آرایشی - بهداشتی

آموزش مرحله به مرحله آرایش کامل صورت

اکثر خانم‌ها کم و بیش دستی در آرایش کردن دارند. آرایش کمک می‌کند نقایص چهره خود را بپوشانیم، به ظاهر زیبایی که دوست داریم نزدیک‌تر شویم و در نهایت با اعتماد به نفس بیشتری در مجالس مختلف ظاهر شویم. اما واقعیت این است که آموزش آرایش صورت به همان راحتی که همیشه فکر می‌کردید، نیست. دنیای آرایش ترفندها و باید و نبایدهای بسیاری دارد که اگر رعایت نکنید، آرایش اثر معکوسی بر زیبایی و جذابیت شما خواهد داشت. از فرم صورت و رنگ پوست گرفته تا رنگ موها و چشم‌تان، همه و همه در انتخاب ابزار آرایشی و آموزش آرایش صورت شما موثر هستند.

بنابراین بدون در نظر گرفتن این موارد، نمی‌توان به سبک حرفه‌ای‌ها آرایش کرد. در این مقاله قدم به قدم به شما می‌آموزیم که آرایش کردن را باید از کجا شروع کرد؟ رنگ‌ها و فرم‌های مختلف صورت چطور هایلایت و کانتور می‌شوند؟ انواع آرایش صورت بر اساس جداسازی رنگ پوست و فرم صورت چگونه است؟ آرایش چشم ریز و درشت به چه نحو انجام می‌شود؟ آیا رژ لب زدن برای لب‌های باریک با درشت متفاوت است؟ و پاسخ به هزاران سوال دیگری که دانستن جواب آن‌ها از شما یک آرایشگر حرفه‌ای خواهد ساخت. آموزش آرایش صورت تان را از همین امروز شروع و با ما تمرین کنید.


فهرست مطالب


مراحل آرایش صورت با تصویر

آموزش میکاپ صورت مرحله به مرحله، اهمیت بسزائی در زیبایی و یکدست شدن پوست دارد. یک روتین مناسب و رعایت مراحل‌ آرایش می‌تواند ضمن حرفه‌ای به نظر رسیدن میکاپ، از آسیب‌های پوستی نیز جلوگیری کند

مرحله اول: مرطوب‌کننده صورت

قبل از شروع آرایش صورت باید پوست را به کمک مرطوب‌کننده مناسب، آماده کنید. باید توجه داشته باشيد پوست صورت پایه‌ و بیس میکاپ شماست. در نتیجه باید با مراقبت صحیح از پوست خود، آن را برای آرایش صورت آماده کنید و از آسیب دیدن آن جلوگیری کنید. برای انتخاب مرطوب کننده مناسب می‌توانید از لیست زیر کمک بگیرید:

 آرایش کامل صورت
 • سروم: معمولا تنوع بالایی در این خصوص وجود دارد و هر یک از سروم‌ها برای منظور خاصی طراحی شده‌اند. معمولا سروم‌ها برای آبرسانی، روشن کردن و سفت کردن پوست به کار می‌روند. به طور کلی سروم‌ها می‌توانند برای شروع آرایش محصول مناسبی باشند، زیرا به سرعت جذب پوست می‌شوند.
 • کرم‌های آبرسان: کرم‌هایی که بر این پایه فناوری می‌شوند می‌توانند ویتامین‌‌های ضروری پوست شما را به همراه داشته باشند. این نوع کرم‌ها معمولا آبرسان‌های قویی نیستند ولی می‌توانند در طول روز صورت شما را شاداب نشان دهند. این نوع کرم‌ها برای پوست‌های خشک بسیار مناسب هستند زیرا به اندازه کافی قوی‌ هستند و عملکرد بهتری نسبت به گزینه‌‌های دیگر دارند.
 • لوسیون‌های مخصوص: لوسیون‌ها رایج‌ترین نوع مرطوب‌کننده‌های صورت هستند و معمولا برای همه پوست‌ها مناسب هستند. لوسیون‌هایی با لیبل (non-comedogenic) معمولا در جلوگیری از به وجود آمدن جوش‌های سرسیاه و به رفع آنها کمک بسیاری می‌کنند.

مرحله دوم: پرایمر

حالا پوست‌ شما برای شروع آرایش صورت آماده شده است. در مرحله‌ی دوم باید از پرایمر به عنوان بیس و پایه آرایش استفاده کنید. پرایمر باعث تثبیت و افزایش ماندگاری آرایش شما می‌شود. پرایمر با پر کردن منافذ پوست و پوشاندن جای آنها، باعث می‌شوند تا آرایش حرفه‌ای‌تر به نظر برسد.

برای استفاده از پرایمر مقداری از آن را بر روی براش یا اسفنج مورد نظر پخش کنید و سپس آن را به آرامی بر‌روی صورت خود پخش کنید. نکته‌ای که باید در این باره به یاد داشته باشید مقدار استفاده از پرایمر است. مقدار کمی از پرایمر می‌تواند پاسخگوی نیازهای پوست شما باشد، پس مقدار کمی از آن را بر نقاط مرکزی صورت خود قرار دهید. سپس به صمت بیرون صورت آن را پخش کنید.

پرایمر در آرایش صورت

برای نواحی حساس صورت مانند زیر چشم‌ها باید حتما از محصول مناسب این ناحیه استفاده کنید. پلک‌ها و پوست اطراف چشم‌ها معمولا در طول روز چربی تولید می‌کنند و این موضوع می‌تواند باعث چروک و خراب شدن سایه چشم شما شود. اگر از خط چشم یا سایه در میکاپ خود استفاده می‌کنید، باید حتما از پرایمر مناسب استفاده کنید تا آرایش چشم‌ها قرینه باشد و کیفیت سایه شما در طول روز تغییر نکند.

مرحله سوم: کرم پودر

در این بخش از مرحله آرایش صورت، الویت شما انتخاب رنگ کرم پودر است. برای انتخاب رنگ مناسب باید آن را در کنار خط فک خود تست کنید. توجه کنید ممکن است کمی این کار در ابتدا برای شما سخت باشد ولی با کمی دقت و حوصله می‌توانید رنگ مناسب خود را انتخاب کنید. اگر رنگ تست بدون نیاز به محو کردن با رنگ پوست شما هماهنگ بود، گزینه مناسب را انتخاب کرده‌اید.

در قدم بعدی باید به نحوه پخش کردن کرم پودر توجه کنید. در این بخش باید با کمک انگشت یا براش مورد نظر کرم پودر را از نقاط مرکزی صورت به بیرون پخش کنید. برخی از افراد از اسفنج مرطوب استفاده می‌کنند تا کرم پودر کاملا یک نواخت بر سطح پوست پخش شود.

مرحله چهارم: کانسیلر

به طور کلی دو نوع کانسیلر در دو نوع مایع و جامد وجود دارد. کانسیلر مایع برای پوشش سبک در محدوده گسترده استفاده می‌شود و راحت‌تر تیرگی اطراف دهان و چشم را پوشش می‌دهد. کانسیلر جامد معمولا برای پوشش سنگین و نقاط محدود مورد استفاده قرار می‌گیرد. بهتر است از دو طیف رنگی در خصوص کانسیلر استفاده کنید. یک کانسیلر هماهنگ با رنگ پوست، برای پوشش تیرگی اطراف چشم‌ها وجوش‌ها. همین‌طور کانسیلر روشن‌تر از پوست‌تان برای زاويه دار‌ کردن و گریم صورت.

 آرایش کامل صورت

توجه داشته باشید، برخی ترجيح می‌دهند اول از کانسیلر استفاده کنند و سپس کرم پودر را بر روی صورت خود پخش کنند. شما می‌توانید با توجه به پوست خود یکی از این دو راه انتخاب کنید. این انتخاب به پوست و نوع آرایش شما بستگی دارد. اگر قصد دارید از پنکیک نیز استفاده کنید به یاد داشته باشید حتما اول از کانسیلر کمک بگیرید و سپس پنکیک را بر‌ روی پوست خود پخش کنید.

مرحله پنجم: پنکیک

این بخش از مراحل آرایش صورت به ترتیب، می‌تواند کمی حساس باشد. بهتر است به مقدار مناسب از آن استفاده کنید تا صورت شما به ظرف آرد شبیه نشود. برای استفاده از پنکیک موارد زیر را به یاد داشته باشید:

 • از براش یا پد مناسب استفاده کنید. براش شما باید پر و بزرگ باشد. ابتدا براش را به پنکیک آغشته کنید و سپس آن را به روی صورت خود در امتداد خطوط بلند بکشید. توجه داشته باشید یک لایه نازک باید روی پوست شما را بپوشاند.
 • اگر قسمتی از پوست شما به پنکیک بیشتری نیاز دارد (نواحی قرمز پوست یا بخش مرکز صورت که ممکن است چرب‌تر باشد) می‌توانید براش پنکیک را به آرامی بر روی این نواحی فشار دهید و لایه‌ی سنگین‌تری از پنکیک را بر روی این نواحی از صورتتان داشته باشید. البته فراموش نکنید، خیلی آرام و با فشار کم براش را بر روی صورت قرار دهید تا پوست شما آسیب نبیند.
  چطور پوست برنزه طلایی و جذاب داشته باشیم؟

مرحله ششم: رژگونه

اگر دوست دارید میکاپ شما کمی جذاب‌تر باشد، می‌توانید از رژگونه استفاده کنید تا رنگ بیشتری به صورت خود بدهيد. برای استفاده از رژگونه می‌توانید موارد زیر را به یاد داشته باشید:

 آرایش کامل صورت
 • رنگ صورتی: این رنگ برای آرایش نچرال و طبیعی به کار می‌رود. باید از این رنگ بر روی گونه‌ها و قسمت بالایی آن استفاده کنید.
 • رنگ قرمز یا سرخابی: این رنگ برای پوست‌های گندمی مناسب است. سعی کنید رژگونه را بر روی برجستگی گونه‌ها هنگام لبخند زدن پخش کنید. این بخش از گونه به اصطلاح سیب گونه نیز نامیده می‌شود و به برجسته‌ترین بخش گونه هنگام لبخند زدن و بخش بالایی آن گفته می‌شود.

مرحله هفتم: هایلایتر

هایلایتر‌ها در قالب مایع، جامد و پودر به بازار عرضه می‌شود و می‌توانند جلوه‌ی خاصی به آرایش بدهند. با توجه به تناژ میکاپ خود می‌توانید رنگ مناسب را انتخاب کنید. از هایلایتر برای برجسته کردن برخی از اعضای صورت استفاده می‌شود. به طور کلی هایلایتر برای موارد زیر استفاده می‌شود:

 • پل زیر بینی
 • دو طرف استخوان‌‌‌های گونه
 • داخل گوشه‌ها و گوشه چشم
 • بای لب بالایی
 • روی پیشانی
 • پایین چانه

سپس با اسفنج یا سر انگشت آن را به آرامی پخش کنید.

مرحله هشتم: سایه چشم

برای زیباتر شدن میکاپ می‌توانید از دو نوع سایه روشن و تیره استفاده کنید. از رنگ روشن برای روی پلک و داخل استفاده کنید. از رنگ تیره برای قسمت بالایی پلک و بر روی خط مژه‌ها استفاده کنید.

می‌توانید با یک پد سایه تمیز کمی خطوط بین این دو رنگ را محو کنید. بیشتر بدانید: عسل بهترین درمان خانگی برای اسهال

مرحله نهم: خط چشم

این بخش از مراحل آرایش صورت به ترتیب می‌تواند کمی دشوار باشد، زیرا یک اشتباه می‌تواند باعث به وجود آمدن حلقه‌های تیره اطراف چشم شما بشود.

 آرایش کامل صورت

به طور کلی سه نوع خط چشم وجود دارد (مایع، ژله‌ای و مدادی). شما می‌توانید با توجه به پوست و مهارت خود نوع خط چشم را انتخاب کنید.

مرحله دهم: ریمل

این بخش از مراحل آرایش صورت به ترتیب بسیار مهم و ضروری است. ریمل مناسب می‌تواند زیبایی و شفافیت چشمان شما را چندین برابر کند. ابتدا مژه‌ها را به کمک فرمژه حالت دهید. سپس به آرامی از ریمل استفاده کنید. توجه کنید مژه‌ها نباید به يکديگر بچسبند، اگر این اتفاق رخ داد با کمک یک در پد پشت مژه‌ها،آن ها را ثابت نگهدارید. سپس به آرامی از ریمل استفاده کنید تا مژه‌ها به یک دیگر نچسبند. می‌توانید از دو لایه ریمل برای گوشه‌های بیرونی چشم استفاده کنید. برای جلوگیری از خشک شدن ریمل، براش ریمل را به صورت ناگهانی و با فشار در داخل تیوپ آن فشار ندهيد. این کار باعث ورود هوا به داخل ریمل و خشک شدن آن می‌شود.

مرحله یازدهم: رژ لب

اگر لب‌های خشک و پوسته شده‌ای دارید باید ابتدا از اسکراب لب استفاده کنید. این محصول پوست‌های اضافی را جدا کرده و باعث نرم شدن پوست‌ لب می‌شود. سپس از یک بالم لب استفاده کنید و اجازه دهید تا پوست لب برای آرایش لب آماده شود. در نهایت برای استفاده از رژ لب باید از مرکز لب شروع کرده و آن را در امتداد لب‌های خود پخش کنید.

مرحله آخر: اسپری

با کمک اسپری مخصوص می‌توانید آرایش خود را ماندگار کنید و از محو شدن، براق شدن و پخش شدن آن جلوگیری کنید. اسپری را در فاصله 20 سانتی متری صورت خود قرار دهید و ابتدا به شکل ایکس (x) و سپس به شکل حرف تی انگلیسی (T) آن را بر روی صورت خود اسپری کنید.

ترتیب صحیح آرایش صورت چگونه است؟

۱: پرایمر یا مرطوب کننده

بارتلوچی می‌گوید: یکی را انتخاب کنید، نه هر دو. مرطوب کننده هر چقدر هم که روشن باشد، بهرحال در عملکرد پرایمر خلل ایجاد می‌کند. همچنین همیشه به یاد داشته باشید که همیشه ضد آفتاب هم استفاده کنید، همیشه! ضد آفتاب می‌تواند درون پرایمر، مرطوب کننده و یا فونداسیون شما هم وجود داشته باشد و الزاما نیازی به استفاده از یک ضد آفتاب جدا نیست.

۲: فونداسیون

بارتلوچی می‌گوید: من اعتقاد ندارم که اول باید به سراغ چشم‌ها رفت تا از ریزش‌اش جلوگیری شود. هنگامی که از سایه چشم استفاده می‌کنید ریزشی اتفاق نخواهد افتاد. اگر محصولات آرایشی مستقیما روی پوست تمیز بنشینند، پاک کردنشان سخت‌تر خواهد شد.

پس بهتر است با فونداسیون بوم نقاشی‌مان را آماده کنیم و سپس روی بوممان سعی و خطا کنیم و آرایشمان را تکمیل نماییم.

۳: کانسیلر

بارتلوچی می‌گوید: اینجا مرحله‌ایست که با چشم منتقدانه به صورتتان نگاه می‌کنید و در استفاده از کانسیلر کم نمی‌گذارید! اما وی پیشنهاد می‌کند که تنها روی نقاط سیاه و جوش‌ها را بپوشانید.

او ادامه می‌دهد که: برای استفاده از کانسیلر باید تا اتمام پوشاندن صورتتان با فونداسیون صبر کنید، فونداسیون قسمت بزرگی از کار را برایتان انجام خواهد داد.

۴: پودر

مقدار خیلی کمی پودر روشن کننده به صورتتان بزنید. این کار کمک می‌کند تا اگر سایه چشمتان ریخت، پاک کردنش راحت‌تر باشد. همچنین زمان مورد نیاز برای انجام باقی آرایشتان را برای شما فراهم خواهد ساخت.

۵: چشم‌ها یا لب‌ها

بارتلوچی می‌گوید من معمولا دوست دارم هم چشم‌ها و هم لب‌هایم را آرایش کنم. پس از اینکه کار صورتم تمام شد، معمولا اول به سراغ چشم‌هایم می‌روم، اما برخی مواقع هم، اول لب‌هایم را آرایش می‌کنم تا کمی وقت برای فکر کردن به این داشته باشم که می خواهم با چشم‌هایم چه کنم.

برای چشم ها: سایه چشم، خط چشم، و سپس ریمل. این ترتیبی است که بارتلوچی برای آرایش چشم پیروی می‌کند. اما او پیشنهاد می‌کند که همیشه برگردید و لایه‌های قبلی آرایشتان را تکمیل کنید. کمی دیگر در امتداد خط مژه خط چشم بکشید، کمی بیشتر سایه چشم براق در وسط پلکتان بزنید و غیره.

برای لب‌ها: 
نرم کننده لب، خط لب، رژ لب، و سپس برق لب. بارتلوچی پیشنهاد می‌کند قبل از اینکه رژ لب بزنید، روی تمام لبتان را با خط لب بکشید و با نوک انگشتتان آنرا ماساژ دهید. و البته فقط اگر می‌خواهید، برق لب بزنید.

۶: گونه‌ها

من به دو دلیل، در آخرین مرحله به سراغ گونه‌ها می‌روم. اول اینکه چشمان و لب‌ها را بهم پیوند می‌دهد. دو اینکه اگر از پودر استفاده کرده باشید، پس از آرایش چشمتان می‌توانید آنرا به سمت پلکتان وسعت دهید تا گونه‌هایتان بیشتر جلوه کند.

  آموزش آرایش چشم عربی برای چشم های ریز و درشت!

آموزش آرایش صورت در خانه برای عروسی

برخی از بانوان میکاپ در منزل برای رفتن به یک جشن را اصولی نمی‌دانند و برخی دیگر نیز دوست دارند خودشان یک میکاپ ساده و شیک بر روی صورت خود انجام دهند. در صورتی که به دنبال آموزش آرایش صورت در خانه برای عروسی هستید، باید با راهکارهای مختلف میکاپ آشنا شوید تا آرایش صورتتان به بالاترین سطح کیفی برسد.

آرایش صورت

در اولین مرحله آموزش آرایش صورت در خانه برای عروسی، آرایش پوست مهم‌ترین بخش میکاپ است. مراقبت از پوست صورت و رسیدگی به آن یکی از مهم‌ترین نکات در روند میکاپ است. قبل از این که بر روی پوست خود از هر وسیله آرایشی استفاده کنید، حتما به سراغ پرایمر بروید. اگر در خانه پرایمر ندارید، از محصولات دیگری مثل مرطوب کننده استفاده کنید. توجه داشته باشید که بعد از پرایمر، انتخاب یک کرم پودر با کیفیت برای شروع فرایند میکاپ بهترین گزینه است و اهمیت زیادی دارد. بعد از زدن پرایمر کمی فاصله دهید تا به صورت کامل جذب پوستتان شود. سپس از یک کرم پودر با رنگ مناسب پوست خود استفاده کرده و آن را با استفاده از یک براش کرم پودر یا اسفنج نیمه مرطوب، به سرتاسر پوست خود بزنید.

آرایش صورت

چند دقیقه صبر کنید تا بر روی پوست صورت شما کرم پودر کاملا نشسته و پس از آن می‌توانید برای بخش‌هایی از صورت شما که در اثر عرق کردن براق می‌شوند از همین کرم پودر استفاده نمایید. این روند موجب می‌شود که آرایش شما خشک و ثابت مانده و با وجود عرق کردن نیز هیچگونه تغییراتی بر روی آرایش صورت خود مشاهده نخواهید کرد.

 • کانسیلر

در جهت تکمیل آرایش صورت حتما باید از کانسیلر استفاده کنید که نقش بسیار مهمی در میکاپ رسمی و شیک دارد. کانسیلر برای از بین بردن تیرگی دور چشم و محو کردن چین و چروک بسیار موثر است. این وسیله را باید به شکل مثلثی به زیر چشم خود بزنید. همچنین بر روی نوک بینی، وسط تیغه بینی و بین دو ابرو نیز لازم است از کانسیلر استفاده کنید تا آرایشتان بی‌نقص شود. با اسفنج تخم مرغی کانسیلر را به صورت ضربه‌ای روی پوست پخش کنید. دقت کنید که اسفنج را روی پوست نکشید و فقط با حرکت ضربه‌ای آن را پخش کنید.

 • پودر فیکس و کانتور

همانطور که از نام پودر فیکس معلوم است، از این پودر برای تثبیت میکاپ استفاده می‌شود. استفاده از این محصول بعد از کانسیلر باعث می‌شود تا خط روی صورت نیفتد و چشن و چروک زیر چشم معلوم نشود. همچنین در یک میکاپ رسمی برای مجالس نیاز است تا از کانتور بر روی صورت خود استفاده کنید. کانتورینگ صورت سبب می‌شود چهره شما بهتر و برجستگی و زاویه فک شما بیشتر معلوم باشد. برای کانتور کردن از یک براش زاویه‌دار و پر تراکم استفاده کنید. همچنین در انتخاب کانتور یا برنزر دقت کنید تا این محصول دو الی سه درجه تیره‌تر از رنگ پوستتان باشد.

کانتورینگ را باید زیر استخوان گونه، بالای پیشانی در قسمت شقیقه‌ها و زیر استخوان فک بزنید. سپس با استفاده از براش آن را به خوبی محو کنید تا خطوط کانتور بر روی صورت اصلا معلوم نشود. در ضمن می‌توانید برای تغییر فرم بینی و کوچک کردن بینی هم از کانتور بینی استفاده کنید.

آرایش چشم

در مرحله دوم آموزش آرایش صورت در خانه برای عروسی، به مرحله حساس و ترسناک آرایش چشم می‌رسیم. در صورتی که در میکاپ کردن مبتدی هستید، آرایش چشم برای شما کار دشواری نخواهد بود. برای شروع می‌توانید از یک سایه به رنگ روشن و مات برای زیرسازی چشم استفاده کنید و سپس این سایه به با یک براش به کلیه پشت پلک خود بمالید. سپس باید به سراغ سایه رنگ اصلی بروید. می‌توانید به سراغ رنگ‌های جذابی مثل سبز، آبی، طلایی و صورتی بروید. توصیه ما به شما این است برای دریافت نتیجه‌ای بهتر، این رنگ‌ها را با کمی سایه قهوه‌ای و یا دودی به کار ببرید.

آرایش چشم

بعد از این که سایه چشمتان تمام شد، حتما از یک مداد بر روی پلک بالای خود استفاده کنید. مداد چشم یا خط چشم برای این کار لازم است و فقط کافیست یک خط بلود و حرفه‌ای بر روی قسمت بالایی چشم بکشید.

رژ گونه

هرگز بدون زدن رژ گونه به مراسم عروسی نروید. در صورتی که آرایشتان را تکمیل کنید و از رژ گونه برای تکمیل این میکاپ استفاده نکنید، صورتتان بی‌روح و بدون شادابی به نظر می‌رسد. در صورتی که مراسم عروسی در فصل زمستان برگزار شود، رژ گونه شما بهتر است به رنگ نارنجی تیره یا برنزه باشد. اگر مراسم عروسی در فصل گرم تابستان انجام می‌شود، حتما از رژ گونه به رنگ‌های صورتی، سرخ و گلبهی استفاده کنید.

برای این که رژ گونه‌ را دقیقا در محل مناسب صورت بزنید، باید فرم صورت را بشناسید تا بتوانید با رژ گونه زیبایی قابل توجهی بر روی گونه ایجاد کنید. در حالت کلی استفاده از رژگونه متناسب با فرم صورت یک آرایش جذاب و شاداب برای شما ایجاد خواهد کرد.

رژ لب

در آخرین مرحله آموزش آرایش صورت در خانه برای عروسی، به رژ لب برای تکمیل میکاپ می‌رسیم. نوع انتخاب رژ لب و رنگی که متناسب با پوست و میکاپ باشد، اهمیت زیادی دارد. در صورتی که آرایش چشم و سایه چشمتان مشکی و تیره است، از رژ لب به رنگ مرجانی، بژ و گلبهی استفاده کنید. از طرفی اگر سایه چشم شما به رنگ‌های روشن است، حتما از رژ لب به رنگ‌های زرشکی، ارغوانی، قرمز و قهوه‌ای استفاده کنید.

آموزش تصویری آرایش صورت مجلسی

ما میکاپ به صورت تصویری و گام به گام توضیح خواهیم داد. البته این نکته را نباید فراموش کرد که آرایشگری یک تکنیک است. بنابراین الگوی ثابتی ندارد. هر میکاپ آرتیست می تواند مراحل میکاپ حرفه ای را به نظر خود تغییر دهد. اما مراحلی مانند کانتورینگ صورت – طراحی ابرو – ترکیب مناسب سایه چشم و مژه مصنوعی با مدل مناسب یکسان است. در ادامه مراحل میکاپ حرفه ای را بررسی خواهیم کرد:

۱- پوست خود را با پرایمر آماده کنید.

ابتدا پوست خود را با آب و صابون بشویید. بایستی صورتتان از هر گونه مواد آرایشی پاک شود. سپس به صورتتان پرایمر بزنید. با این کار پوست مواد آرایشی را به راحتی به خود جذب می کند. بنابراین میکاپتان طبیعی تر می شود. 

۲- به پوستتان کرم پودر با درجه متوسط یا نسبتا تیره بزنید. مرحله زیر سازی پوست

در این مرحله با توجه به رنگ پوستتان کرم پودر اصلی و دلخواهتان را باید انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که بهتر است رنگ کرم پودر به رنگ پوست یا کمی تیره تر باشد. رنگ خیلی روشن یا خیلی تیره چهره شما را غیر طبیعی نشان می دهد. زیر ساری پوست شما در این مرحله انجام می گیرد.

 آرایش کامل صورت

مواد کرم پودر را با اسفنج تخم مرغی و به حالت ضربه ای به پوست خود بزنید. با این کار مواد آرایشی زیر سازی خیلی طبیعی تر روی پوستتان می نشیند.

  آموزش لایه برداری کامل صورت در خانه

۳- از کانسیلر استفاده نمایید. (کانتیورینگ صورت)

شما با استفاده از کانسیلر در حقیقت می توانید قسمت های زیر چشم – پیشانی و اطراف لب را روشن تر نمایید. بنابراین هم چروک ها و خطوط صورت محو می شود. هم فرم صورت از نظر کانتورینگ بهتر و جذابتر به نظر می رسد.

۴- ابروهایتان را با ماژیک ابرو طراحی کنید و به زیر پلک پنکک خیلی روشن بزنید.

ابروان خود را با استفاده از ماژیک ابرو طراحی کنید. در مرحله ی اول با ژل ابرو ابروهایتان را به سمت بالا حرکت دهید. سپس با ماژیک ابرو همرنگ ابرو یا یک درجه تیره تر آنها را فرم دهید. یادتان باشد که هیچ وقت تاج ابرو را پر نکنید. چون هم ظاهرتان مصنوعی می شود. هم زیبایی چشم را کمتر نشان می دهد. با استفاده از پنکک خیلی روشن مثلا 101 تمام قسمت های پلک و زیر ابرو را روشن نمایید.

 آرایش کامل صورت

برای این کار از یک برس آرایشی متوسط با فرچه نرم استفاده نمایید. در ضمن با استفاده از رنگ ابرو بهتر است حتما ابروان تیره خود را قبل از میکاپ چند درجه روشنتر کنید. با این کار میکاپ چشم زیباتر و جذاب تر می شود.

۵- به تمام پشت پلک دو چشم سایه قهوه ای روشن بزنید.

با استفاده از سایه قهوه ای متوسط تمام پشت پلک را به این رنگ در آورید. از فرچه ظریف و کوچک به این منظور استفاده نمایید

۶- به قسمت خارجی پلک از سایه قهوه ای متوسط بزنید.

به تمام یک سوم خارجی چشم از سایه قهوه ای متوسط بزنید. برای این کار نیز از فرچه کوچک و ظریف بهره ببرید.

 آرایش کامل صورت

۷- به قسمت خارجی پلک از سایه قهوه ای تیره بزنید.

به کل یک سوم خارجی چشم مجددا سایه بزنید. این سایه در این مرحله باید به رنگ قهوه ای تیره باشد. برای این منظور مجددا از همان فرچه کوچک و ظریف استفاده نمایید.

 آرایش کامل صورت

۸ – به قسمت بالا و خارجی پلک از سایه مشکی بزنید.

برای این کار استخوان بالای پلک را مطابق شکل مشخص نمایید. سپس از سایه قهوه ای خیلی خیلی تیره یا سایه مشکی (بسته به سلیقه خودتان) به آن قسمت بزنید. یادتان باشد فقط قسمت بالای پلک و در حقیقت روی استخوان پلک باید به این رنگ در بیاید.

برای این کار نیز از فرچه ای ظریف و کوچک بهره ببرید.

۹ – به قسمت میانی و ابتدای پلک سایه ترکیبی و جذاب اکلیلی کرم و هلویی بزنید.

به قسمت میانی پلک از سایه هلویی اکلیکی (سایه وسط شکل) بزنید. به قسمت ابتدایی پلک نیز از سایه اکلیلی  کرم رنگ (سایه سمت چپ شکل ) بزنید. در انتهای کار سعی کنید سایه های کل پلک را خیلی آرام یا فرچه ای نازک و تمیز یکنواخت تر کنید. با این کار در حقیقت کار میکاپ چشم را تزیین و زیباتر کرده اید.

 آرایش کامل صورت

البته گاهی اوقات میکاپ آرتیست ها یا مشتریان از سایه اکلیلی استفاده نمی کنند. زیرا دوست دارند که ظاهر چشم طبیعی تر جلوه کند.

۱۰ – از سایه سفید به پایین پلک و زیر ابرو بزنید.

به لبه های پایین پلک ها و زیر ابرو از سایه سفید بزنید. با این کار چشم شما درشت تر به نظر می آید. در ضمن فاصله ابرو و پلک نیز بیشتر می شود. به این منظور از قلمویی ظریف استفاده نمایید. این کار را با دقت انجام دهید.

۱۱ – خط چشم و مداد چشم بزنید.

با استفاده از خط چشم به آرامی در قسمت بالای پلک را خط ظریف و زیبایی بکشید. یادتان باشد که قسمت ابتدایی چشم معمولا خطی نازک تر دارد. حواستان باشد که موقع خط چشم زدن اصلا پلک نزنید. زیرا پلکتان سیاه می گردد. در قسمت های زیر پلک پایین با مداد سیاه و نرم خطی نازک و ظریف بکشید. در این قسمت ها نیز ابتدای پلک باید دارای خطی نازک باشد. در ضمن شما بر حسب سلیقه خودتان می توانید قبل یا بعد از مژه مصنوعی خط چشم بزنید. اما اگر از مژه مصنوعی دانه ای و جدا جدا استفاده می کنید. حتما بعد از اتصال مژه مصنوعی و خشک شدن چسب آن از خط چشم استفاده نمایید.

۱۲ – به پلک خود مژه مصنوعی بزنید.

مژه مصنوعی را می توانید به صورت دانه ای و جدا جدا یا به هم پیوسته به پلک خود بزنید. اگر می خواهید به صورت دانه ای و جدا جدا این مژه ها را بچسبانید. یکی بلند, یکی متوسط و یکی کوچک باشد. در ضمن اگر دوست دارید حالت طبیعی تر و خمارتری به چشم دهید. می توانید مژه مصنوعی پیوسته را با قیچی به دو نیم نمایید. سپس از قسمت وسط پلک به چشمان خود مژه مصنوعی را یچسبانید. مرلین مونرو همیشه از این تکنیک برای خمار شدن و زیباتر شدن چشمان خود استفاده می کرد.

۱۳ – کانتورینگ نهایی صورت را انجام دهید.

از یک کرم پودر روشن یا کانسیلر روشن برای پوشش زیر چشم و بالای گونه و زیر گونه مطابق شکل استفاده نمایید. می توانید پنکک روشن نیز روی همین قسکن ها بزنید. با اسفنج تخم مرغی شکل به حالت ضربه ای آنها را روی پوست خود بزنید. پس از این کار, خط های روی بینی را به صورت موازی با سایه قهوه ای و با قلم نازک و ظریف بکشید. قسمت وسط بینی را نیز با قلم نازک و ظریف از سایه خیلی خیلی روشن بزنید.

شما با این کار, بینی خود را خود را ظریف تر و باریک تر می کنید. هر قدر خط ها به هم نزدیکتر شود. بینی شما ظریف تر و قلمی تر می شود.

۱۴ – با رژگونه و رژ لب میکاپ خود را کامل کنید.

بهتر است با یک رژگونه هلویی یا صورتی ملایم, گونه های خود را جذاب تر نمایید. هنگام زدن رژگونه, سعی کنید که گونه های خود را برجسته تر کنید. در نهایت با مداد لب کالباسی رنگ و برق لب آرایش خود را کامل کنید.

اموزش ارایش با کانسیلر و پرایمر

رسیدگی به پوست صورت و زیباتر شدن چهره نیاز به یک سری لوازم آرایشی و بهداشتی دارد که هزاران نوع از محصولات آرایشی و بهداشتی در این راستا تولید شده است. کانسیلر و پرایمر یکی از لوازم اولیه برای پوشش صورت و آرایش چهره می‌باشد. این دو محصول آرایشی نقش پررنگی در زیبایی چهره دارد به طوری که با آموزش طریقه استفاده از پرایمر و کانسیلر می‌توانید بهترین نوع آرایش را بر روی چهره خود پیاده کنید.

  بهترین مارک دستگاه سم زدایی بدن

طریقه استفاده از پرایمر

همیشه برای میکاپ کردن باید یک زیر سازی درستی به وجود آورد این کار باعث می‌شود آرایش بر روی صورت بنشیند و از همه مهمتر بتواند آرایش را تثبیت دهد و زمان بیشتری دوام داشته باشد. پرایمر از مهمترین زیر ساز صورت بوده که بعد از کرم‌های مرطوب کننده استفاده می‌شوند. قبل از استفاده از پرایمر صورت خود را خشک کنید. اگر در صورت خود دارای چین و چروک و خط هستید یا دارای لک و جای جوش یا منافذ باز هستید حتماً قبل از هر کاری پرایمر را استفاده کنید. برای این کار فقط کافی است این ماده را بر روی محل مورد نظر با انگشت یا با یک قلم مخصوص بمالید. نیازی نیست همه‌ی صورت خود را از این مواد بپوشانید زیرا بر روی صورت ماسیده و حالت پفکی خواهد داشت و فقط نقاطی را که دارای نقص هستند را مورد پوشش قرار دهید.

استفاده از کانسیلر

کانسیلر یکی از محصولاتی است که برای میکاپ صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای مدل‌های مختلفی چون مایع، نیمه جامد و ..می‌باشد. این محصول دوام آرایش را تا چندین ساعت افزایش می‌دهد. این وسیله آرایشی همانند پرایمر عمل می‌کند ولی تفاوت آنها در نحوه استفاده است. بر عکس پرایمر این محصول را بر روی تمامی صورت باید به کار برد تا بتواند یک رنگ عادی و طبیعی را بر روی صورت به وجود بیاورد.

همچنین با وجود این محصول آرایش به خوبی بر روی صورت قرار می‌گیرد و زیبایی خود را دو چندان نشان می‌دهد. طریقه استفاده از پرایمر و کانسیلر تا حدود زیادی شبیه هم بوده و هر دو برای پوشاندن لک و خطوط صورت به کار می‌روند. برای به کار بردن این وسیله راه‌کارهای متفاوتی وجود دارد می‌توان آن را با انگشت، پد، برس و براش یا اسفنج انجام داد.

نکات مهم در طریقه استفاده از پرایمر و کانسیلر

استفاده از لوازم آرایشی اصول و قوانین خاص خود را دارد تا به بهترین صورت بتوان آن را به نمایش گذاشت به همین سبب لزوم آموزش برای هر خانمی حس می‌شود. نکات مهمی در طریقه استفاده از پرایمر و کانسیلر وجود دارد که آنها را بیان می‌کنیم.

 • هر نقطه‌ای از صورت که دارای قرمزی، آفتاب سوختگی و سیاهی است را می‌توان به صورت جداگانه پوشاند و یک بار دیگر برای تمام نقاط صورت از کانسیلر استفاده کرد تا یک دست شود.
 • حتماً اول از پرایمر استفاده کنید و بعد از کرم پودر و در نهایت از کانسیلر چون در غیر این صورت پوشانندگی به خوبی صورت نمی‌گیرد و دوام آرایش کمتر می‌شود.
 • هر نقطه از صورت را به صورت جداگانه می‌توان پرایمر زد مثل مژه یا لب چون باعث می‌شود ریمل به خوبی بر روی مژه قرار بگیرد و رژلبی که می‌زنید دوام بیشتر و جلوه زیباتری داشته باشد.
 • می‌توانید از این دو محصول به صورت جداگانه بدون هیچ آرایشی استفاده کنید و فقط از داشتن پوستی نرم، روشن، صاف و بدون عیب و نقص لذت ببرید.
 • مدل‌های متفاوتی از این محصولات وجود دارد که متناسب با نوع نیازی که دارید باید آن را انتخاب کنید. رنگ پوست و نوع خشکی یا چربی که دارید راهنمای خوبی برای به کار بردن آن است.
 • اگر دارای پوستی چرب هستید و صورتتان برق می‌زند حتما از این دو ماده استفاده نمایید زیرا برق زدن چهره،صورت را از حالت طبیعی خارج می‌کند.
 • برای میکاپ کردن از پرایمر و کانسیلر مخصوص به رنگ چهره‌تان استفاده نمایید اگر رنگ چهره تیره‌ای دارید حتماً از روشن کننده یا براق کننده‌ها غافل نشوید.
 • چون چندین لایه از این مواد بر روی صورت قرار می‌گیرد یک سنگینی بر روی پوست احساس می‌شود و همچنین باعث می‌شود نفس کشیدن برای پوست سخت شود؛ بهتر است بعد از هر مراسمی صورت خود را با مواد مخصوص پاک کنید.
 • اگر به دنبال جوان‌سازی پوست و نرم شدن پوست هستید می‌توانید به صورت روزانه از این مواد با برندهای معتبری استفاده نمایید. فقط کافی است طریقه استفاده از پرایمر و کانسیلر آشنا شوید.

فیلم مراحل آرایش صورت

آموزش مرحله به مرحله آرایش صورت در منزل

حتی اگر مهارت زیادی در آرایش نداشته و در عین حال قصد رفتن به آرایشگاه برای یک آرایش زیبا را نداشته باشید، با این حال باز هم می توانید یک آرایش ساده و زیبا را تنها در چند مرحله در خانه انجام دهید. در زیر با یک آموزش آرایش صورت در خانه آشنا خواهید شد که تنها کافی است، ده مرحله معرفی شده در آن را انجام دهید و یا برخی از آنها را حذف کنید.

آموزش آرایش صورت در منزل

 • پرایمر نیاز اولیه آرایش صورت

یکی از مراحل مهمی که گاهی برخی از آن صرف نظر می کنند، آماده کردن صورت با پرایمر است. گرچه این مرحله ساده به نظر می رسد ولی ممکن است از ماندگاری آرایش خود متحیر شوید. تنها کافی است به گزارش پرشین وی مقدار کمی پرایمر به صورت زده و آن را روی پوست ترکیب کنید.

 • کرم پودر

مطمئنا یکی از پایه ترین مراحل آرایش، استفاده از یک کرم پودر ساده است و هیچ آرایشی بدون کرم پودر کامل نخواهد بود. کرم پودری که هماهنگی زیادی با پوست شما دارد را انتخاب کرده و با بیوتی بلندر (اسفنج آرایشی) و یا براش کرم پودر روی صورت زده و به خوبی ترکیب کنید تا یک دست به نظر برسد.

 • کانسیلر، قلم جادویی

مرحله بعدی در آرایش مرحله به مرحله ما، استفاده از ابزار جادویی کانسیلر برای پوشاندن سیاهی دور چشم، آثار جوش و هر گونه عیب و نقص روی صورت است. از کانسیلری نسبتا سبک و ضد چروک استفاده کنید.

 • ست کردن کرم پودر و کانسیلر

اگر می خواهید بدانید که چطور یک آرایش خانگی می تواند نتیجه ای مات و حرفه ای داشته باشد، این مرحله راز آن است. هدف یک پنکک خوب، مات کردن پایه آرایش و جلوگیری از عرق کردن آن است. بنابراین در این مرحله از یک پنکک مناسب برای ست کردن کرم پودر و آرایش خود استفاده کنید.

 • آرایش پلک ها

پس از اتمام پایه آرایش صورت، نوبت آرایش چشم هاست. مشخص است که این مرحله از اهمیت ویژه ای در آرایش برخوردار است. بهتر است یک پالت سایه چشم خوب در اختیار داشته باشید. اگر می خواهید آرایش چشم شما جلوه ای طبیعی داشته باشد، پودر را به صورت خشک روی پلک بزنید ولی اگر می خواهید آرایش چشم شما غلیظ تر و نمایشی تر به نظر برسد، باید به صورت مرطوب آن را روی پلک منتقل کنید. برای این کار می توانید قلموی آرایشی خود را کمی نم دار کنید.

 • خط چشم فریبنده

کلوپاترا درونتان را با کشیدن یک خط صاف و نوک تیز و بالدار با کمک یک خط چشم مویی بیرون بیاورید . بهتر است خط چشم انتخابی شما فرمولاسیونی ضد پخش شدن داشته باشد و سریع نیز خشک شود.

 • پرپشت کردن مژه ها
  اصول آرایش صورت در پاییز

برای جلوه فوق العاده تر چشم ها از یک ریمل حجم دهنده استفاده کنید. همچنین به گزارش پرشین وی بهتر است پس از زدن ریمل از یک قلموی ریمل تمیز دیگر برای پاک کردن محصول اضافی روی مژه ها استفاده کنید تا نمای آن طبیعی تر به نظر برسد.

 • آرایش ابروها

برای داشتن یک آرایش حرفه ای در منزل نباید ابروها را فراموش کنید چرا که بخش جدایی ناپذیر یک آرایش زیباست. با یک مداد یا سایه ابرو نقاط خالی ابروها را پر کنید.

 • آرایش گونه ها

کمی رنگ دادن به گونه ها اصلا سخت نیست. رنگ انتخابی خود که می تواند رنگی مثل صورتی کمرنگ باشد را روی تیز ترین نقاط گونه بزنید. ولی به خاطر داشته باشید نباید در کاربرد رژگونه زیاده روی کنید!

 • زیبایی لب ها

آخرین و مهم ترین مرحله آرایش، قطعا لب هاست. تنها کافی است رژ لب مورد علاقه خود مثل یک رژ مات و مخملی را برداشته و به لب ها بزنید و از آرایش ده مرحله ای ساده و شیک خود لذت ببرید.

مراحل آرایش صورت ملایم

داشتن یک آرایش و میک‌آپ روزانه ملایم و طبیعی یک کار هنرمندانه و نیازمند آگاهی از ترفندهای هنر ساده و طبیعی آرایش کردن است.

قدم اول: آماده کردن پوست با کرم مرطوب کننده

قدم اول برای یک آرایش طبیعی و ملایم روزانه زیرسازی پوست است. برای این کار بهتر است بعد از شستن صورت با صابون مناسب و آب ولرم یک لایه نازک کرم مرطوب کننده طبیعی روی پوست صورت خود بمالید. مطمئن شوید که تمام پوست صورت شما مرطوب شده شده و از حالت خشکی درآمده است. در حقیقت کلید اصلی یک آرایش طبیعی و ملایم روزانه استفاده از مرطوب کننده است تا پوست شما حالتی طبیعی پیدا کند و ضد‌آفتاب یا کرم‌پودر بهتر و طبیعی‌تر روی پوست شما بنشیند.

قدم دوم: زیرسازی پوست برای یک آرایش طبیعی و ملایم روزانه

بعد از مرطوب کردن پوست با کرم مرطوب کننده باید زیرسازی کنید. برای این کار بهتر است از یک BB کرم با پوشش متوسط و نه سنگین، استفاده کنید. BB کرم‌ها کرم‌های رنگی سبک با پوشش متوسط و حاوی ضد آفتاب هستند، بنابراین دیگر شما نیازی به استفاده از کرم ضد‌آفتاب ندارید. BB کرم را با یک برس مناسب یا یک پد اسفنجی تخم‌مرغی روی پوست صورت بمالید. برای انتخاب BB کرم مثل کرم‌پودر از رنگی استفاده کنید که یک تا دو درجه از رنگ پوست شما تیره‌تر باشد.
اگر زیر چشمان شما کمی تیره یا گود رفته است بهتر است بعد از زدن کرم‌پودر از یک کانسیلر مناسب استفاده کنید. برای استفاده از کانسیلر از رنگی استفاده کنید که یک یا دو درجه از پوست شما روشن‌تر باشد. چند نقطه از کانسیلر را در قسمت زیرچشم قرار داده، سپس به آهستگی و بدون فشار، نقاط را ماساژ داده و کانسیلر را با اسفنج تخم‌مرغی پخش کنید.
برای این‌که کانسیلر روی پوست شما طبیعی‌تر جلوه کند مقداری کانسیلر روی قسمت پایین پیشانی، پل بینی و چانه بزنید و با اسفنج آرایشی تخم‌مرغی آن را یکدست پخش و محو کنید.

قدم سوم: گونه‌ها

برای آرایش طبیعی و ملایم روزانه گونه‌ها رنگ رژگونه می‌بایست متناسب با فرم چهره و ترکیب رنگ بقیه آرایش انتخاب شود. رنگ‌های روشن‌تر، چهره را با طراوت‌تر نشان می‌دهند. نحوه رژگونه زدن برای یک آرایش طبیعی بسیار اهمیت دارد. با استفاده از برس‌های بزرگ و با حرکات دورانی روی استخوان گونه، گونه‌ها برجسته‌تر دیده می‌شوند.

قدم چهارم: ابروها

برای یک آرایش طبیعی و ملایم روزانه نحوه آرایش و مرتب کردن ابروها نقش زیادی دارد. در آرایش ابروها به هیچ‌وجه اغراق و زیاده‌روی نکنید. سعی نکنید ابروها را بسیار پهن‌تر، تیره‌تر یا روشن‌تر از آن چیزی که هستند نشان دهید. ابروها را به سمت بالا شانه کنید و نقاط خالی ابرو را با یک مداد همرنگ ابروهای‌تان پر کنید.

قدم پنجم: آرایش چشم‌ها

بهترین رنگ برای یک آرایش طبیعی و نچرال، ریمل مشکی است. اگر می‌خواهید کمی سایه چشم هم پشت پلک خود بزنید ترکیبی کار کنید. برای این کار چند طیف رنگی از یک خانواده را به ترتیب از کم‌رنگ‌ترین تا تیره‌ترین رنگ را از گوشه چشم به سمت بیرون پلک استفاده کنید. بهترین رنگ سایه برای یک آرایش طبیعی روزانه پالت رنگی قهوه‌ای ملایم و طبیعی است. برای ریمل زدن ابتدا نوک مژه‌ها را ریمل بزنید و سپس سراغ ریشه مژه‌ها بروید. از ریمل‌هایی استفاده کنید که زیر چشم نریزید.

قدم ششم: لب‌ها

برای یک آرایش طبیعی و ملایم صورت روزانه از یک رژلب با رنگ طبیعی یا صورتی ملایم براق یا مات استفاده کنید. رنگ رژلب را با توجه به تناژ رنگ پوست خود استفاده کنید. خط لب یا رژلب را بالاتر و پایین‌تر از حد طبیعی لب‌های خود نزنید و اغراق نکنید تا آرایش ما یک ظاهر طبیعی داشته باشد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با مرحله به مرحله آرایش کامل صورت آشنا شدید. همچنین از اموزش ارایش با کانسیلر و پرایمر آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنی تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

انواع آرایش صورت چیست؟

مدل‌های مختلفی آرایش صورت وجود دارد که هرکدام ترفندهای خاص خود را دارند. برای مثال در آرایش کلاسیک بیشتر بر آرایش چشم و لب تاکید می‌شود و همان طور که اشاره‌ای داشتیم، باید یکی از این دو عضو را بولد کرد. در مدل آرایش لایت یا اروپایی، از رنگ‌های ملایم‌تری استفاده می‌شود و بیشتر، هدف پوشاندن نواقص چهره است. در مقابل، در آرایش سبک شرقی از رنگ‌های شاد، مانند سبز و صورتی و آبی برای آرایش چشم استفاده می‌شود. غلیظ‌تر از این سبک، مدل آرایش صورت عربی است که در آن از رنگ‌های گرم و تیره در تمام اجزای صورت استفاده می‌شود. مشابه این حالت مدل آرایش خلیجی است که در آن هم رنگ‌های براق و خط چشم‌های غلیظ جایگاه ویژه‌ای دارند. یک سبک جدیدتر آرایش صورت هم سبک هالیوودی است که مشخصه آن ابروهای طبیعی و بدون آرایش، خط چشم و سایه تیره و برق لب یا رژ بسیار ملایم است.

چگونه کرم پودر بزنیم که ماسیده نشود؟

اگر تمام مراحلی را که در این مقاله درمورد آرایش صورت به شما آموزش دادیم، انجام دهید کرم پودر به خوبی روی صورت می‌نشیند. به طور خلاصه قبل از زدن کرم پودر باید با شوینده مناسب پوست‌تان را بشویید و حتما از مرطوب کننده مخصوص استفاده کنید. همچنین پرایمر را فراموش نکنید؛ پرایمر منافذ پوست را می‌بندند و چربی پوست شما را کنترل می‌کند. در نتیجه کرم پودرتان پس از مدتی چرب و روغنی نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا