آرایشی - بهداشتی

علت بوی بد عرق زیر بغل چیست و چطور می توان آن را درمان کرد؟

بوی نامطبوع عرق زیر بغل، برای هیچکس جذاب نیست و همیشه سعی می‌کنند از آن فرار کنند. اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که بوی شدید و ناخوشایند عرق، از چه عللی رخ می‌دهد؟ اگر با این مشکل مواجه هستید و به دنبال درمان آن هستید، باید در ابتدا علت بوی بد زیر بغل خود را پیدا کنید و سپس به درمان آن بپردازید.


فهرست مطالب


علت بوی بد زیر بغل چیست؟ 

مهمترین و جالب‌ترین نکته درباره عرق، این است که خود عرق بویی ندارد، و زمانی که با باکتری‌های موجود بر روی پوست ترکیب می‌شود، از خود نوعی اسید با بوی نامطبوع تولید می‌کند. بنابراین، بوی نامطبوع عرق، اتفاقی اجتناب ناپذیر نیست. با این حال، بوی بد عرق، اعتماد به نفس خیلی از افراد را کاهش می‌دهد و گاها باعث می‌شود که در روابط اجتماعی خود نیز به مشکل بخورند. علاوه بر این، بوی نامطبوع عرق گاها به دلیل سبک زندگی یا عوامل دیگر تشدید می‌شود، بنابراین، قبل از آنکه به راه‌های درمان بوی نامطبوع زیر بغل بپردازید، باید به این عوامل مروری داشته باشید.

عواملی که در بوی بد زیر بغل تاثیرگذارند:

عواملی که در بوی نامطبوع عرق تأثیرگذار هستند، شامل ژنتیک، چاقی و اضافه وزن، گرمای هوا، فعالیت بدنی و ورزش‌های سنگین، تغییرات هورمونی مخصوصا در سنین یائسگی و بلوغ، کمبود بعضی از ویتامین‌ها مانند ویتامین C، D و B کمپلکس در بدن، مصرف بیش از حد مواد غذایی روغنی، چرب، پرادویه، نوشیدنی‌های الکلی یا کافئین‌دار، سبزیجاتی مانند سیر یا پیاز، کلم و زیره، گوشت سفید و قرمز و شکلات و شیرینی، قرار گرفتن در موقعیت‌های استرس‌زا و داشتن اضطراب شدید، وجود برخی بیماری‌ها مانند بیماری‌های کلیوی، کبد یا دیابت، و مصرف بعضی داروها مانند داروی ضد افسردگی می‌شوند. همچنین، افرادی که به هایپرهیدروزیس(تعریق بیش از حد بدن) مبتلا هستند، نیز ممکن است دچار بوی نامطبوع عرق شوند.

  نحوه نگه‌داری از براش های آرایشی

بنابراین، برای درمان بوی نامطبوع عرق، ابتدا باید علت آن را شناسایی کنید و سپس به روش‌های درمانی که برای آن علت مناسب است، اقدام کنید. این می‌تواند شامل استفاده از محصولات ضد عرق، شستشوی منظم و صحیح بدن، تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی، و در صورت لزوم، مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک باشد. همچنین، می‌توانید با مشاوره پزشک و یا متخصص پوست، روش‌های درمانی دیگری را نیز در نظر بگیرید.

درمان بوی بد زیر بغل

هنگامی که بدن عرق می‌کند، باعث خروج سموم از بدن می‌شود. با این حال، رعایت نکات بهداشتی، تغییر در سبک زندگی و استفاده از درمان‌های گیاهی می‌تواند به کاهش شدت بوی زننده عرق زیر بغل کمک کند. در ادامه به این راهکارها اشاره خواهیم کرد:

۱. از شرایط استرس‌زا دور بمانید: استرس و اضطراب باعث تشدید بوی بد عرق می‌شوند، بنابراین سعی کنید که از موقعیت‌هایی که باعث ایجاد استرس یا اضطرابتان می‌شوند، دوری کنید.

۲. لباس‌های نخی و گشاد بپوشید: هرچقدر لباس‌های آزادتر باشند، هوا در ناحیه زیر بغل بیشتر جریان پیدا می‌کند و بدن خنک‌تر می‌ماند. به خصوص در فصول گرم سال، لباس تنگ و چسبان نپوشید و از لباس‌های آزاد استفاده کنید.

۳. لباس‌هایتان را زود به زود عوض کنید: اگر یک لباس را در فصول گرمی مثل تابستان چند روز پشت سر هم تن کنید، بوی عرق تشدید خواهد شد. پس ساده‌ترین کار، عوض کردن لباس‌های خانگی و شستن مرتب لباس‌های بیرونی است.

۴. بعد از حمام، بدن را خشک کنید: احتمال رشد باکتری‌ها در محیط‌های مرطوب بیشتر است. بنابراین زمانی که از حمام خارج می‌شوید، با یک حوله نرم و بدون کشیدن حوله بر روی پوست، آب اضافی بدن خود را جذب کنید.

  چگونه از شر منافذ باز پوست خلاص شویم؟

۵. زیربغلتان را با صابون آنتی‌باکتریال بشویید: استفاده از صابون ضدباکتری برای شستن ناحیه زیربغل می‌تواند به از بین بردن باکتری‌هایی که با عرق ترکیب می‌شوند و بوی بدی را تولید می‌کنند، کمک کند.

۶. مرتب حمام کنید و دوش بگیرید: باکتری‌هایی که بر روی پوست هستند و با ترکیب شدن با عرق باعث ایجاد بوی بد می‌شوند، با شست و شو از بین می‌روند. پس بهترین کار این است که روتین حمام منظمی داشته باشید تا به باکتری‌ها اجازه ندهید در ناحیه زیر بغل شما رشد کنند.

۷. از تمیزکاری مرتب استفاده کنید: در صورت امکان، محیطی که در آن زندگی می‌کنید را تمیز نگه دارید. استفاده از تمیزکاری منظم و استفاده از اسپری ضدباکتری می‌تواند به کاهش بوی بد عرق زیر بغل کمک کند.

۸. از ترکیبات طبیعی استفاده کنید: برخی از ترکیبات طبیعی مانند خاک سرشار از سیلیس، سدر و اسطوخودوس معروف به خواص جذب بوی بد هستند. این مواد را می‌توانید به صورت پودر در زیر بغل استفاده کنید تا بوی بد را کاهش دهید.

۹. فرآورده‌های ضد بو را امتحان کنید: برخی از فرآورده‌های ضد بو مانند اسپری ضد بو، رول ضد بو و کرم ضد بو می‌توانند به کاهش بوی بد عرق زیر بغل کمک کنند. این فرآورده‌ها معمولاً شامل ترکیبات ضدباکتری مانند روغن‌های طبیعی و عصاره‌های گیاهی هستند.

۱۰. از مشاوره پزشکی استفاده کنید: در صورتی که بوی بد عرق زیر بغل شما به شدت تشدید شده و با رعایت نکات بهداشتی و استفاده از ترکیبات طبیعی تغییر نکرده است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. ممکن است مشکلی مانند عفونت، بیماری پوستی یا مشکلی در سطح هورمونی باعث ایجاد بوی بد عرق زیر بغل شما شده باشد. پزشک شما می‌تواند تشخیص دقیقی برای مشکل شما قرار دهد و راهکارهای درمانی مناسب را پیشنهاد دهد.

11. استفاده از بوتاکس برای کاهش بوی بد زیر بغل

  آموزش سایه چشم از پایه تا تخصصی

اگرچه ممکن است با روش بوتاکس برای کاهش بوی بد زیر بغل آشنایی ندارید، اما این روش جالب است که می‌توانید از آن برای کاهش بوی بد زیر بغل خود استفاده کنید. در این روش، بوتاکس به غدد عرق تزریق می‌شود و به طور همزمان در کاهش میزان عرق ترشح شده از غده‌ها و همچنین کاهش بوی بد موثر خواهد بود. البته قبل از انجام این روش، حتما از پزشک متخصص مشورت بگیرید.

12. محدود کردن مصرف خوراکی‌هایی که باعث تشدید بوی عرق می‌شوند

مصرف بعضی از مواد غذایی مثل سیر و پیاز، غذاهای تند و پرادویه، نوشیدنی‌های کافئین‌دار و الکلی و … می‌تواند باعث بیشتر شدن عرق شما و یا تشدید بوی عرق شما شود. پس تا حد امکان مصرف مواد غذایی نام برده شده را به حداقل برسانید.

13. مصرف بیشتری از میوه و سبزیجات

برخی از میوه‌ها و سبزیجات خاصیت سم‌زدایی دارند و برای بدن مفید هستند. از طرفی دیگر، این گونه خوراکی‌ها در بدن زودتر هضم می‌شوند و مثل سایر مواد غذایی نام برده شده، باعث تشدید بوی عرق نخواهند شد.

14. اصلاح مرتب موهای زیر بغل

وجود مو در ناحیه زیر بغل باعث می‌شود که تبخیر عرق در این قسمت کمتر شود و زمانی که این روند کندتر شود، باکتری‌ها زمان بیشتری برای تجزیه شدن پیدا می‌کنند. پس اصلاح مرتب موهای زائد زیر بغل، نه تنها از لحاظ آراستگی به نفعتان خواهد بود، بلکه در کاهش بوی بد عرق زیر بغل نیز تاثیر خواهد داشت.

15. پوشیدن لباس‌هایی با الیاف طبیعی

لباس‌هایی که از جنس الیاف مصنوعی ساخته شده باشند به پوست اجازه نفس کشیدن نمی‌دهند. در نتیجه زمانی که جریان هوا در ناحیه زیر بغل رفت و آمد نداشته باشد، بوی عرق تشدید خواهد شد. پس بهترین کار این است که لباس‌های خود را از جنس الیاف طبیعی مانند پنبه‌ای انتخاب کنید.

16. مصرف کافی آب

زمانی که آب کافی به ارگان‌های مختلف بدن برسد، فعالیت آنها بهتر و متعادل‌تر خواهد بود. غدد ترشح عرق در زیر بغل نیز از این قاعده مستثنی نیستند. پس آب بنوشید تا از بوی بد زیر بغل در امان باشید.

  تکنیک اسکالپ موی سر چیست و تا چه مدت ماندگاری دارد؟
علت بوی بد عرق زیر بغل چیست و چطور می توان آن را درمان کرد؟

در جدول زیر، این راهکارها را می‌توانید مقایسه کنید:

راهکارها برای کاهش بوی بد زیر بغلمزایا
استفاده از بوتاکس برای کاهش بوی بد زیر بغلکاهش ترشح عرق و بوی بد
محدود کردن مصرف خوراکی‌هایی که باعث تشدید بوی عرق می‌شوندکاهش ترشح عرق و بوی بد
مصرف بیشتری از میوه و سبزیجاتکاهش ترشح عرق و بوی بد
اصلاح مرتب موهای زیر بغلکاهش ترشح عرق و بوی بد
پوشیدن لباس‌هایی با الیاف طبیعیاجازه نفس کشیدن پوست و کاهش بوی بد
مصرف کافی آبکاهش ترشح عرق و بوی بد

در نتیجه، با انجام این راهکارها، می‌توانید به راحتی بوی بد زیر بغل خود را کاهش دهید و به خودتان اعتماد بیشتری بدهید.

استفاده از مواد گیاهی و طبیعی برای کاهش بوی بد زیربغل

علائم بوی بد زیر بغل می‌تواند برای بسیاری از ما مزاحمت‌آور باشد. اما با استفاده از مواد گیاهی و طبیعی، می‌توانید این مشکل را حل کنید. این ترکیبات گیاهی عبارتند از:

۱. از ترکیب جوش شیرین و آب یا آبلیمو برای ۱۵ دقیقه در ناحیه زیربغل استفاده کنید و سپس بشویید.

۲. پس از حمام، مقداری پودر زاج سفید را به ناحیه زیر بغل مرطوب خود بمالید.

۳. از گلاب برای شست و شوی ناحیه زیر بغل و یا گلبرگ‌های گل سرخ برای چند دقیقه در این قسمت استفاده کنید.

۴. با دم کرده نعناع ناحیه زیر بغلتان را بشویید تا به خوشبو شدن عرق کمک کنید.

۵. ترکیب پودر حنا و جوش شیرین یا پودر سدر را در ناحیه زیر بغل قرار دهید.

۶. برگ شیرین بیان را به صورت غلیظ دم کنید و محلول دم کرده را روزی ۲ تا ۳ مرتبه به ناحیه زیر بغلتان بمالید.

  راهنمای انتخاب رنگ رژ لب بر اساس رنگ پوست و مو

۷. دم کرده برگ خشک مورد را برای رهایی از بوی زننده عرق، به ناحیه زیر بغلتان بمالید.

۸. رزماری و پودر بچه را با نسبت یک به چهار با هم ترکیب کنید و به ناحیه زیر بغل بپاشید.

۹. قبل از خواب، مقداری آبلیمو ترجیحاً تازه را به زیر بغلتان بمالید.

۱۰. در هنگام استحمام از دم کرده برگ سیب به صورت تکی یا به صورت مخلوط با سرکه برای شستن زیر بغل استفاده کنید.

۱۱. گل ارمنی را به صورت خالص و به مدت نیم ساعت در ناحیه زیر بغلتان بمالید یا از آن به صورت ترکیب رقیق شده گل ارمنی، پودر نعناع، گل سرخ، آب و سرکه استفاده کنید.

علت بوی بد عرق زیر بغل چیست و چطور می توان آن را درمان کرد؟

سخن آخر

برخی افراد بیشتر از دیگران عرق می کنند و به بیماری به نام هایپرهیدروزیس مبتلا هستند. این تعریق بیش از حد می تواند علت بوی بد عرق زیر بغل باشد. راه حل های زیادی برای درمان این عارضه وجود دارد که می تواند کمک کننده باشد.

اسپری های ضد تعریق یا انواع خوشبو کننده ها می توانند به شما در مدیریت بوی بد زیر بغل کمک کنند. اگر این محصولات تاثیری ایجاد نکردند، ممکن است پزشک اسپری های قوی تری تجویز کرده یا تزریق بوتاکس را توصیه کند. رعایت بهداشت و استحمام روزانه، پوشیدن لباس های گشاد، کاهش استرس و اصلاح موهای زائد در ناحیه زیر بغل ممکن است در جلوگیری یا درمان علت بوی بد عرق زیر بغل موثر باشد.

سوالات متداول

سوال: بوی بد زیر بغل از چه عواملی ناشی می‌شود؟

پاسخ: علت بوی بد زیر بغل می‌تواند به دلیل تعریق زیاد یا بیماری‌هایی مانند بیماری کبد یا دیابت باشد. همچنین مصرف برخی داروها، تغذیه نامناسب، تنگی لباس و برخی عوامل دیگر نیز می‌توانند عامل بوی بد زیر بغل باشند.

سوال: چگونه می‌توان بوی بد زیر بغل را کاهش داد؟

پاسخ: می‌توان با استفاده از محصولات ضد عرق، شستشوی مرتب و رعایت بهداشت شخصی بوی بد زیر بغل را کاهش داد. همچنین استفاده از محصولات طبیعی مانند گلاب، نعناع و آبلیمو نیز می‌تواند به کاهش بوی بد زیر بغل کمک کند.

سوال: آیا بوی بد زیر بغل می‌تواند به بیماری‌هایی مانند سرطان مرتبط باشد؟

پاسخ: بوی بد زیر بغل در بیشتر موارد مربوط به عوامل غیربیماری‌ای است. اما در برخی موارد نادر ممکن است به علت بیماری‌هایی مانند سرطان پستان یا لنفوما باشد. به هر حال، برای تشخیص دقیق باید به پزشک مراجعه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا