بره موم عسل
عسلمحصولات غذایی عسلی

بره موم عسل را بشناسید

107بازدید

همه ما با خواص عسل آشنا هستیم و سعی می‌کنیم این ماده مغذی را در سبد غذایی‌خود داشته باشیم. یکی از محصولاتی که از این طلای خوراکی به دست می‌آید، بره موم است. این ماده طبیعی خاصیت‌های زیادی دارد و برای درمان بیماری‌های مختلف از آن استفاده میشود. در واقع بیشتر از اینکه مردم عادی دنبال آن باشند، زنبوردارها و پزشک‌های طب سنتی از آن استقبال می‌کنند.

بره موم چیست؟

ترکیبات اصلی بره موم شامل رزین و موم می باشد. ریزین ماده‌ای شیمیایی‌ست که نقش مهمی در سیستم ایمنی گیاهان دارد. رنگ این ماده ممکن است تنوع بسیار زیادی داشته باشد. در مناطق معتدل رنگ این ماده از زرد روشن یا قهوه ای تا قهوه ای تیره متغیر است رنگ بره موم تولید شده در آب و هوای گرمسیری ممکن است از قهوه ای مایل به سبز روشن (در نوع برزیلی) تا سیاه و قرمز تیره (در تعدادی از نمونه های کوبایی) متغیر باشد.

شما می توانید بره موم را در دو قسمت کندو بیشتر از جاهای دیگر دیده میشود:

اول : در ورودی یا دریچه ی پرواز کندوها

دوم : در قسمت فوقانی و طرفین قاب ها۔ لایه هایی از آن ذخیره شده در کندو به منظور استفاده در مسدود کردن درزها و منافذ کندو می باشد.

بره موم عسل

در دمای ملایم، بره موم ماده ای نرم می باشد و با افزایش میزان برودت و سردی  هوا سفت و سخت می گردد، گرچه باز هم قابلیت شکل پذیری خود را حفظ می کند. ولی هنگامی که یخ بزند شکننده می گردد. این ماده در دماهای بین ۷۰ تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد به مایع تبدیل می گردد.

ترکیبات بره موم

رزین و موم دو ترکیب عمده ی بره موم را تشکیل میدهند. انجام بررسی‌ها و تحقیقات زیاد در دهه های اخیر به ترکیبات متعدد و پیچیده در آن اشاره می کند.

ترکیبات شیمیایی بره موم با توجه به منطقه و منبع جمع آوری آن توسط زنبورهای عسل متفاوت می باشد. عوامل متعدد دیگری چون فصل و زمان جمع آوری از فاکتورهای مهم تاثیر گذار در کیفیت آن است.

 پنج ترکیب اصلی موجود در بره موم:

  • رزین صمغ و شیره درختان – 50 تا 70 درصد
  •  موم زنبور عسل – 30 تا 40 درصد
  •  گرده گل – 5 تا 10 درصد
  •  روغن های ضروری – 5 تا 10 درصد
  •  دیگر ترکیبات مثل انواع اسید، قند و ویتامین های B و C و E – 5 تا 7 درصد

فواید بره موم برای سلامتی

بره موم خواصی دارد که می تواند به درمان بسیاری از بیماری ها کند. خواص درمانی بره موم زیاد است. با این حال برخی از این خواص را می توان به صورت کلی در دسته بندی زیر قرار داد:

درمان زخم و سوختگی و آکنه

التیام زخم، پروسه‌ی پیچیده‌ای از مراحلی، چون هموستازیس (بندآوردن خون)، التهاب، تکثیر سلولی و بازسازی بافت است. محتوای فلاوونید موجود در بره موم زنبور عسل می‌تواند پروسه‌ی التیام زخم را سرعت بدهد. طبق یافته‌های علمی، این ماده، ترکیبات ماتریکس برون سلولی (ECM) را تنظیم می‌کند که مرحله‌ای از ترمیم زخم است.

در آزمایشات انجام شده، زخم حیوانات مبتلا به دیابت، تنها با یک بار استفاده‌ی موضعی از بره موم زنبور عسل، سریع‌تر ترمیم شده بود. جالب است بدانید در بیمارانی که تحت عمل جراحی لوزه قرار گرفته بودند، این محصول عسل توانسته بود از درد و خونریزی عمل کم کند بدون اینکه هیچ عارضه‌ی جانبی به جا بگذارد.

بره موم عسل

مطالعه‌ی دیگری که در مورد فعالیت آنتی باکتریالی آن بر آکنه‌های عفونی انجام شده بود نیز نشان داد استفاده از محصولی که حاوی بره موم زنبور عسل (۲۰ درصد)، روغن درخت چای (۳ درصد) و آلوئه ورا (۱۰ درصد) بوده است، توانسته بود از میزان عفونت کم کند و یافته‌ها حاکی از آن هستند که این محصول نسبت به انواع مشابه مصنوعی خود، اثر گذاری بهتری از جهت کاهش بروز آکنه و شدت ظاهری اسکار دارد.

کمک به درمان بیماری‌های لثه (پریودنتال) و تقویت بهداشت دهان

بره موم زنبور عسل به دلیل خاصیت ضد باکتری و ضد التهابی که دارد می‌تواند به پیشگیری از پوسیدگی دندان، حفره‌های دندانی، آماس لثه و بیماری‌های پریودنتال کمک کند. برخی از باکتری‌های دهانی، روی سطح دندان‌ها کلونی تشکیل می‌دهند و پلاک‌های دندانی ایجاد می‌کنند.

آن‌ها این کار را با سنتز پلی ساکارید‌های گرفته شده از ساکاروز، گلوکان محلول در آب و … انجام می‌دهند. پلی فنول‌های موجود در آن، آنزیم‌های باکتریایی دخیل در تشکیل پلاک‌های دندانی را مهار می‌کند.

درمان سرطان و کمک به رفع سلول های سرطانی

بره موم به عنوان یک ماده ضد تومور و ضد سرطان شناخته می شود. این ماده می تواند اثرات فوق العاده ای بر روی سلول های سرطانی گذاشته و از رشد آنها جلوگیری به عمل آورد. این ویژگی آن به کمک قطع انتقال اکسیژن به سلول های سرطانی اتفاق می افتد که اتفاقی نادر و قابل توجه است. بره موم خواص در درون خود دارد که باعث جلوگیری از تشکیل رگ های جدید خونی شده و در نتیجه با سرطان درون سلول مبارزه می کند. عدم دسترسی سلول های سرطانی به اکسیژنی که با ایجاد رگ های خونی به آن ها می رسید، منجر به مرگ این سلول ها می شود.

بره موم عسل

در بین انواع سرطان ها، سرطان روده یکی از سرطان هایی است که بره موم به صورت ویژه می تواند به درمان آن کمک کند. البته اثرگذاری این ماده حیات بخش برای درمان سرطان رحم، سرطان پروستات و برخی سرطان های دیگر نیز مورد مطالعه قرار گرفته است. علت نیز، اثرگذاری شگفت انگیز این ماده برای درمان سرطان های مختلف در بسیاری از بیماران بوده است. ما در مجموعه شهدینه گلها مفتخر هستیم که تا به حال شاهد قدردانی بیماران سرطانی رهایی یافته از بند این بیماری به دلیل مصرف آن بوده ایم.

کاهش درد مفاصل و بهبود درد رماتیسم مفصلی

بره موم یک ضد التهاب قوی است. پس نباید غیر از این انتظار داشته باشید که بتواند بر روی درد مفاصل به ویژه رماتیم اثر بگذارد. بره موم به دلیل خواص شد التهابی خود کمک می کند تا التهاب های مختلفی که در مفاصل فرد ایجاد شده بهبود پیدا کند. به همین علت است که می توانیم از بره موم به عنوان یک ماده موثر برای درمان رماتیسم و درمان آرتروز نام ببریم.

بره موم عسل و رماتیسم

البته در زمینه درمان رماتیسم، بره موم از دو ویژگی خود استفاده می کند. هم خواص ضدالتهابی آن کمک می کند تا التهاب دردآور ناشی از رماتیسم کاهش پیدا کند و هم با تنظیم سیستم ایمنی بدن، از حملات مکرر به مفاصل جلوگیری به عمل می آورد. همانطور که می دانید رماتیسم مفصلی از جمله بیماری های خود ایمن است که به دلیل نقص در سیستم ایمنی باعتث بروز التهاب در مفاصل می شود.

سخن پایانی

در این محتوا تنها به بررسی بخش کوچکی از خواص بی‌نظیر بره موم عسل پرداختیم. این ماده پر از شگفتی‌ست. حتما برای شفافیت پوستان، تقویت موهایتان، سلامت دندانتان و بسیاری موارد دیگر از آن استفاده کنید. شما نیز نظرات و تجربیات خود را درباره این معجزه طبیعی در کامنت بنویسید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به شتراک بگذارید:

https://bit.ly/3GFZNM6https://b2n.ir/u66174
https://cutt.ly/oRHXLCGyun.ir/hmnxy6
https://1ea.ir/CVcpvhttp://iwo.ir/wrf0w

پاسخ دهید