دانستنی‌هاسایر محصولات زنبور

رویال درمانی طبیعی برای ناباروری زنان و مردان

ژل رویال یک معجون طبیعی فوق العاده عالی برای درمان ناباروری است. ژل رویال یکی از بهترین و گرانترین محصولات زنبور عسل است. این یک ادعای بدون مدارک علمی نیست! خوشبختانه در سال های اخیر محققان زیادی بر روی خواص ژل رویال بر روی ناباروری کار کرده اند. البته اگرچه برای درمان ناباروری بانوان و نازایی آن ها از ژل رویال به وفور استفاده می شود؛ اما کمتر شده که ژل رویال را برای درمان ناباروری مردان مورد استفاده قرار دهند. این در حالی است که ژل رویال خواص اثبات شده ای برای کمک به باروری مردان، تقویت اسپرم ها و افزایش سرعت حرکت آن ها دارد.

هرچند خوشبختانه در سال های اخیر تحقیقات زیادی بر روی ژل رویال و اثرگذاری آن بر روی باروری مردان شده است؛ اما به نظر می رسد استفاده از ژل رویال هنوز در بین مردان نابارور جا نیافتاده باشد. به همین علت است که گزارش ها حاکی از کم بودن خرید ژل رویال برای درمان این بیماری مردانه است.ژل رویال که در تغذیه لاروها و پرورش زنبورهای ملکه بالغ استفاده می شود توسط غدد زنبورهای عسل کارگر یا پرستار ترشح می شود. اثرات هورمونی در ژله رویال نه تنها باعث اختلاف طبقاتی بین زنبور کارگر و زنبور ملکه می شود، بلکه باعث عمر طولانی و باروری فوق العاده ملکه می شود که از نظر ژنتیکی با زنبور کارگر یکسان است.

این تفاوت تنها به دلیل غذای ویژه یا همان ژل رویالی است که زنبور ملکه می خورد. زنبور ملکه در طول دوره لاروی با ژله ی رویال تغذیه می شود، در حالی زنبورهای دیگر تنها در سه روز اول عمر خود از این ماده تغذیه می کنند.

ژل رویال چیست؟

ژل رویال یک ماده غلیظ و شیری رنگ با ترکیبی مشابه ترکیبات گرده گل است که بوسیله زنبورهای کارگر برای تغذیه تخم‌ها و زنبور ملکه ساخته می‌شود. آن‌ها این کار را با مخلوط کردن عسل، گرده گل و آنزیم‌های ترشح شده از غدد گلوی خود انجام می‌دهند. این شیر زنبور برای تغذیه زنبور ملکه در تمام طول حیاتش استفاده می‌شود. زنبورهای نر و زنبورهای کارگر تنها به مدت ۳ روز از حیاتشان بوسیله ژل رویال و در ادامه زندگی با مخلوطی از عسل و گرده گل تغذیه می‌شوند.

در ابتدا تخم‌های بارور مشابه یکدیگر هستند. تنها موردی که آن‌ها را از یکدیگر متمایز کرده و آن‌ها را به زنبورهای کارگر غیربارور و زنبورهای ملکه بارور تبدیل می‌کند، غذایی است که به آن‌ها داده می‌شود.

ملکه در تمام طول زندگی خود از ژل رویال تغذیه کرده و تا ۵ سال زندگی می‌کند و در این مدت تا ۲۰۰۰ تخم در روز (تقریباً ۱ تخم در هر دقیقه) تخمگذاری می‌کند، درحالی که زنبورهای کارگر تا ۴۵ روز کار طاقت‌فرسا در طول تابستان، یا چندین ماه در طول زمستان (که کاری انجام نمی‌دهند) زندگی خواهند کرد.

ژل رویال سرشار از انواع آمینو اسیدها، چربی‌ها، قندها، ویتامین‌ها و و مهم‌تر از همه، پروتئین‌ها است. این ماده حاوی مقادیر بالای ویتامین‌های D و E، مقادیر مناسب ویتامین‌های گروه B از جمله مقادیر بالای ویتامین B5 و ویتامین B6 و آمینو اسیدها از جمله تمام ۸ آمینو اسید اساسی و همچنین مقادیر فراوان آهن و کلسیم است. از آنجایی که تمام این مواد برای سلامت مناسب و عملکرد اندام‌ها ضروری هستند، درک نحوه کمک ژل رویال به کمک به باروری، بسیار آسان است.

ژل رویال صاف شده

ژل رویال که به آن شاه انگبین، ژل ملکه و رویال ژل هم می‌گویند یک ماده سفید و ژلاتینی است که از غدد حلقی زنبوران کارگر جوان تولید می‌شود. این ماده از تغذیه زنبوران کارگر از گرده‌های گل موجود در طبیعت حاصل می‌شود و به همین دلیل سرشار از پروتئین و آمینو اسید است.

زنبوران این ماده را به دو منظور تولید می‌کنند.

 1. پرورش لاروها: تمامی لاروها، ۲ روز اول زندگی خود را از ژل رویال تغذیه می‌کنند.
 2. غذای ملکه: لاروی که بعد از ۲ روز باز هم با ژل تغذیه شود به ملکه تبدیل می‌شود. غذای ملکه تا آخر عمر همین ژل رویال است.

ترکیبات مهم ژل رویال

بخش زیادی از رویال ژل را آب تشکیل می‌دهد که چیزی در حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد آن را شامل می‌شود. همچنین در حدود ۱۷ تا ۴۵ درصد وزن خشک (بدون در نظر گرفتن آب) ژل را پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها تشکیل می‌دهند. ویتامین‌ها، عناصر معدنی و چربی‌ها سایر اجزاء این ماده را تشکیل می‌دهند.

  عسل کنار بهتر است یا گون؟ یک مقایسه جامع

ویتامین ها

ژل سلطنتی غنی از ویتامین‌های مورد نیاز بدن انسان است که ریبوفلاوین (B2)، بیوتین (B7)، نیاسین (B3)، تیامین (B1) و اسید فولیک (B9) از جمله مهمترین‌های آنها هستند. اگر چه ویتامین های دیگری چون ویتامین D، K و… نیز در آن یافت می‌شود.

کربوهیدارت و مواد معدنی

از قند‌های اصلی در ژل می‌توان به فروکتوز، گلوکوز و ساکاروز اشاره کرد. همچنین از جمله عناصر معدنی موجود در این ماده می‌توان پتاسیم، فسفر، گوگرد، کلسیم، منگنز، روی و آهن را نام برد.


بررسی علمی خواص ژل رویال برای ناباروری

مصرف مرتب ژل رویال در دراز مدت، دارای اثرات مثبتی بر تنظیم تعادل هورمون‌ها و درمان ناباروری می‌باشد. ژل رویال، در بهبود مشکلات ناباروری ناشی از عدم تعادل هورمون‌ها موثر عمل می‌کند.

در سال 2007 مطالعه‌ای در کشور ژاپن صورت گرفت؛ که نتایج آن در مجله‌ی Evid Based Complement Alternat Med به چاپ رسید. این مطالعه بیانگر آن بود که ژل رویال دارای خواصی مشابه هورمون استروژن می‌باشد. استروژن دارای نقشی موثر در استحکام استخوان‌ها، بیان ژن‌ها و قاعدگی منظم می‌باشد. نتایج این مطالعه بیانگر آن بودند که مصرف ژل رویال در تقویت ماهیچه‌های رحمی نقش دارد.

دلایل ناباروری مردانعواملی که باعث ناباروری در مردان می شوند شامل موارد زیر است:
تولید موثر اسپرمسن بالاتر
تعداد اسپرمسیگار کشیدن
شکل اسپرماستفاده زیاد از الکل
حرکت اسپرم، که شامل حرکت اسپرم و انتقال اسپرم از طریق لوله های سیستم تولید مثل مردان استاضافه وزن

مطالعه‌ای دیگر نیز در کشور ایران صورت گرفت؛ نتایج آن بیانگر آن بود که ژل رویال در رشد و تکامل فولیکول‌ها در تخمدان و افزایش میزان هورمون‌های تخمدان و در نتیجه افزایش باروری نقش دارد. سی و دو رت ماده در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند؛ سه گروه کنترل شده، هر یک به ترتیب 100، 200 و 400 میلی گرم ژل رویال به ازای هر کیلوگرم وزن بدن را در طی 14 روز دریافت کردند. رت‌های مصرف کننده ژل رویال با افزایش قطر رحم و تخمدان‌ها، افزایش میزان استرژون و فولیکول‌‎های بالغ مواجه شدند. سطوح سرمی آنتی اکسیدان و نیتریک اسید نیز در رت‌های مصرف کننده‌ی ژل رویال به ترتیب افزایش و کاهش یافت.

علل ناباروری زنانعوامل ناباروری زنان عبارتند از:
لانه گزینی، که هنگامی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده به پوشش رحم متصل می شود و در آنجا رشد می کند و به کودک تبدیل می شود.اضافه وزن
لقاح، که در هنگام ملاقات اسپرم با تخمک در لوله رحمی پس از عبور از دهانه رحم و رحم اتفاق می افتد.سیگار کشیدن
تخمک گذاری، هنگامی که تخمک بالغ از تخمدان آزاد می شود.افزایش سن
استفاده زیاد از الکل

انواع شرایط پزشکی که می تواند بر سیستم تولید مثل زنان تاثیر بگذارد و باعث ناباروری در زنان شود عبارتند از:

 • اختلالات تخمک گذاری، که می تواند ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا عدم تعادل هورمونی باشد.
 • بیماری التهابی لگن (PID)
 • آندومتریوز
 • فیبروئید رحم
 • نارسایی زودرس تخمدان
 • اسکار ناشی از جراحی قبلی

مواد موجود در ژل رویال و تاثیر آن بر بارداری

ژل رویال غنی از مواد مغذی می توان آن را پادشاه دسته سوپرفودها نامید. این ماده نه تنها در تولید مثل کمک می کند بلکه رشد و سلامتی جنین را نیز فراهم می کند. این ماده به طرز تحسین برانگیزی باعث رشد باروری ملکه زنبور می شود و بنابراین خانم هایی که در حال باردار شدن هستند احتمال بارداری را افزایش می دهد. مواد تشکیل دهنده آن به شرح زیر است:

ژل رویال سرشار از اسیدهای آمینه، قند، پروتئین ها، ویتامین ها و لیپیدها است. این ماده حاوی بسیاری از مواد معدنی، کلسیم، آهن و از همه مهمتر ویتامین A، B، C، D و E است.

ژل رویال که برای زنبور ها نقش حیاتی را بازی می کند، برای انسان ها نیز خواص مختلف و مهمی به همراه دارد. هرچند نگهداری و حمل و نقل این ماده بسیار سخت و دردسر ساز است اما این ماده اعجاب آور بر روی انواع بیماری ها تاثیرات شگفت آوری گذاشته و محققان هر روز در پی یافتن خواص بیشتری برای آن هستند. یکی از مهمترین خواص ژله رویال، خاصیت این ماده شفا بخش در درمان نازایی است.

نازایی و کاهش باروری یکی از بزرگترین مشکلاتی است که جهان امروز با آن مواجه شده و زندگی بسیاری از افراد را تحت تاثیر خود قرار داده است. درست است که نازایی تنها به بانوان مربوط نمی شود و ممکن است ناباروری زوج از جانب مرد باشد، اما بیشتر حجم نازایی متوجه بانوان است. هرچند ناباروری یک زوج از جانب مرد باشد یا زن، به احتمال زیاد قابل درمان است. اکثر زوج های نابارور در طی سال های گذشته و با رشد علم در حوزه سلول های بنیادین درمان شده اند. این درمان ها در بیشتر مواقع نتیجه بخش بوده اما هزینه های بسیار زیادی را برای خانواده ها و به خصوص زوج های جوان به همراه داشته است.

  هرآنچه که باید در مورد خواص دارویی عسل بدانید!

استفاده درست و مداوم از ژله رویال در ابتدا از بروز نازایی پیشگیری می کند و برای افرادی که دچار این مشکل هستند، درمانی ساده و کم هزینه به شمار می رود. ترکیبات درونی ژل رویال کمک می کند تا فرد ناباروری زنان که عمدتا به دلیل مشکلات هورمونی یا اختلالات در برخی دستگاه های جنسی است اتفاق نیافتد. همچنین ژل رویال با تقویت و نگهداری اسپرم مردان از بروز ناباروری مردان جلوگیری می کند.

ژل رویال همچنین با توجه به خواص درونی منحصر بفرد خود، به عنوان دارویی خاص برای درمان نازایی شناخته می شود. به نظر می رسد وجود هورمون های “گونادوتروپیک” باعث تاثیر ژله رویال بر روی دستگاه تولید مثل بانوان باشد. بیشترین علت نازایی در بین بانوان مربوط به تخمدان های پلی کیستیک و عدم تخمک گذاری است که هورمون گونادوتروپیک بهترین درمان برای این نوع مشکلات است. همچنین این ماده شفا بخش با تقویت قوای جسمی، تاثیر مثبتی بر باروری در زنان و مردان دارد.


تاثیرات ژل رویال بر باروری

ژل رویال به چند روش می تواند به درمان ناباروری در زنان و مردان کمک کند. آشنایی با این روش ها به ایمان قلبی شما برای تاثیرگذاری ژل رویال می انجامد که مهمترین عامل برای مصرف ادامه دار این ماده طبیعی است.

 1. تنظیم هورمون ها
  یکی از مشکلات اساسی که باعث بروز ناباروری به ویژه در زنان می شود، عدم تعادل هورمونی است. این موضوع به دلایل مختلف ایجاد می شود. شاید یکی از دلایلی که گفته می شود درمان تخمدان پلیکیستیک یکی از بهترین روش ها برای درمان ناباروی است، همین موضوع باشد. چراکه این مشکل باعث به هم ریختگی هورمون ها و در نتیجه ناباروری در زن می شود.

به هم ریختگی هورمونی اگرچه در مردان کمتر از بانوان است اما مصرف ژل رویال تعادل هورمون های مختلف مردانه را نیز تضمین می کند. متاسفانه یکی از دلایل بروز ناباروری در مردان عدم توجه به آزمایش های هورمونی برای مردان است. همین موضوع باعث می شود که ناباروری مردانه تشخیص داده نشود یا دیر تشخیص داده شود.

 1. تقویت میل جنسی
  یکی از مشکلاتی که باعث ناباروری می شود، تعداد کم رابطه جنسی به علت بی میلی جنسی یا سردمزاجی است. یکی از ویژگی های مهم ژل رویال، تقویت قوا و میل جنسی در مردان و زنان است. مصرف مداوم و منظم ژل رویال باکیفیت، می تواند سردمزاجی را درمان کند. افزایش ارتباط جنسی خود عاملی برای رفع ناباروری است.

مصرف روزانه ژل رویال در 2 وعده صبح و عصر می تواند هیجانات جنسی را در زوج ها افزایش دهد. بسیاری از دلایل عدم تمایل به برقراری رابطه جنسی، عدم توانمندی روحی و جسمانی است. ژل رویال هر دو این موارد را با هم مورد هدف قرار می دهد. به همین علت است که بسیاری از افراد بعد از مصرف کوتاه مدت ژل رویال بیان می کنند که علاقه به برقراری رابطه جنسی با همسرشان افزایش یافته است.

افزایش مراودات زناشویی قطعا منجر به افزایش شانس باروری می شود. زوجی که تعداد رابطه جنسی خود را افزایش دهند، احتمال اینکه با پیگیری رفع دیگر مشکلات به زودی باروری شوند وجود دارد. پس این موضوع را جدی بگیرید. علاوه بر ژل رویال، مصرف جینسینگ، دارچین، زنجبیل همراه با عسل طبیعی می تواند گزینه های عالی برای افزایش میل جنسی و درمان سردمزاجی باشد

 1. تقویت اسمپرم و تخمک
  فرقی ندارد مرد یا زن باید مواد بارورکننده قوی داشته باشد. در مردان اسپرم ها و در بانوان تخمک ها باید قوی باشند. در صورتی که اسپرم یا تخمک، قوت لازم را نداشته باشد، امکان باروری به صفر می رسد. در نتیجه زوج های نابارور باید تلاش کنند به روش های مختلف، تخمک و اسپرم قوی تری داشته باشند! ژل رویال این وظیفه را به خوبی انجام می دهد.
  خواص عسل زرشک را دریابید

تاثیر ژل رویال بر تخمک گذاری فوق العاده است. همچنین علاوه بر افزایش تخمک گذاری با ژل رویال، شاهد تقویت تخمک در بانوان هستیم. در این زمینه تحقیقات علمی گسترده ای در دنیا شده است. بسیاری از این مقالات بیان می کنند که تاثیر ژل رویال بر ذخیره تخمدان تا چه اندازه زیاد است. این یکی از مهمترین خواص ژل رویال برای زنان است که باید جدی گرفته شود تا اثرات آن را لمس کنیم.

تاثیر ژل رویال بر اسپرم مردانه نیز بسیار جالب است. ژل رویال هم بر افزایش تعداد اسپرم ها، هم بر افزایش سرعت و میزان تحرک اسپرم ها که یکی از فاکتورهای باروری در مردان است و هم در کیفیت اسپرم ها اثر می گذارد. همه این موارد منجر می شود تا اگر زوجی به دلیل مشکلات اسپرم مردانه دچار ناباروری هستند، یلی زود صاحب فرزند شوند.

البته دقت داشته باشید که مصرف منظم و اصولی ژل رویال در دراز مدت است که می تواند باعث تقویت اسپرم و تخمک شده و مشکلات موجود در آن ها را تا جای ممکن رفع کند. جالب است بدانید که ترکیب ژل رویال و جینسینگ یکی از بهترین روش هایی است که برای تقویت اسپرم و تخمک در دنیا امتحان شده و اثرات عالی در این زمینه به جای گذاشته است.


در چه مواردی از ژل رویال نباید استفاده کرد؟

اگر به محصولات تولید شده توسط زنبور عسل حساسیت دارید بهتر است، این ژل را مصرف نکنید. از جمله واکنش های آلرژیکی که در افراد حساس به این ژل می تواند رخ دهد شامل ایجاد سوزش در پوست، ایجاد مشکلات تنفسی و شوک آنافیلاکتیک است. شوک آنافیلاکتیک واکنشی آلرژیک است که سبب ایجاد تورم و خارش در گلو می شود و با کاهش فشار خون همراه است. این شوک می تواند حتی منجر به مرگ شود پس در صورت مصرف این ژل اگر با چنین علائمی مواجه شدید حتما مصرف ژل را متوقف کنید و هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید. کودکان کمتر از یکسال، بانوان باردار و شیرده نیز نباید از این ژل مصرف کنند.خرید ژل رویال همانند خرید عسل مهم است. و باید بیشتر هنگام خرید توجه کنید.

چنانچه داروی های ضد دیابت، ضد انعقاد خون مصرف می کنید قبل از استفاده این ژل حتما باید با پزشکتان مشورت کنید. همچنین این ژل تقویت کننده اثر وارفارین است و استفاده از این ژل در افرادی که وارفارین مصرف می کنند می تواند منجر به خونریزی شود.

نحوه استفاده و نگهداری از ژل رویال

اگر قصد دارید به مدت طولانی این ژل را نگهداری کنید بهتر است در فریزر قرار دهید. برای مصرف آن کافی است آن را با عسل مخلوط کنید و یا بدون عسل در دهان قرار دهید تا آب شود.

نکاتی که باید در حین مصرف ژل رویال بدانید:
اگرچه مصرف ژل رویال برای اغلب افراد بی خطر است، اما بدون ریسک هم نیست زیرا زنبورها برخی از آلاینده های محیطی در زمان های مختلف را جذب می کنند؛ بنابراین مصرف عسل و محصولات دیگر این زنبورها موجب واکنش های شدید آلرژیک می شوند.

احتمال موفقیت در باروری با مصرف ژل رویال زیاد است.

موارد احتیاطی که باید هنگام استفاده از ژل رویال و مکمل های قوی، در ذهن داشته باشید:

 • مصرف ژل رویال برای کودکان بالای 6 ماه معمولا مشکلی ایجاد نمی کند.
 • مادران شیرده و باردار نباید از ژل رویال استفاده کنند زیرا اطلاعات کافی در رابطه با ایمنی مصرف آن وجود ندارد.
 • در صورت ابتلا به علائم آلرژیک یا آسم، باید فورا مصرف ژل رویال را قطع کنید زیرا در برخی موارد باعث واکنش های جدی و مهلک می شود.
 • اگر نسبت به ژل رویال حساسیت داشته باشید، در صورت مصرف مشکلات پوستی را بدتر می کند.
 • اگر با وجود فشار خون پایین ،ژل رویال مصرف کنید، می تواند موجب افت زیاد فشار خون می شود.

چگونه و چه زمانی می توان ژل رویال را برای بهبود باروری مصرف کرد؟

قرن هاست که انسان ها برای تقویت باروری از ژل رویال استفاده می کنند. این ژل به حالت نیمه مایع یا به صورت کپسول موجود است. پس از خرید آن باید دستورالعمل ذکر شده بر روی برچسب را مطالعه کنید.

  بره موم عسل را بشناسید

دوز مطلوب را می توان پس از تحقیق تعیین کرد. دوز مطلوب را می توان پس از تحقیق تعیین کرد. دوز کپسول ژل رویال برای باروری 3 ژل نرم بین وعده های غذایی در روز و برای موارد دیگر دوز معمول روزانه بین 500 تا 300 میلی گرم است.

اندازه دوز ژل رویال برای باروری مردان تقریباً برابر با زنان است. هنگامی که ژل به طور مرتب مصرف شود، به تقویت سیستم ایمنی بدن، درمان عوارض جانبی شیمی درمانی، کاهش علائم قبل از قاعدگی و دیابت کمک می کند.

فراموش نکنید که مثل هر نسخه ی دیگری ژل رویال را هم با مشورت پزشک معالج خود مصرف کنید.

آیا ژل رویال عوارض جانبی دارد؟

ژله رویال اغلب به عنوان یک مکمل گیاهی فروخته می شود و باعث ایجاد عوارض در افرادی می شود که به محصولات زنبور آلرژی دارند. مصرف ژل رویال در کوتاه مدت، خطری ندارد. عوارض جانبی ژل رویال عبارتند از:

 • واکنش آلرژیک می تواند بصورت مشکلاتی در تنفس، تورم لب ها، زبان، صورت یا گلو ظاهر شود.
 • اسهال خونی که با درد معده همراه است.
 • احساس تنگی قفسه سینه یا خس خس که از علائم اسپاسم نایژه است.
 • خارش، جوش و مشکلات پوستی از عوارض جانبی دیگر ژل رویال هستند.

مطالعات پزشکی درباره تاثیر ژل رویال بر باروری

تاکنون، مطالعات انسانی به شکل تحقیق‌های دوسوکور یا مطالعات چند گروهی نشان داده‌اند که:

 • با مصرف ۳ گرم ژل رویال به مدت ۶ ماه در مردان و زنان مسن‌تر، افزایش کمی در تستوسترون مشاهده شده است، با این حال تاکنون تحقیقی بر روی افراد جوان انجام نگرفته است.
 • حداقل یکی از تحقیقات، افزایش در مقدار سلول‌های قرمز خون پس از مصرف خوراکی ژل رویال را نشان داده است.
 • ممکن است در افراد مسن سالم، مقدار گلوکز خون را کاهش دهد، اما مقدار آن قابل توجه نخواهد بود.
 • با مصرف روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم ژل رویال، کاهش کلسترول کل تا محدوده ۱۰ درصد مشاهده شده است.

در روسیه، لودیانسکی بیماران بستری مبتلا به بیماری‌های مختلف را با ژل رویال درمان کرده است. نتایج این درمان، موفقیت بیشتری را در درمان زنان یائسه و زنان مبتلا به اختلال عملکرد جنسی نشان دادند. در مردان، نرخ بهبود بسیار خوب و خوب در مقابل عدم بهبودی در مردان مبتلا به اختلال عملکرد جنسی، به ترتیب ۲۶ به ۵ بوده است.

در سال ۱۹۷۴ نیز درمان موفق مشکلات یائسگی در ۱۰۰ زن با سنین بین ۴۰ تا ۶۲ سال گزارش شده است. پس از مصرف خوراکی ۲۰ میلی گرم ژل رویال به مدت ۲ تا ۴ هفته، علائم موجود در اکثر بیماران، از جمله گرگرفتگی بدن، بی خوابی و بدخلقی (تحریک‌پذیری) از بین رفتند و ظرفیت کار بهبود پیدا کرد.

در کتاب “درمان ناباروری: برنامه سلامتی چینی باستان برای باردار شدن و به دنیا آوردن نوزادان سالم” که در سال ۲۰۰۴ توسط آر. لوئیس منتشر شد، این نویسنده ادعا کرده است که ژل رویال، باروری را هم در مردان و هم زنان بهبود بخشیده، که این اتفاق در مردان بوسیله افزایش کیفیت اسپرم آن‌ها و در زنان بوسیله افزایش کیفیت تخمک‌های آن‌ها رخ داده است.

کاربرد درون واژنی مخلوطی از عسل مصری و ژل رویال، با موفقیت در درمان کاهش قدرت حرکت اسپرم در مردان (استنوزوسپرمیا) و همچنین درمان ناباروری زنانه بوسیله ارتقای فعالیت کلاژن مانند بر روی غشاهای جنینی بکار برده شد.

خود ژل رویال حاوی تستوسترون است. تحقیقی با استفاده از مصرف روزانه ۲۵، ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم ژل رویال به مدت ۳ ماه بر روی مردان نابارور انجام شد. ژل رویال میزان تستوسترون را در این مردان به ترتیب به میزان ۰۱/۲۲، ۸/۱۹ و ۴/۲۰ درصد افزایش داد؛ در حالی که گروه کنترل افزایش غیر چشم گیر ۳۳/۸ درصدی را تجربه کردند. میزان بهینه مصرف برای این منظور، نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

در سال ۲۰۰۷، تحقیقی در ژاپن انجام شد که نشان داد که ژل رویال دارای میل به تقلید عملکرد استروژن انسان است. شاید این موضوع بتواند به افراد دارای سطوح پایین استروژن کمک نماید. استروژن برای سلامت شکل‌گیری استخوان‌ها و توزیع سالم ژن‌ها ضروری بوده و در سلامت چرخه قاعدگی، نقشی حیاتی ایفا می‌کند. این تحقیق همچنین پتانسیل این ماده جهت افزایش اندازه سلول‌های رحمی در موش‌های مورد آزمایش را نشان داد.

  عسل قنقال "کاهنده ی تنش های روزانه"

مطالعات دیگری نیز بخصوص بر روی موش‌ها، خرگوش‌ها و گوسفندهای آزمایشگاهی انجام شده‌اند که افزایش در ظرفیت تولید مثل آن‌ها را نشان می‌دهند.

این مطالعات زیاد با نتایج بسیار خوب خود نشان می‌دهند که ژل رویال دارای اثرات استروژنی و اثبات شده در افزایش باروری جانوران است، که می‌تواند ما را به این نتیجه‌گیری سوق دهد که میتوان گفت درمان ناباروری با ژل رویال امکان پذیر است و نتایج خوبی به دنبال خواهد داشت.

طریقه مصرف ژل رویال برای بارداری

همانطور که پیشتر در مطلب شیوه نگهداری و مصرف ژل رویال گفته شد. هیچ دوز مشخصی از ژل رویال برای یک بیماری خاص وجود ندارد. به عنوان مثال نمی‌توان گفت برای درمان ناباروری چه میزان ژل رویال باید مصرف شود، و بهتر است در این شرایط معمولا با یک پزشک طب سنتی صحبت شود.

اما به طور کلی ژل رویال را می‌توان به چهار روش زیر مصرف کرد.

۱. به صورت زیر زبانی: این شیوه بهترین روش مصرف ژل رویال است. به این علت که خواص و اثرات آن به صورت مستقیم و بدون تجزیه شدن در معده، وارد جریان خون می‌شود. برای این منظور کافی است هر روز صبح و به صورت ناشتا و با دهان مسواک زده، به اندازه‌ی ۱ گرم (اندازه یک نخود) از ژل را در زیر زبان گذاشته تا زمانی که به طور کامل جذب شود.

پیشنهاد می‌شود که رویال ژل را به مدت ۱ دقیقه زیر زبان نگه داشته و بعد آن را قورت دهید و به مدت نیم ساعت بعد از مصرف چیزی میل نکنید.

۲. به صورت خوراکی: ژل رویال را می‌توان به صورت خوراکی نیز مصرف کرد، اما در این روش به این علت که مواد موثره‌ی ژل به خصوص پروتئین‌های آن توسط اسید معده تجزیه می‌شود، چندان توصیه نمی‌شود.

۳. به صورت کپسول: در این روش ژله رویال در کپسول‌هایی (در بازار و داروخانه‌ها موجود است) قرار می‌گیرد و سپس قورت داده می‌شود (درست مانند سایر کپسول‌ها). در این روش ژل تحت تاثیر اسید معده قرار نمی‌گیرد و بعد از ورود به روده جذب بدن می‌شود.

۴. به صورت ترکیب با عسل: همانطور که گفته شد یکی از شیوه‌های نگهداری از ژل رویال، ترکیب آن با عسل است. دراین روش کافی است تا یک قاشق غذاخوری در روز (حدود ۲۰گرم) از ترکیب که حاوی ۲۰۰ میلی‌گرم ژل رویال است را به صورت ناشتا مصرف کرد.

بهترین زمان مصرف ژل رویال برای بارداری

به طور کلی بهترین زمان مصرف ژل رویال برای بارداری و هر نوع بیماری دیگری، مصرف آن به صورت ناشتا است. برای این منظور بهتر است صبح بعد از بیدار شدن از خواب با دهان مسواک زده و کاملا تمیز ۱ گرم ژل رویال را زیر زبان خود قرار دهید و حدود یک دقیقه آن را نگه دارید تا جذب اتفاق افتد.

دقت داشته باشید که بعد از مصرف ژل رویال بهتر است تا ۳۰ الی ۶۰ دقیقه، چیز دیگری میل نکنید تا فرایند جذب به بهترین شکل ممکن اتفاق افتد.

اسموتی ژل رویال و تقویت باروری

مصرف ژل رویال به تنهایی می تواند مزه ی تلخی را در دهان شما ایجاد کند؛ اما خوشبختانه، مکمل ژل رویال هانی ژل حاوی عصاره ی عناب نیز است که طعم مطلوبی را به همراه دارد. اما در صورتی که می‌خواهید ژل رویال را به تنهایی استفاده کنید، ما به شما طرز تهیه نوعی اسموتی را آموزش می دهیم تا مزه تلخ آن را حس نکنید.

این اسموتی حاوی اسفناج برای تامین فولیک اسید مورد نیاز، میوه‌ها برای تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی و دانه کنجد برای تامین زینک کافی است. ترکیبات زیر را در مخلوط کن با هم میکس کرده و نوش جان کنید.

مواد مورد نیاز برای تهیه اسموتی ژل رویال

 • یک فنجان اسفناج تازه
 • یک سوم فنجان انبه
 • یک چهارم فنجان بلوبری
 • یک قاشق چای خوری ژل رویال
 • یک چهارم فنجان آب نارگیل
 • مقداری دانه ی کنجد
 • مقداری زنجبیل
 • یک قاشق چای خوری عسل

منبع


سوالات متداول خانم ها در مورد خواص ژل رویال برای بارداری

خوردن ژل رویال در بارداری ضرر دارد؟

زنان باردار باید از استفاده از ژل رویال خودداری کنند زیرا اطلاعات کافی در مورد استفاده از ژل رویال در دوران بارداری وجود ندارد. و ممکن است باعث مشکلاتی برای مادر و جنین شود.

چه کسانی با ژل رویال باردار شدن؟

ژل رویال به دلیل اینکه باعث تقویت بدن و قوای جنسی و تقویت اسپرم و تخمک گذاری می شود احتمال باردار شدن را افزایش می دهد. این ماده برای خانم هایی که تنبلی تخمدان یا کیست اندومتریوز دارند بسیار مفید است. چون هورمون های بدن را تنظیم می کند.

تاثیر ژل رویال بر رشد جنین تاثیر می گذارد؟

پزشکان توصیه میکنند ژل رویال را قبل از بارداری مصرف کنید و در مورد تاثیر آن بر روی جنین و و در حاملگی به دلیل اینکه اطلاعاتی کافی در دسترس نیست پزشکان توصیه می کنند در دوران حاملگی مصرف نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا