دانستنی‌ها

آشنایی با جدید ترین روش های درمان متخصص اورولوژی

منظور از اورولوژی چیست؟ اورولوژی یکی از شاخه های پزشکی است که به درمان بیماری های مربوط به دستگاه اداری در زنان و مردان و مشکلات باروری می پردازد. بهترین دکتر اورولوژی در ایران هر گونه بیماری مربوط به دستگاه ادراری و کلیه را با بررسی و معاینه و کشف علت بیماری از طریق دارو و در صورت لزوم با جراحی درمان می کند. در این مقاله به بررسی اورولوژی و انواع تخصص های مربوط به آن می پردازیم برای کسب اطلاعات در این زمینه با ما همراه باشید.

اورولوژی چیست؟

بیماری های دستگاه ادارای مردان و زنان از طریق علم و شاخه پزشکی اورولوژی تشخیص و درمان می شود. در حقیقت این شاخه تخصصی پزشکی علاوه بر درمان و جراحی کلیه و مجاری ادرار در زنان و مردان به صورت تخصصی در درمان ناباروری مردان نیز تمرکز دارد.

دستگاه تولید مثل و سیستم ادراری به هم مرتبط هستند و بروز هر گونه مشکل و یا بیماری در یکی از این اندام ها موجب می شود تا اندام دیگر نیز با اختلال مواجه شود لذا پزشک اورولوژی با بررسی و معاینه سیستم اداری تناسلی و تجویز آزمایشات مختلف مشکل ایجاد شده را کشف و درمان مناسب را برای آن را تجویز می کند.

اورولوژی تنها مختص به بیماری های دستگاه اداری و تناسلی زنان و مردان بزرگسال نیست بلکه کودکانی که با اختلال در این نواحی مواجه می شوند نیز برای درمان باید به اورولوژیست برای درمان مراجعه کنند. لذا در هر سنی می توان به یک پزشک متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

سایت پزشکا به عنوان رسانه تخصصی در زمینه زیبایی و پزشکی و یکی از پربازدیدترین وبسایت ها در زمینه معرفی بهترین پزشکان، جراحان و کلینیک های زیبایی تهران و سایر شهرهای ایران می باشد. ما در رسانه پزشکا سعی می کنیم با تولید محتوای باکیفیت و لایق شما عزیزان، بهترین و مجرب ترین پزشکان هر حوزه را معرفی نماییم.

  از تفاوت عسل وحشی با عسل‌های دیگر چه می‌دانید؟

متخصص اورولوژی از چه رویه هایی برای درمان استفاده می کند؟

بهترین دکتر اورولوژی در تهران بعد از انجام معاینات و پرسش هایی از بیمار برای این که دلیل ایجاد اختلال و بیماری در اندام مورد نظر را به درستی تشخیص دهد انجام تست های ذیل را برای بیمار تجویز می کند:

 • سونوگرافی و سی تی اسکن در زمره آزمایشات تصویربرداری قرار دارند که پزشک می تواند بخش های داخلی اندام های تناسلی بیمار را مشاهده کند و به مشکلات آن پی ببرد.
 • سیستوگرام شامل عکس های اشعه ایکس می شود که اورولوژیست برای تشخیص اختلال و مشکلات مثانه بیمار انجام آن را تجویز می کند.
 • روش دیگر برای مشاهده قسمت های داخلی مجاری ادرار و مثانه که توسط پزشک اورولوژی تجویز می شود سیستوسکوپی نام دارد.
 • پزشک می تواند از طریق نمونه ادرار هرنوع عفونتی را در سیستم تناسلی و ادراری تشخیص دهد.
 • آزمایش ادرو دینامیک نیز به منظور اندازه گیری فشار و حجم داخلی سیستم اداری انجام می گیرد.

انواع تخصص های اورولوژی کدامند؟

پزشک اورولوژی تمامی بیماری های مربوط به اندم های تناسلی و ادراری را به درستی تشخیص و درمان می کند. البته شیوه درمان این پزشکان ممکن است تا حدودی با هم متفاوت باشد برخی از آن ها بدون جراحی برای درمان اقدام می کنند. ولیکن تمامی پزشکانی که در این رشته تخصصی تحصیل کرده اند آموزش جراحی را نیز دیده اند.

 • اورولوژی کودکان: پزشک متخصص اورولوژی کودکان مسئولیت تشخیص و درمان مشکلات مربوط به دستگاه ادارای و تناسلی کودکان را بر عهده دارد که برای این امر می تواند از درمان های دارویی، تغییرات رژیم غذایی و در صورت لزوم حتی از جراحی استفاده کند.

پزشک با تشخیص صحیح نوع بیماری و اختلال ایجاد شده از بروز مشکلات جدی تر در کودکان پیشگیری می کند و لارم است که بدانید کودکان در مقایسه با بزرگسالان بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های اورولوژی قرار دارند.

 • آنکولوژی اورولوژی: این تخصص بر روی تشخیص و درمان سرطان اندام های اداری و تناسلی تمرکز دارد. در واقع آنکولوژی دستگاه اداری و تناسلی به تشخیص سرطان اندام هایی از قبیل کلیه، مثانه، پروستات و بافت های نرم و دیگر سرطان های دستگاه تناسلی می پردازد و برای این امر از روش های مختلفی نظیر سونوگرافی، آزمایشات بیوشیمیایی و بافتی و تست های خونی استفاده می کنند.
 • تخصص پیوند کلیه: در این روش تخصصی کلیه از بدن فردی به بدن دیگری انتقال پیدا می کند. در واقع هدف از انجام این پیوند توسط پزشک متخصص انتقال کلیه سالم از بدن فرد دواطلب به بدن بیماری است که کلیه خود را به دلیل بیماری های مختلفی از دست داده و یا از نارسایی شدید کلیوی رنج می برد. در عملیات پیوند کلیه بدن پذیرنده ممکن است با مخاطراتی مانند عفونتف خونریزی و اختلال در کارکرد مواجه شود که متخصص پیوند کلیه به درستی با روش های درمان و پیشگیری از این علائم آشنا می باشد.
 • تخصص داروهای جنسی: یکی دیگراز شاخه های تخصصی اورولوژی مربوط به تشخیص ودرمان بیماری های جنسی است که در طی فرایند درمان پزشک سلامت و عملکرد جنسی فرد را مورد بررسی قرار می دهد و برای درمان از دارو یا جراحی های پیشرفته استفاده می کند.
 • ناباروری مردان: متخصصین اورولوژی به درمان مشکلات سیستم تناسلی مردان می پردازند و هرگونه اختلال در این زمینه را به درستی تشخیص داده و برای آن درمان های لازم را تحویز می کنند. در این نوع از تخصص اورولوژی پزشک از روش های مختلفی مانند تست های آزمایشگاهی و تصویربرداری برای تشخیص استفاده می کند.

ناباروری مردان در موراد زیادی قابل درمان است و پزشک متخصص اورولوژی از طریق روش های نظیر مصرف داروها، جراحی و روش های همکاری جنسی به بیماران خود کمک می کند و برای برخی بیماران نیز بدون مصرف دارو تنها با ارائه شیوه های زندگی سالم و تغذیه مناسب جهت درمان ناباروری استفاده کرده و از این طریق علاوه بر درمان بیماری موجب بهبود سلامت و کیفیت زندگی آنان نیز خواهد شد.

 • بازسازی دستگاه ادراری تناسلی: این تخصص به برطرف نمودن مشکلات و اختلالاتی که در عملکرد و ساختار اندام های تناسلی که در خروج ادرار و منی به وجود آمده کمک می کند. معمولا درمان به صورت جراحی بوده و مشکلاتی نظیر پروستات بزرگ، انسداد ادراری، سنگ کلیه و آسیب های جسمی در نواحی تناسلی مردان با آن درمان می شود.
  ساکاروز عسل چیست؟

کلام آخر

از این که ما را تا آخر این مقاله همراهی کردید از شما سپاس گزاریم ، شما می توانید با مراجعه به سایت پزشکا و مقاله بهترین دکتر اورولوژی در تهران لیست بهترین پزشکان را ببینید و بهترین پزشک و مرکز خود را انتخاب کنید ، سایت پزشکا بهترین انتخاب برای یافتن بهترین دکتر اورولوژی در ایران برای شما دوستان است.

منبع :(pezeshka.net)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا