دانستنی‌هارژیم درمانی

بررسی کاهش کلسترول خون با ژل رویال + معرفی خاصیت ژل رویال

در این مطلب قصد داریم به معرفی خاصیت ژل رویال به عنوان ماده ای شفابخش در تنظیم کلسترول خون بپردازیم. ماده ای که به جرئت می تواند به عنوان یکی از بهترین مواد طبیعی برای تنظیم کلسترول و چربی خون شناخته شود. البته نباید این موضوع را نادیده بگیریم که برای استفاده از ژل رویال در درمان چربی خون بالا، حتما باید با پزشک طب سنتی ایرانی مشورت کنید. علت اهمیت مشورت در این زمینه، تداخل برخی داروهای مربوط به فشار خون و چربی خون با ژل رویال است. در ادامه بیشتر در این زمینه صحبت می کنیم.


فهرست مطالب


علل ابتلا به کلسترول خون چیست؟

کلسترول از طریق همراهی با یک پروتئین و تحت عنوان لیپوپروتئین در خون جابجا می‌شود. لیپوپروتئین‌ها دو نوع دارند:

  • LDL یا نوع بد کلسترول که باعث می‌شود کلسترول در دیواره عروق خونی ته‌نشین شده و آنها را ضخیم و تنگ کند.
  • HDL یا نوع خوب کلسترول که کلسترول اضافی را جذب کرده و به کبد بر می‌گرداند.

عواملی مانند چاقی، عدم تحرک و رژیم غذایی ناسالم و یا عوامل ژنتیکی سبب می‌شود میزان LDL خون شما افزایش و HDL آن کاهش پیدا کند.از دیگر عوامل مرتبط می‌توان به سیگار کشیدن و قند خون بالا اشاره کرد که هر دو دیواره عروق خونی را آسیب رسانده و باعث رسوب چربی در آنها می‌شوند و از سوی دیگر میران HDL خون را کاهش و میزان LDL را افرایش می‌دهند.

رسوب کلسترول در عروق خونی سبب می‌شود جریان خون در رگ‌ها به سختی و کندی صورت بگیرد و این خود ریسک حملات قلبی را به میزان بالایی افزایش می‌بخشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فواید عسل برای بارداری را بخوانید.

راه‌های پیشگیری از ابتلا به کلسترول بالا چیست؟

استفاده از رژیم‌های غذایی مناسب و سالم که شامل مقادیر اندک نمک هستند و بیشتر از سبزیجات و میوه‌ها بهره می‌برند:

  • داشتن برنامه منظم ورزشی
  • ترک سیگار و الکل
  • محدود کردن استفاده از چربی حیوانی و جایگزین کردن آن با چربی‌های سالم.
  • کاهش وزن
  از تفاوت عسل وحشی با عسل‌های دیگر چه می‌دانید؟

بررسی ژل رویال ماده ای برای تنظیم کلسترول خون

همانطور که می دانید ژل رویال ماده ای بسیار ناشناخته و با ویژگی های خاصی است که هنوز بسیاری از جوانب این ماده ناشناخته باقی مانده است. جالب است بدانید که ژل رویال در آزمایش های بالینی نتایج فوق العاده از خود برای تنظیم کلسترول خون نشان داده؛ اما به دلیل مشخص نبودن تمامی مواد درونی آن، هنوز نتوانسته مجوزهای لازم را به عنوان دارویی مجزا برای کاهش چربی خون کسب کند. با این حال خوشبختانه دانشمندان تحقیقات گسترده ای بر روی اثرات ژل رویال بر روی کلسترول و چربی خون داشته اند.

نیاسین ژل رویال، ماده ای برای تنظیم کلسترول

یکی از مهمترین دلایلی که باعث شده از ژل رویال به عنوان داروی چربی خون بالا یاد شود، نیاسین موجود در آن است. ویتامین ب3 نقش مهمی در تقویت کلسترول خوب خون HDL دارد و ان را افزایش می دهد. در مقابل کلسترول بد خون یا LDL با مصرف ب3 کاهش پیدا می کند. همچنین میزان مناسبی از نیاسین می تواند تری گلیسرید خون را نیز که عاملی برای بالا رفتن چربی خون است، کاهش دهد.

خاصیت ژل رویال

ژل رویال ماده ای غنی  از ویتامین B3 است. همین موضوع باعث شده تا محققان از ژل رویال در مطالعات مختلف علمی به منظور تحقیق در مورد اثرگذاری آن بر روی کلسترول خون، استفاده کنند. در سال های اخیر این نوع آزمایش در انستیتوهای مختلفی در دنیا برگزار شده و برخی از این مطالعات نیز به چاپ رسیده است.

افزایش سوخت و ساز بدن

ویژگی دیگر ژل رویال که آن را برای مبارزه با چربی بالای خون مناسب کرده است، کمک به افزایش سوخت و ساز بدن است. بنا بر مطالعات انجام شده، ژل رویال می تواند چربی سوزی در بدن را سرعت بخشیده و به همین خاطر کلسترول خون به حد نرمال نزدیک می شود.

در یکی از آزمایشاتی که در یکی از کشورهای اروپایی انجام شده، 7 نفر از مبتلایان به کلسترول خون بالا با مصرف یک ماهه ژل رویال تحت درمان قرار گرفتند. جالب است که این افراد با کاهش وزن خود در این مدت زمان، سطح کلسترول بد خون را نیز کاهش دادند.

  درباره ی خواص عسل برای معده چه می دانید؟

تنظیم کلسترول خون در دوران یائسگی

جالب است که ژل رویال که به عنوان یک مکمل هورمونی شناخته می شود، توانسته بر روی تنظیم کلسترول خون در بانوان یائسه نیز اثر بگذارد. البته مصرف ژل رویال در ابتدای دوران یائسگی توصیه نمی شود اما پس از شروع دوران یائسگی، مصرف ژل رویال از عوارض جانبی آن جلوگیری به عمل می آورد که یکی از آن ها بالا رفتن چربی خون است. در آزمایشی که در سال 2016 انجام شده، چند بانو که در دوران یائسگی بوده و LDL بالایی داشته اند، با مصرف دوره ای مکمل ژل رویال بدون اینکه وزن آن ها کم شود، با کاهش کلسترول خون مواجه شدند.

چرا ژل رویال را برای تنظیم چربی خون انتخاب کنیم؟

مواردی که در بالا به آن اشاره شد، تنها بخشی از خواص ژل رویال برای درمان چربی بالای خون است. ژل رویال می تواند به راحتی با این بیماری مبارزه کند و حتی از بروز آن در افرادی که شانس بالای ابتلا دارند، جلوگیری به عمل آورد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره ژل رویال را بخوانید.

خاصیت ژل رویال

اما اینکه چرا ژل رویال را برای پیشگیری و درمان چربی خون بالا یا تنظیم کلسترول انتخاب کنیم این است که ماده ژل رویال بدون هیچ عوارض جانبی است. این در حالی است که قرص های چربی خون و فشار خون عوارض زیادی با خود به همراه دارند. پس بهتر است از ماده ای استفاده کنیم که کمترین عوارض جانبی را داشته باشد.

معرفی خاصیت ژل رویال

عسل، بره موم، ژل رویال و سم زنبور عسل دارای خاصیت ضدمیکروبی قدرتمندی هستند، حتی در برابر گونه ‌های مقاوم در برابر آنتی‌ بیوتیک‌ها، نظیر گونه ‌های واگیردار استافیلوکوکوس اورئوس (MRSA) مقاوم در برابر متی‌ سیلین و انتروکوکوس مقاوم در برابر وانکومایسین (VRE). البته منشأ گیاهی، در خواص ضدباکتریایی این مواد، نقشی اساسی ایفا می ‌کند. مشخص شده است که از بین تمام این مواد، بره موم قوی ‌ترین عملکرد را در برابر باکتری‌ ها دارد که این خاصیت احتمالاً به دلیل غنی بودن آن از فلاوونوئیدها می ‌باشد.

  آشنایی با انواع عسل تقلبی و نحوه تشخیص عسل طبیعی

۱. ضد آئروموناس هیدروفیلا

تحقیقی با عنوان «خاصیت ضدباکتریایی ژل رویال و عسل شلغم روغنی بر ضد آئروموناس هیدروفیلا» در سال ۲۰۱۵ توسط دیان استراتف و همکارانش منتشر شد. این محققان از محلول‌ های ژل رویال، مخلوط ژل رویال و عسل شلغم روغنی و خود عسل شلغم روغنی (۲، ۵، ۱۰، ۲۰ و ۳۰ درصد) استفاده کردند و آن‌ ها را بوسیله سوسپانسیون باکتریایی آئروموناس هیدروفیلا آلوده نمودند.

ژل رویال غلیظ (۱۰، ۲۰ و ۳۰ درصد) خاصیت بازدارندگی کامل در مقابل آئروموناس هیدروفیلا از خود نشان دادند. نتیجه‌گیری این تحقیق این بود که ژل رویال، مخلوط ژل رویال و عسل شلغم روغنی و خود عسل شلغم روغنی، دارای عامل‌ های درمانی جایگزین بالقوه در مقابل آئروموناس هیدروفیلا بودند.

۲. ضد MRSA

مقاله «اثر کاهنده ژل رویال و عسل شلغم روغنی بصورت مجزا و در ترکیب با هم، بر ضد گونه استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم در برابر متی ‌سیلین (MRSA)» نوشته دینکو هریستوف دینکوف و همکارانش که در مارس ۲۰۱۶ در نشریه باکتری ‌شناسی و ویروس ‌شناسی منتشر شد، اثر ژل رویال، عسل شلغم روغنی و ترکیب آن ‌ها در از بین بردن استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم در برابر متی ‌سیلین (MRSA) و چند داروی دیگر را بررسی کردند. استافیلوکوکوس اورئوس یک باکتری واقعاً خطرناک و منشأ عفونت‌ های بافت نرم و پوستی شدید و صعب ‌العلاج در انسان است.

این تحقیق اثر آن مواد را در محیط آزمایشگاهی بررسی کرد و به این نتیجه رسید که ژل رویال و مخلوط آن با عسل شلغم روغنی دارای خاصیت ضدباکتریایی بالاتری نسبت به عسل شلغم خالص هستند. تمام غلظت ‌های ژل رویال (۲۰ و ۳۰ درصد وزنی) دارای بازدارندگی کامل در مقابل گونه ‌های MRSA آزمایش شده بودند. ژل رویال خالص یا در ترکیب با عسل شلغم روغنی (نسبت RJ:RH برابر با ۱:۱۰۰)، این قابلیت را دارد که به عنوان درمان جایگزین بر ضد گونه‌ های MRSA مقاوم در برابر آنتی بیوتیک مورد استفاده قرار بگیرد.

خاصیت ژل رویال

تحقیق دیگری که در ژانویه ۲۰۱۷ با عنوان «اثر افزایشی ژل رویال و عسل بر ضد استافیلوکوکوس اورئوس» توسط لاید بوکرا، از سه نوع عسل و یک نوع ژل رویال (RJ) تازه جمع‌آوری شده جهت سنجش اثر افزایشی آن ‌ها بر ضد استافیلوکوکوس اورئوس (ATCC 29523) استفاده کرد. این تحقیق نشان داد که مینیمم غلظت بازدارنده (MIC) بر ضد گونه آزمایش شده برای این ۴ نوع عسل، بین ۲۰ تا ۲۱ درصد متغیر بوده و غلظت مینیمم ژل رویال برابر با ۲ درصد بوده است.

  عسل و دیابت "دیابتی‌ها عسل بخورند یا نه؟"

۳. بر ضد اشریشیا کولی

مقاله «اثر تعاملی نشاسته و ژل رویال بر ضد استافیلوکوکوس اورئوس و اشریشیا کولی» تویط لایدبوکرا که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد، برای تعیین مینیمم غلظت بازدارنده انواع ژل رویال تازه جمع‌آوری شده، از گونه‌ های استافیلوکوکوس اورئوس و اشریشیا کولی استفاده کرد. یافته‌ های آن ‌ها نشان می ‌دهد که مخلوط ترکیبی ژل رویال و نشاسته را می‌ توان با قیمتی پایین ‌تر، برای درمان عفونت ‌هایی که در مقابل داروهای مرسوم مقاوم هستند، بکار برد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خواص عسل برای کودکان را بخوانید.

۴. بر ضد استرپتوکوکوس پنومونیه

تحقیقی با عنوان «فرآیند خشک کردن انجمادی، خصوصیات شیمیایی و بیولوژیکی ژل رویال را حفظ می ‌کند» که در ژوئن ۲۰۱۵ توسط آندرسا پیاچتزی ناسیمنتو و دوستانش انجام شد، شناسایی خواص شیمیایی ژل رویال تازه و خشک شده بصورت انجمادی را مشخص کرده و اثرات ضدباکتریایی آن ‌ها را بررسی و اثر ضدباکتریایی اسید چرب اصلی یافته شده درون ژل رویال (اسید ۱۰-هیدروکسی-۲-دسنوئیک: 10H2DA) را ارزیابی نمودند. این تحقیق نشان داد که ژل رویال تازه و خشک شده بصورت انجمادی، در مقابل تمام باکتری ‌های بررسی شده، موثر بودند.

اسید چرب 10H2DA ماده ‌ای بود که خاصیت ضدباکتریایی خوبی در مقابل استرپتوکوکوس پنومونیه از خود نشان داد. نتیجه‌ گیری این تحقیق این بود که ژل رویال را می ‌توان به عنوان نوعی درمان جایگزین و مکمل در مقابل عفونت ‌های ناشی از استرپتوکوکوس پنومونیه مقاوم در برابر آنتی بیوتیک مورد استفاده قرار داد.

۵. بر ضد سودوموناس آئروژینوزا

تحقیقی با عنوان «اثر افزایشی ژل رویال و عسل بر ضد سودوموناس آئروژینوزا» که در ژانویه ۲۰۰۹ توسط لاید بوکرا از دانشگاه ابن خلدون در شهر تیارت الجزایر منتشر شد، نشان داد که عسل و ژل رویال را می ‌توان به عنوان یک التیام بخش جدید برای زخم‌ ها شناخت. او ۴ نوع عسل و یک نوع ژل رویال تازه جمع ‌آوری شده را جهت ارزیابی اثر ضدمیکروبی افزایشی در مقابل سودوموناس آئروژینوزا استفاده نمود. نتایج نشان دادند که هر یک از انواع عسل در ترکیب با ژل رویال، بیش از ۹۰ درصد افت در مقدار مینیمم غلظت بازدارنده خود نشان می ‌دهند.

  ملکه زنبور عسل و هر آنچه که در مورد آن باید بدانید

سودوموناس آئروژینوزا، که اغلب در زخم‌ های سوختگی وجود دارد نیز مورد مطالعه قرار گرفت. گونه آزمایش شده (ATCC 27853) نیز بوسیله بوکرا ارزیابی شد، که اثر ژل رویال الجزایری بر ضد این باکتری را نشان داد. علاوه بر سودوموناس آئروژینوزا، سایر باکتری‌ های مربوط به زخم سوختگی از جمله کلبسیلا پنومونیه، اشریشیا کولی و استافیلوکوک نیز در این تحقیق مورد ارزیابی قرار گرفتند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با کلسترول خون با ژل رویال آشنا شدید. همچنین از خاصیت ژل رویال آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع قوت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا ژل رویال برای فشار خون مفید است؟

تحقیقی در سال 2017 توسط تیمی از محققان روسیه و تایوان بر روی تأثیر ژل رویال در بزرگسالان دارای هیپوکلسترولمی خفیف انجام شد که طی آن اثرات مفید ژل رویال در کاهش چربی خون مورد بررسی قرار گرفتند. این کار از طریق ارزیابی اندازه‌گیری‌های تن سنجی، مشخصات لیپید یا چربی‌ها و سطوح مختلف هورمون در شرکت‌کنندگان دارای کلسترول خفیف صورت گرفت.

خواص ضد میکروبی ژل رویال چیست ؟

عسل، بره موم (propolis)، ژل رویال و زهر زنبور عسل از عملکرد ضد باکتریایی قدرتمندی برخوردار هستند. حتی سویه‌های مقاوم به آنتی بیوتیک مانند استافیلوکوکوس اورئوس (Staphylococcus aureus) مقاوم به متی سیلین (methicillin) و انتروکوک (Enterococcus) مقاوم به ونکومایسین (Vancomycine) نیز در مقابل خاصیت ضد باکتریایی ژل رویال شکست می‌خورند

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا