبوع را از بین می‌برد و به‌خصوص برای افرادی که آلرژی، آسم و تب یونجه دارند، مفید است. یون‌های خنثی شده در این فرآیند یا به داخل شمع مکیده می‌شوند یا بر روی زمین می‌افتند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره عسل گون را بخوانید.

شمع طبیعی موم زنبور عسل

از سوی دیگر، شعله‌ی شمع‌ عسل در طیفِ نوریِ خورشید قرار گرفته و روشن‌تر از سایر شمع‌ها می‌سوزد. این شعله، در مقایسه، دوده‌‌ی کمتری ایجاد می‌کند و نگریستن به آن پیش از خواب، خاصیت درمانی داشته و چشمان‌تان را آرام می‌کند؛ این امر به‌ویژه برای کسانی سودمند است که مدت زمان زیادی را در برابر نورِ آبیِ صفحه‌هایِ نمایشِ الکترونیکی می‌گذرانند.

به‌دلیل استفاده از عسل در ساختِ موم، شمع‌هایی که از موم زنبورساخته شده‌اند، غالباً خوش رایحه هستند. حس بویایی از مهم‌ترین حواس انسان به شمار می‌آید و استشمامِ یک رایحه‌ی خوب می‌تواند به‌سرعت حال‌و‌هوایِ شما و محیطی که در آن قرار دارید را دگرگون کند.شمع‌های مومی، همچنین، به‌دلیل نقطه‌ی ذوب بالایی که دارند، ۲ تا ۵ برابر آهسته‌تر سوخته و شعله‌ی طولانی‌تری فراهم می‌آورند.

شمع‌های موم طبیعی چه بویی دارند؟

موم عسل یک محصول طبیعی است و از این رو بوی منحصر به فرد خود را دارد. بوی آن، درست مانند رنگ آن، به آنچه زنبورهای سازنده موم در زمان برداشت موم از کندو تغذیه می‌کنند، بستگی دارد. اگر شمع طبیعی موم را زیر بینی خود بگیرید و بو کنید، شمع‌ها بوی مشابهی دارند، اما اگر شمع‌های دسته‌های مختلف موم دارید‌، بینی خوب می‌تواند تفاوت‌های ظریف را تشخیص دهد. این بو کاملاً به خودی خود وجود دارد. گاهی اوقات می‌تواند دارای رایحه گل باشد، گاهی اوقات نه. اما به طور کلی می‌توانید عطر عسل را از در شمع موم طبیعی زنبور عسل  احساس کنید. اینکه شخصی بوی موم را دوست دارد کاملاً ذهنی است، درست مثل غذا و نوشیدنی.

  عسل کنار بهتر است یا گون؟ یک مقایسه جامع

بعضی از افراد غذاها و نوشیدنی‌های خاصی را دوست دارند در حالی که دیگران اینطور نیستند. بسیاری از افراد هستند که خرید شمع طبیعی به شکل یک روش و شیوه زندگی برای آن‌ها درآمده و همواره از شمع موم عسل استفاده می‌کنند زیرا این یک محصول طبیعی است و هیچ ماده شیمیایی، رایحه یا مواد افزودنی مصنوعی و احتمالاً آلاینده و سمی ندارد. بیشتر افراد بوی موم را هم در حالت خام و هم در حالت سوختن شمع دوست دارند. با این حال، برخی از افراد می‌گویند هنگام سوزاندن شمع‌های شمع موم طبیعی زنبور عسل خیلی نمی‌توانند با بوی آن ارتباط برقرار کنند. در پاسخ به این مورد، ما می‌گوییم كه بیشتر مردم به سوزاندن شمع‌های معطر مصنوعی عادت دارند، كه البته  ماده اصلی آن طبیعی نیست و ممكن است دارای مواد تشكیل دهنده سمی، مواد شیمیایی و مواد افزودنی باشد. اما بوی رایحه انتخابی در فضای اطراف آن بسیار قوی است. بنابراین افرادی که شمع موم می‌سوزانند احتمالاً انتظار دارند که بوی قوی عسل از آن خارج شود ولی اینطور نیست.

شمع های موم بسیار تمیز و بسیار روشن می‌سوزند و به طور کلی فقط عطر ضعیفی می‌دهند، که برای سیستم بویایی بعضی از افراد تقریباً قابل تشخیص نیست و بعضی دیگر می‌گویند بوی عسل را به وضوح حس می‌کنند. در پایان روز، ما و مشتریانمان از شمع موم عسل استفاده می‌کنیم زیرا آن‌ها طبیعی، و فاقد مواد سمی، شیمیایی و افزودنی هستند و از لطافت بیشتری نسبت به محیط زیست برخوردار هستند. وقتی به خوبی ساخته می‌شوند زیبا به نظر می‌رسند و جلوه مجللی دارند. به عنوان آخرین نکته، بسیاری از بازخوردهایی که از مشتریان و دوستانمان در مورد شمع موم طبیعی زنبور عسل خود دریافت می‌کنیم این است که بسیار زیبا به نظر می‌رسند و فقط از آن‌ها به عنوان دکور و زیبایی‌بخش محل‌های مختلف استفاده می‌شود زیرا احساس می‌کنند سوختن چنین چیز زیبا و دوست‌داشتنی‌ای حیف است.

  خواص دارویی و درمانی عسل گون برای سلامتی و پیشگیری از بیماری

سخن پایانی

شما در این مقاله با شمع طبیعی موم زنبور عسل آشنا شدید. همچنین از ویژگی های آنها آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جوب داده شود.

سوالات متداول

آیا برای شمع‌های مومی می‌توان از اسانس استفاده کرد؟

برای شمع‌های موم طبیعی می‌توان از اسانس استفاده کرد اما ارزش طبیعی بودن و سوخت بدون مواد شیمیایی خود را از دست می‌دهند. زیبایی استفاده از شمع‌های مومی بخاطر حفظ طبیعت و تصفیه هواست. در پایان می‌توانیم بگوییم ما و مشتریان‌ سارموم از شمع موم استفاده می کنیم زیرا طبیعی است، و برای محیط ضرری ندارد زیرا فاقد مواد شیمیایی و مواد افزودنی می‌باشد.

موم زنبور چه فرایندی را طی کرده است؟

برخی از شمع‌سازان موم مورد نیاز خود را در مقادیر زیاد و در بلوک‌های بزرگ از کندودار تهیه می‌کنند که قبل از بکار بردن این موم در شمع‌سازی حتما باید از فیلتر عبور کند. روش دیگر این است که موم را در بلوک‌های کوچکتر از خرده فروشان موم تهیه کنند. مدیریت بلوک‌های کوچک راحت‌تر است و بدون نیاز به فیلتر آماده ذوب کردن است. خرده‌فروشان موم زنبور از روش‌های مخصوص به خود برای خرید موم و فیلتر آن استفاده می‌کنند و تا وقتی لیبل 100% طبیعی روی آن باشد شمع‌سازان می‌توانند با اطمینان خرید کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا