آرایشی - بهداشتی

چطوری شپش سر را درمان کنیم؟

یکی از معضلاتی که بسیاری از افراد به‌ویژه افرادی که در خانواده خود کودک دارند، با آن روبه‌رو می‌شوند، شپش سر است (شپش سر به انگلیسی head lice است) . شپش سر موجوداتی ریز هستند که درمان آنها نیاز به یک پروسه طولانی دارد. اگر شما یا کودکتان دچار این مشکل شده‌اید، در ادامه مطلب همراه ما باشید تا به شما توضیح دهیم علائم شپش سر چیست؟ چگونه می‌توان رشک سر را درمان کرد؟ چه راه‌هایی برای تشخیص آن وجود دارد؟ آیا درمان‌های خانگی کارساز هستند؟ و به طور کلی به بررسی همه چیز درباره شپش بپردازیم.


فهرست مطالب


شپش سر چیست و چرا شپش میگیریم؟

شپش‌ها حشرات کوچکی هستند که از خون پوست سر انسان تغذیه می‌کنند و باعث ایجاد یکی از انواع بیماری های پوستی می‌شوند. آلودگی به شپش اغلب در کودکان دیده‌می‌شود و معمولا ناشی از انتقال مستقیم شپش از موی فرد آلوده به موی فرد دیگر است. شپش نشانه‌ای از عدم رعایت بهداشت شخصی یا محیط زندگی ناسالم و آلوده نیست.

همچنین شپش سر باعث انتقال بیماری‌های عفونی باکتریایی یا ویروسی نمی‌شود. داروهای زیادی برای درمان رشک سر در دسترس هستند اما نکته‌ی مهم، پیروی دقیق و پایبندی به دستورالعمل‌ها برای رهایی مو و پوست سر از شپش و تخم آن است. تعدادی از داروهای خانگی برای درمان آلودگی‌های شپش مو استفاده می‌شوند، اما شواهد بالینی برای اثربخشی آن‌ها وجود ندارد.

علائم شپش سر چیست؟

حتما از خود می‌پرسید که علائم داشتن شپش سر چیست! ممکن است از آلودگی به شپش آگاه نباشید، با‌این‌حال، علایم شپش عبارت‌اند از:

علائم شپش در سرتوضیحات
خارش کف سرخارش در پوست سر، گردن و گوش شایع‌ترین علامت است. خارش واکنشی آلرژیک به بزاق شپش است. هنگامی‌که فرد برای اولین بار به شپش آلوده می‌شود، ممکن است دو تا شش هفته پس از آلودگی، خارش رخ ندهد.
وجود شپش بر روی پوست سرشپش ممکن است قابل مشاهده باشد اما پیدا کردن آنها دشوار است زیرا کوچک‌اند، از نور فراری هستند و به سرعت حرکت می‌کنند.
تخم شپش روی بدنه‌ مو: شپش‌ها به بدنه‌ مو می‌چسبند. تخم بازنشده‌ شپش ممکن است به سختی قابل دیدن باشد، زیرا بسیار کوچک هستند. پیدا کردن آنها در اطراف گوش و خط موی گردن راحت‌تر است. پیدا کردن تخم‌های خالی ممکن است ساده‌تر باشد؛ زیرا آنها کم‌رنگ‌تر و سبک‌تر از پوست سر هستند. با‌این‌حال حضور تخم شپش لزوما نشان‌دهنده‌ آلودگی فعال نیست.

شپش از چی بوجود میاد؟

شپش از خون انسان تغذیه می‌ کند و می‌ تواند سر، بدن و ناحیه شرمگاهی را آلوده کند. شپش ماده، ماده‌ی چسبنده‌ای تولید می‌ کند که هر تخم را به ساقه مو می‌چسباند. شپش‌ها در عرض شش تا نه روز از تخم بیرون می‌آیند.

شما ممکن است در تماس با شپش یا تخم آن دچار این مشکل شوید. شپش‌ ها نمی‌توانند پرواز کنند یا بپرند. ‌آن‌ها به روش‌ های زیر منتقل می‌ شوند:

 • تماس سر به سر یا بدن به بدن. این اتفاق ممکن است در هنگام بازی یا تعامل نزدیک کودکان یا اعضای خانواده رخ دهد. 
 • نزدیکی متعلقات نگهداری شده. نگه داشتن لباس‌ های عفونی در کمد یا چوب لباسی‌ های مدرسه، یا نگه داشتن وسایل شخصی ازقبیل بالش، پتو، شانه و اسباب‌بازی‌ های پردار در نزدیکی خانه می‌تواند منجر به گسترش شپش شود. 
 • وسایل مشترک بین دوستان و اعضای خانواده. این وسایل شامل لباس، هدفون، برس، شانه، تزئینات مو، حوله، پتو، بالش و اسباب‌بازی هستند. 
 • تماس با مبلمان آلوده. دراز کشیدن روی تخت یا نشستن بر مبلمان پارچه‌ای که اخیراً توسط فرد مبتلا به شپش استفاده شده‌اند. شپش می‌تواند برای یک یا دو روز خارج از بدن زنده بماند. 
 • تماس جنسی. شپش ناحیه شرمگاهی معمولاً از طریق رابطه‌ی جنسی منتقل می‌شود و اغلب بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می‌ دهد. شپش ناحیه شرمگاهی کودکان نیز ممکن است نشانه‌ای از سوءاستفاده‌ی جنسی یا تعرض باشد. 

شپش از چی بدش میاد؟

شپش نوعی حشره است که بر روی مژه و ابرو و مو یافت می شود و روزانه چندین بار از خون انسان استفاده می‌ کند، این حشره نمی تواند مدت زیادی بدون تماس با پوست بدن زنده بماند و فقط از طریق تماس مستقیم منتقل می‌ شود.

فارغ از علت بوجود آمدن شپش در سر، برخی از مواد های طبیعی و شیمیایی وجود دارد که شپش ها به شدت از آن فراری می باشند، با این مواد به راحتی می توانید شپش ها را از بین ببرید.

اگر شپش سر شما را کلافه کرده و روش های مختلف برای نابودی شپش را امتحان کرده اید، حتما می خواهید بدانید شپش از چه بویی بدش میاد یا مثلا شپش از چه روغنی بدش میاد تا با استفاده از آن شپش ها را از خود دور کنید. در ادامه بهترین روش ها برای از بین بردن شپش را به شما معرفی می کنیم.

گرچه درمان فوری شپش در یک شب کمی دور از انتظار است، اما با این روش ها می تواند به از بین بردن سریع شپش سر کمک کنید.

چگونه شپش سر را ریشه کن کنیم در یک روز؟

همانطور که گفته شد، ریشه کن کردن و درمان فوری شپش در یک شب معمولا دور از ذهن به نظر می‌رسد، اما راه‌هایی که در این بخش معرفی می‌کنیم، به درمان فوری آن کمک می‌کنند. درمان شپش سر می‌تواند تجربه استرس زایی باشد. همچنین این کار نیاز به صرف حوصله دارد. شما می‌توانید با سعی در حفظ آرامش، دوره درمان را راحت‌تر طی کنید.

  موثرترین روش ها برای درمان افتادگی پلک در خانه

قدم اول تغییر سبک زندگی است. یعنی لازم است ملحفه‌ها را مرتب شست‌و‌شو کنید و اعضای خانه، از وسایل مشترک استفاده نکنند. گام بعدی درمان است. بهتر است اشاره کنیم که اقدامات گام اول به تنهایی کافی نیستند و شپش‌ها خود به خود از بین نمی‌روند، بنابراین به کار بردن روش‌های درمانی لازم است.

اگر می‌پرسید که در فوری ترین حالت ممکن (یا به اصلاح در یک شب) شپش را چگونه از بین ببریم، باید بگوییم که معمولا داروهای تجویزی یا بدون نسخه موجود در بازار سریعتر و موثرتر هستند و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید

راه‌های درمان فوری شپش در یک شب

به منظور درمان فوری شپش از راهکارهای زیر می‌توانید استفاده نمایید:

ستفاده از سشوار

یکی از روش های ساده برای از بین بردن شپش سر، سشوار با باد گرم است که حرارت مستقیم آن می تواند شپش های سر را فراری دهد. بعد از کشیدن سشوار با شانه ضدشپش موهای خود را شانه بزنید.

استفاده از شامپو های ضد شپش

شپش ها از داروهای شیمیایی به شدت بدشان می آید، بنابراین یکی از گزینه های از بین بردن شپش ها استفاده از شامپوهای ضد شپش می باشد. اما شامپوهای ضد شپش از پرمترین ساخته شده اند، بنابراین استفاده زیاد از این شامپو حساسیت های پوستی شدیدی به همراه دارد که زیاد توصیه نمی شود. به خصوص برای کودکان و خردسال اصلا توصیه نمی شود و حتی قدغن می باشد.

استفاده از سس مایونز

با استفاده از سس مایونز روی موها و کف سر، شپش‌ها به خاطر ترکیبات موجود در سس خفه خواهند شد. برای استفاده از این محصول باید آن را روی کف سر و موها ریخته و به آرامی شانه بزنید، در نهایت پس از گذشت نیم ساعت موهای خود را آبکشی کنید. برای این که از این درمان فوری شپش نتیجه بهتری بگیرید، توصیه می‌کنیم موهای خود را بعد از شستشو با شامپو هم بشویید.

درمان شپش سر با سرکه و اسپند

سرکه یک دشمن بسیار قوی و یکی از روش‌های موفق درمان فوری شپش است. جهت استفاده از این محصول باید کف سر را به سرکه آغشته کرده و بعد آن را شانه بزنید؛ بعد از گذشت نیم ساعت موهای خود را شسته و در نهایت با روغن موها را چرب کرده و شانه بزنید. سرکه تخم‌ها و شپش‌ها را از بین می‌برد. توصیه می‌کنیم برای یک هفته این کار را هر روز انجام دهید تا شاهد تاثیر فوق‌العاده آن باشید.

یکی دیگر از روش‌های خانگی برای درمان شپش سر استفاده از محلول اسپند است. در این روش باید اسپند را آسیاب کنید و برای یک ربع تا بیست دقیقه در آب بجوشانید. در نهایت باید محلول حاصل را برای ۳۰ تا ۴۰ دقیقه روی موها بگذارید و سپس با آب ولرم آبکشی شود.

استفاده از جوش شیرین برای درمان شپش سر

جوش شیرین با مسدود کردن مسیر تنفس شپش‌ها باعث خفه شدن شپش‌ها می‌شود. برای استفاده از این روش باید جوش شیرین را به اندازه یک سوم نرم کننده یا شامپو مخلوط کرده و بعد آن را روی کف سر و موهایتان بمالید و به آرامی شانه بزنید. برای گرفتن بهترین نتیجه بعد از اتمام کار از شامپو ضد شپش استفاده کنید تا به درمان فوری شپش کمک شود.

استفاده از روغن

روغن زیتون و نارگیل با خفه کردن شپش‌ها به عنوان یک روش کاربردی درمان فوری شپش شناخته می‌شوند. جهت استفاده از این روش باید کف سر و موها را به روغن آغشته کرده و بعد از گذشت ۲۰ دقیقه موها را شانه کنید تا تخم‌های شپش از آنها جدا شوند.

در نهایت بعد از آبکشی از شامپو برای شستشو‌ موها استفاده کنید.

روغن بادیان

این روغن هم با پوشاندن روی شپش‌های مو باعث خفه شدن این حشرات می‌شود. این مورد یکی از روش‌های طبیعی موثر برای از بین بردن شپش سر کودکان می‌باشد. با این که روش‌های دیگر هم برای درمان شپش مفید هستند اما استفاده از روغن بادیان رومی یک روش قطعی برای خلاص شدن از دست این موجودات است؛ چون که احتمال بازگشت شپش‌ها بعد از گذشته چندماه از سایر روش‌ها وجود دارد؛ اما با استفاده از روغن بادیان این احتمال هم از بین می‌رود.

روغن چای برای درمان شپش

روغن چای یکی از درمان‌های خانگی پرطرفدار برای از بین بردن شپش سر کودکان است. برای استفاده از این روش بعد از مخلوط کردن روغن چای با آب، آن را روی سر کودک اسپری کرده و در ادامه با استفاده از یک حوله یا کلاه سر کودک را بپوشانید. چند ساعت که گذشت برای آبکشی موها اقدام کنید. این کار را دوبار در هفته برای رسیدن به بهترین نتیجه انجام دهید.

سیب له شده

این روش درمان فوری شپش شاید باعث کثیف کاری زیادی شود، اما تاثیر فوق العاده‌ای دارد. روی پوست سر و موهایتان سیب له شده را بمالید و بعد از چند ساعت آن را آبکشی کنید تا شاهد تاثیرات فوق العاده سیب برای از بین بردن شپش‌های سر باشید.

آب پیاز برای درمان شپش سر

یک روش کاربردی دیگر برای از بین بردن و درمان شپش‌ ها، استفاده از آب پیاز است. برای این کار آب پیاز را برای ۳ تا ۴ ساعت روی پوست سر بریزید و بعد شپش‌ها را با شانه از موهایتان خارج کنید.

روغن اکالیپتوس

در صورتی که درمان شپش با روش‌های شیمیایی موفق نبود، مخلوط کردن ۱۵ تا ۲۰ قطره روغن اکالیپتوس با روغن زیتون و مالیدن آن روی موهای شپش دار می‌تواند مفید باشد. توصیه می‌کنیم این کار را شب انجام دهید و سر خود را به کمک حوله بپوشانید؛ در نهایت صبح با استفاده از شانه ضد شپش برای بیرون آوردن شپش‌های مرده اقدام کرده و موهای خود را بشویید.

  چطور پوست برنزه طلایی و جذاب داشته باشیم؟

استفاده از وازلین

وازلین نقش یک چسب را دارد که شپش‌ها را ثابت نگه داشته و باعث خفگی آنها می‌شود. برای استفاده از این روش باید شب‌ها روی پوست سر را با یک لایه وازلین بپوشانید و موهایتان را صبح روز بعد با شانه مخصوص شپش شانه کنید تا شپش‌های مرده از سرتان جدا شود.

استفاده از سیر

سیر هم مانند سرکه یکی از دشمنان سرسخت شپش‌ها است. هشت تا ده حبه سیر له شده را با آبلیمو مخلوط کنید تا ترکیبی خمیری شکل بدست آید. خمیر حاصل را روی پوست سر مالیده و بعد از نیم ساعت، موهایتان را با آب گرم آبکشی کنید. توجه داشته باشید که سیر باعث سوزش پوست سر شده و این روش درمان شپش برای کودکان توصیه نمی‌شود.

نمک حمام

یک روش موثر برای نابودی شپش‌های سر یا درمان فوری شپش استفاده از نمک حمام است. نمک‌های معمولی به خوبی در آب حل نمی‌شوند و برای انجام کار بهتر است نمک حمام را در نرم کننده یا شامپو خود بریزید و استفاده کنید.

درمان شپش سر چگونه است؟

برای از بین بردن شپش از راهکارهای مختلفی استفاده می‌شود. برخی ترجیح می‌دهند از داروهای بدون نسخه شیمیایی استفاده کنند و برخی دیگر نیز به دنبال روش‌های خانگی برای درمان این مشکل هستند. توجه داشته باشید که برای درمان این مشکل نه تنها باید شپش‌های زنده روی پوست سر از بین بروند، بلکه لازم است تخم‌های باقی‌مانده در لابه‌لای موها نیز نابود شوند.

معمولاً پیشنهاد می‌شود دوره درمان شپش در 2 نوبت انجام شود. به این صورت که فرد ابتدا از یک روش درمانی برای نابودی شپش‌ها استفاده می‌کند. سپس قبل از تبدیل شدن تخم‌ها به شپش بالغ بعد از 7 تا 9 روز دیگر دوباره روش درمانی مورد نظر را تکرار می‌کند. باید بدانید که درمان قطعی این مشکل به معنی عدم ابتلای مجدد فرد به شپش نیست و قرار گرفتن در معرض شپش می‌تواند بار دیگر فرد را درگیر این مشکل کند. در ادامه می‌توانید با رایج‌ترین و مؤثرترین روش‌های درمان شپش سر آشنا شوید.

استفاده از داروهای بدون نسخه

برای درمان و رفع علائم شپش سر می‌توانید از داورهای بدون نسخه همچون پرمترین استفاده کنید. این ترکیب شیمیایی از گل داوودی استخراج می‌شود و به راحتی شپش را نابود می‌کند. قبل از استفاده از پرمترین ابتدا موها را با شامپو بشویید. سپس موها را با سرکه سفید شستشو دهید و در نهایت دارو را طبق دستورالعمل آن استفاده کنید تا شپش از بین برود. این روش درمانی باید بعد از 9 تا 10 روز تکرار شود تا تخم‌های شپش نیز نابود شوند.

از دیگر داروهای بدون نسخه برای درمان شپش سر ایورمکتین است که برای نابود کردن شپش در بزرگسالان و کودکان بالای 6 ماه به کار برده می‌شود. برای استفاده از این دارو باید آن را روی موهای خشک بمالید و بعد از 10 دقیقه موها را بشویید.

استفاده از داروهای تجویزی

در بسیاری از مواقع شپش نبست به داروهای بدون نسخه و ملایم مقاوم است و در این زمان لازم است از داروهای قوی‌تر که نیاز به تجویز پزشک دارند، استفاده کنید. داروهایی مثل اسپینوساد، مالاتیون و ایورمکتین در دسته داروهای تجویزی برای درمان شپش سر قرار دارند که باید با دستور پزشک و طبق دستورالعملی که پزشک اعلام می‌کند، مصرف شوند.

درمان خانگی شپش سر

برای درمان خانگی شپش سر از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از روش‌های ساده خودتان در خانه نیز از شر این مشکل خلاص شوید. توجه داشته باشید که این روش‌های درمانی ممکن است برای شپش‌های مقاوم مؤثر نباشد و در این صورت لازم است فرد حتماً از داروهای قوی‌تر استفاده کند. در ادامه به لیستی از روش‌های درمان خانگی شپش اشاره شده است.

 • برای 2 هفته هر 3 تا 4 روز یک بار موهایتان را خیس کنید و با روغن زیتون چرب کنید و با شانه دندانه ریز شانه کنید.
 • کف سر را با روغن درخت چای، روغن زیتون، کره، سس مایونز یا روغن انیسون ماساژ دهید و اجازه دهید روغن برای یک شبانه‌روز روی موها بماند. سپس موها را با شانه دندانه ریز شانه کنید.
 • شپش سر در لابه‌لای موها زندگی می‌کند و قطعاً کوتاه کردن یا تراشیدن موها راه حل مناسبی برای از بین بردن این مشکل است.

استفاده از شامپو شپش

یک راهکار بسیار مؤثر که در دسته بهترین روش‌های درمان شپش سر نیز قرار دارد، استفاده از شامپو شپش است. این شامپوهای مخصوص برای نابودی شپش‌های سر طراحی شده‌اند و از همین رو بسیار سریع شپش‌ها را نابود می‌کنند. به خاطر داشته باشید که شامپوی شپش برای استفاده در حمام طراحی نشده است و از همین رو نباید با پوست کل بدن تماس داشته باشد.

برای استفاده از شامپو شپش بهتر است تنها سر فرد را با این شامپو بشویید و تماس شامپو با پوست را تا حد امکان محدود کنید. بعد از استفاده از این شامپو در دوره اول باید بعد از 7 تا 9 روز درمان را تکرار کنید تا این مشکل به طور کامل نابود شود.

چگونه شپش سر را ریشه کن کنیم در خانه؟

روش‌های درمان خانگی شپش سر برای موهای بلند و افرادی که تمایلی به استفاده از دارو ندارند، توصیه می‌شود. همچنین معمولا کسانی که تمایل به استفاده از مواد شیمیایی ندارند، از راه‌های مختلف درمان خانگی شپش سر استفاده می‌کنند. 

۱. روغن‌های گیاهی برای رفع شپش سر

برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد که درمان خانگی شپش موی سر با استفاده از اسانس‌ها و روغن‌های گیاهی طبیعی می‌تواند اثر سمی روی شپش‌ها و تخم‌های آن‌ها داشته باشد، این ترکیبات شامل:

 • روغن بادیان کوهی (Anise oil) 
 • روغن درخت کانانگا (Ylang ylang oil)
 • نرولیدول (Nerolidol)، ترکیبی شیمیایی که در بسیاری از روغن‌های گیاهی وجود دارد.
  معرفی محصولات تراست

۲. سس مایونز برای از بین بردن شپش سر

بسیاری از مواد معمول موجود در خانه مثل سس مایونز برای درمان شپش موی سر استفاده می‌شوند. در واقع این ماده رسیدن هوا به شپش موی سر را غیرممکن کرده و به این ترتیب باعث کشته شدن آن‌ها خواهد شد.

استفاده از این روش بسیار هم ساده است، کافیست آن را روی پوست سر بمالید و با کلاه حمام بپوشانید. پس از چند ساعت (مثلا یک شب) به حمام بروید و با شانه شپش‌ها را از سر خارج کنید. 

۳. دِهیدراته کردن مو

یکی از روش‌های درمان خانگی شپش سر، دهیدراته یا خشک کردن موی سر است. از بین رفتن آب راهی برای از بین رفتن شپش‌های مو سر و تخم‌های آن‌ محسوب می‌شود. برای این کار می‌توان با کمک سشوار مخصوص و هوای گرم، مو و کف سر را دی هیدراته کرد. البته این سشوار با سشوارهای معمول که روزانه از آن استفاده می‌کنید، متفاوت است. بنابراین برای دی‌هیدراته کردن مو بهتر است به یک مرکز درمانی و بهداشتی مراجعه کنید.

این سشوار مخصوص هوایی خنک‌تر از سشوارهای معمولی را ایجاد می‌کند ولی در عوض شدت جریان هوای تولیدی آن بیش‌تر است. سشوار معمولی نباید به این منظور استفاده شود، زیرا خیلی داغ است و باعث سوختن پوست کف سر می‌شود. 

۴. سرکه و نمک برای رفع شپش سر

ترکیب نمک و سرکه روی پوست سر یکی از درمان‌های خانگی شپش سر است. نمک شپش سر را دهیدراته می‌کند و در همان حال سرکه شپش‌های جدید را از بین می‌برد. هرچند که این کار برای درمان خانگی شپش سر بزرگسالان نیست ولی برای درمان شپش سر کودکان مناسب است. درمان شپش سر با سرکه می‌تواند چسبندگی شپش را به موی سر از بین ببرد.

بهترین روش برای استفاده از سرکه، اسپری کردن آن به موها سه دقیقه قبل از شانه کردن است. این ماده را به عنوان درمان خانگی شپش سر فوری می‌شناسند البته تحقیقاتی درخصوص اثربخشی این ماده برای از بین بردن شپش انجام نشده است.

۵. آب پیاز و درمان خانگی شپش سر

آب پیاز یکی از دیگر راه‌های درمان خانگی شپش سر است که اتفاقا مورد استقبال افراد بسیاری قرار گرفته است. برای این کار مقداری آب پیاز تهیه کنید و بین ۳ الی ۴ ساعت آن را روی پوست سرتان قرار دهید. بعد از آن شپش‌های مرده را با شانه ضدشپش بیرون آورده و موهایتان را با شامپو بشویید. هر ۳ روز یکبار این کار را تکرار کنید تا شپش‌ها کاملا از بین بروند.

۶. وازلین، قویترین داروی ضدشپش خانگی

وازلین یکی از روش‌های قطعی درمان خانگی شپش سر است. وازلین دارای خاصیت بازدارندگی است و اثر خفه‌کنندگی دارد.

برای استفاده از این روش، شب قبل از خواب یک‌ لایه ضخیم از وازلین را روی پوست سر بمالید و بعد آن را با کلاه پلاستیکی یا حوله حمام بپوشانید. هنگام شستشو می‌توانید با کمک روغن بچه و شانه شپش‌های مرده و تخم‌های آن‌‌ها را جدا کنید.

۷. روغن اوکالیپتوس

استفاده از ۱۵ تا ۲۰ قطره روغن اوکالیپتوس و روغن زیتون می‌تواند یکی از موثرترین راه‌ها برای از بین بردن و درمان خانگی شپش سر باشد. این محلول را هنگام شب به سر خود یا کودکتان بمالید و بعد به کمک کلاه حمام سر را بپوشانید. هنگام صبح به کمک شانه ضدشپش، شپش‌های مرده را خارج کنید.

۸. درمان شپش سر با حنا

برای درمان خانگی شپش سر با حنا، روی سر خود حنا گذاشته و آن را با پلاستیک ببندید. پس از چهار ساعت پلاستیک را برداشته و موی خود را با شامپو بشویید تا تمامی شپش‌ها و رشک‌ها از موی شما خارج شوند. 

۹. روغن نارگیل برای رفع شپش مو

روغن نارگیل بهترین درمان برای پوست و موهای خشک و مخصوصا درمان خانگی شپش سر است. در سال ۲۰۱۰، براساس تحقیقاتی که محققان برزیلی انجام دادند دریافتند که روغن نارگیل خالص درمانی موثر برای از بین بردن شپش سر است.

چطوری شپش سر را درمان کنیم؟

با آزمایشی مشخص شد که استفاده از روغن نارگیل روی مو به مدت ۴ ساعت می‌تواند ۸۰ درصد از شپش‌های سر را از بین ببرد.

۱۰. درمان خانگی شپش سر با جوش شیرین و سرکه

مقداری جوش شیرین را به سرکه اضافه کنید و به کف سر بمالید؛ این راهکار یکی از بهرین روش‌ها برای درمان خانگی شپش سر است. هرچند که اگر بخواهید، می‌توانید آن را به نرم‌کننده مو هم اضافه کنید و موی خود را به آن آغشته کنید.

این کار باعث مسدود شدن مسیرهای تنفسی شپش‌ها می‌شود. بعد از آغشته کردن موی سر به این مخلوط، موهایتان را به چند قسمت تقسیم کرده و با یک شانه تمیز شپش‌ها و تخم‌ها را بیرون بیاورید.

۱۱. درمان خانگی شپش سر با اسپند

اسپند گیاهی دارویی است که خواص ضدعفونی‌کننده و ضدالتهابی دارد. این گیاه در طب سنتی ایران برای درمان بیماری‌های مختلفی از جمله شپش سر استفاده می‌شود. برای درمان شپش سر با اسپند، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا مقداری اسپند را در آب جوش بریزید و بگذارید حدود ۱۰ دقیقه بجوشد.
 • پس از خنک شدن، موهای خود را با این محلول بشویید.
 • سپس، موهای خود را با یک شانه مخصوص شپش شانه کنید تا شپش‌ها و تخم‌های آنها از بین بروند.
 • این کار را دو بار در هفته انجام دهید تا شپش‌ها و تخم‌های آنها کاملاً از بین بروند.

همچنین، می‌توانید اسپند را به صورت پودر یا روغن نیز استفاده کنید. برای استفاده از اسپند به صورت پودر، می‌توانید مقداری اسپند را پودر و آن را با آب مخلوط کنید تا خمیر شود. سپس، این خمیر را روی موهای خود بمالید و بگذارید حدود یک ساعت بماند. پس از یک ساعت، موهای خود را با آب و شامپو بشویید.

برای استفاده از اسپند به صورت روغن، می‌توانید مقداری روغن اسپند را به پوست سر خود بمالید و بگذارید حدود یک ساعت بماند. سپس، موهای خود را با آب و شامپو بشویید.

  از بین بردن جوش سر سیاه با 12 راهکار ساده و موثر

۱۲. درمان خانگی شپش سر با تاید

اگر همچنان تمایل ندارید تا برای درمان شپش سر از یک روش دارویی و پزشکی استفاده کنید، می‌توانید درمان خانگی شپش با تاید را امتحان کنید. برای این کار باید سه قاشق از تاید را داخل آب خیس کنید به حمام رفته بعد از آبکشی سر، تاید خیس شده را روی موهای خود ریخته و به‌خوبی کف سر خود را ماساژ دهید. این عمل را دوبار در هفته تکرار کنید.

۱۳. روغن درخت چای و درمان شپش سر

روغن درخت چای از برگ‌های درخت چای Melaleuca alternifolia استخراج می‌شود. این روغن دارای خواص ضدعفونی کننده، ضدالتهابی و ضد قارچی است. طبق مطالعات و تحقیقات انجام شده، روغن درخت چای ۱۰۰% در از بین بردن شپش‌ها و تخم‌های آنها موثر است.

برای استفاده از روغن درخت چای برای درمان شپش سر، می‌توانید از دستورالعمل زیر استفاده کنید:

 • ۱۰-۱۵ قطره روغن درخت چای را با ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل مخلوط کنید.
 • مخلوط را روی موهای خود بمالید و بگذارید ۳۰ دقیقه بماند.
 • موهای خود را با شامپو بشویید.

این کار را حداقل دو بار در هفته انجام دهید تا شپش ها و تخم های آنها کاملاً از بین بروند.

با این‌حال، توجه به این نکته مهم است که روغن درخت چای ممکن است برای برخی از افراد تحریک‌کننده باشد. قبل از استفاده از روغن درخت چای روی پوست سر خود، حتماً آن را روی یک قسمت کوچک از پوست خود امتحان کنید تا مطمئن شوید که حساسیت ندارید.

۱۴. بنزوئیل پراکسید برای درمان شپش سر

بنزوئیل پراکسید یک داروی ضدعفونی‌کننده است که برای درمان انواع عفونت‌های پوستی استفاده می‌شود. این دارو به عنوان یک درمان مؤثر برای شپش سر نیز شناخته شده است. بنزوئیل پراکسید با از بین بردن لایه چسبنده‌ای که تخم شپش را به مو می‌چسباند، می‌تواند به از بین بردن شپش‌ها و تخم‌های آنها کمک کند. این دارو همچنین می‌تواند به خفه کردن شپش‌ها کمک کند.

برای استفاده از بنزوئیل پراکسید برای درمان شپش سر، می‌توانید از دستورالعمل زیر استفاده کنید:

 • ۲.۵ درصد بنزوئیل پراکسید را از داروخانه تهیه کنید.
 • بنزوئیل پراکسید را طبق دستورالعمل روی بسته‌بندی استفاده کنید.
 • موهای خود را با شانه مخصوص شپش شانه کنید تا هر شپش یا تخم شپشی که باقی مانده است برداشته شود.
 • این کار را حداقل دو بار در هفته انجام دهید تا شپش ها و تخم‌های آنها کاملاً از بین بروند.

البته استفاده از این ماده برای درمان خانگی شپش سر بچه‌ها توصیه نمی‌شود، چون ماده‌ای حساسیت‌زا است و ممکن است کودکان را دچار حساسیت‌های پوستی کند.

۱۵. از بین بردن شپش سر با الکل

استفاده از الکل برای رفع شپش‌های سر، یک روش غیرکارآمد است. زیرا طبق تحقیقات انجام شده، استفاده از الکل تنها ۱۰ درصد شپش‌ها را از بین می‌برد. آنهم درصورتی که سر و موها کاملا در الکل غوطه‌ور باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم که از این روش برای درمان خانگی شپش سر استفاده نکنید.

چه کسانی بیشتر شپش می گیرند؟

هر کسی می تواند مبتلا به شپش سر شود، ولی این بیماری در کودکانی که مدرسه می روند شایع تر است. شپش سر در بین کودکان 3 تا 12 ساله بیشتر پخش می شود، زیرا کودکان در این سنین ارتباط نزدیک تر و بیشتری با هم دارند.

این عقیده که افراد کثیف تر بیشتر دچار شپش سر می شوند، درست نیست. شپش سر شدیداً واگیردار است. تعداد دفعاتی که حمام می روید یا موهای تان را می شویید چندان مهم نیست، چون با تماس شپش با سر و مو، در هر لحظه احتمال انتقال شپش وجود دارد. همچنین در اثر استفاده از کلاه، حوله، متکا یا شانه فرد مبتلا به شپش سر، این بیماری منتقل می شود.

آیا می توان از بروز شپش سر جلوگیری کرد؟

جلوگیری از انتقال شپش سر بین کودکان سخت است. اما انجام کارهای زیر در پیشگیری از بروز شپش سر کمک کننده است:

 •     از کودکان بخواهید که از شانه، سنجاق یا کش سر دیگران استفاده نکنند.
 •     از کودکان بخواهید که کلاه دیگران را روی سرشان نگذارند.
 •     در صورتی که نیاز باشد کودکان خارج از خانه بخوابند، سعی کنید متکا و حوله وی را به همراه ببرید.

راه‌های درمان شپش سر کودکان در خانه

برای درمان شپش سر در کودکان، راه‌های زیادی وجود دارد که مهم‌ترین راه‌های درمان آن عبارت است از:

 • درمان شپش سر در کودکان با سرکه
  سرکه تقطیری را به آرامی روی موهای کودک خود بمالید و سپس بعد از چند دقیقه موها را با آب بشویید. البته شما می‌توانید از سرکه سیب نیز استفاده کنید. بهتر است پس از شست‌وشو و هنگام شانه زدن موها، از روغن نارگیل استفاده کنید. چراکه این کار به خارج شدن راحت‌تر شپش‌ها کمک می‌کند.
 • درمان شپش سر در کودکان با شامپو و لوسیون‌های مخصوص
  شامپوها و لوسیو‌ن‌های مخصوصی در داروخانه‌ها وجود دارند که شپش سر در کودکان را از بین می‌برند. برخی شامپوهای بدون نسخه برای کودکان زیر دو ماه ایمن هستند و برخی دیگر برای کودکان بالای دو سال مناسب هستند.
  البته شما نباید خودسرانه و بدون تجویز پزشک اقدام به خرید داروی بدون نسخه و شروع درمان کنید.
 • برداشتن شپش‌ها با دست یا شانه مخصوص
  اگر دارو کمکی به رفع کامل شپش سر در کودکان نکند، از بین بردن آن ها با دست یا شانه مخصوص می‌تواند کار را تمام کند.
 • درواقع این روش برای والدینی که کودک زیر دو ماه دارند و نباید از درمان دارویی استفاده کنند، گزینه مناسبی است. جهت انجام این کار؛ هر سه تا چهار روز یک بار و به مدت سه هفته، از شانه مخصوص استفاده کنید. به این صورت که موهای کودکتان را به نرم‌کننده آغشته کنید، شانه را روی موهای خیس بکشید تا بتوانید شپش‌های زنده را ببینید و جدا کنید.
  نحوه کشیدن خط چشم برای چشم‌های ریز و پف‌دار

بهترین شامپو برای درمان شپش سر

اگر اطمینان دارید که به شپش سر مبتلا شده‌اید یا حتی شک دارید که ممکن است درگیر آن شده باشید، بهتر است پیش از هر اقدام به متخصص پوست و مو مراجعه نمایید. استفاده از شامپوهایی که در ادامه معرفی می‌کنیم نیز می‌تواند در پروسه بهبود تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد:

شامپو و روغن ضد شپش نلا

این محصول در واقع یک پک است که در آن شامپو ضد شپش، روغن ضد شپش، شانه پلاستیکی و ۱ عدد کلاه وجود دارد. مراحل استفاده به این صورت است که ابتدا باید از روغن موجود در بسته‌بندی استفاده شود. این روغن حاوی ترکیبات گیاهی مثل روغن بادام شیرین، جوجوبا، زئامایس و بوگات بوده و به مدت ۱۵ دقیقه در حالی‌که کلاه روی سر کشیده شده است، باید روی موها و کف سر قرار گیرد. پس از این زمان باید با استفاده از شانه تخم شپش‌ها را از ریشه و ساقه مو جدا کرده و همزمان از شامپو نیز جهت شستشوی پوست سر و موها کمک گرفت.

به منظور اطمینان از تاثیرگذاری، کلیه مراحل فوق یک روز بعد و همچنین ۲ هفته بعد بهتر است مجددا تکرار شود. در کنار استفاده از این شامپوی ضد شپش بهتر است کلیه لباس‌های فرد و همچنین ملحفه و روبالشی وی با آبی که حداقل ۶۰ درجه گرما دارد، به خوبی شسته شود. شامپو ضد شپش نلا کلیه شپش‌ها، لارو‌ها، ساس‌ها و حتی تخم‌های چسبیده آن‌ها بر ساقه مو را در مدت زمانی کوتاه از بین خواهد برد.

شامپو ضد شپش لایس فری سریتا

بهترین شامپو ضد شپش این محصول از برند معتبر سریتا نیز می‌تواند باشد. شامپو ضد شپش لایس فری سریتا شپش و همه آلودگی‌های ناشی از آن را از موها و کف سر پا کرده و خاصیت ضد خارش و نرم‌کننده نیز دارد. این شامپو دارای روغن اسطوخودوس و آلوئه ورا بوده و تخم شپش یا رشک را به طور کامل غیر فعال و نابود می‌کند. باید اجازه دهید این شامپو حداقل ۱۵ دقیقه روی موها بماند تا اثرگذاری خود را به بهترین شکل داشته باشد. بهتر است کف این شامپو را به پشت گوش‌ها، پشت سر و گردن نیز بمالید. در طول مدت زمانی که شامپو روی سر قرار گرفته باید به طور مرتب موها را شانه کنید تا تخم‌های شپش از تارهای مو بیرون کشیده شوند.

در کنار استفاده از این محصول می‌توان از لوسیون ضد شپش لایس فری سریتا که برای انواع مو مناسب است نیز استفاده نمود.

شامپو لیندالایس ۱ درصد گیلارانکو

این شامپو در هر ۱۰۰ میلی‌لیتر حاوی ۱ گرم لیندان است. لیندان همان گامابنزن هگزاکلراید است که در درمان شپش سر کاربرد دارد. لیندان از طریق پوست سر جذب شده و طول عمر شپش را کاهش می‌دهد. در بسته‌بندی این محصول یک عدد شانه دندانه ریز نیز وجود دارد که برای جدا کردن تخم شپش‌ها از تارهای مو می‌توان از آن بهره گرفت.

دستور مصرف به این شکل است که ابتدا باید با یک شامپوی دیگر موها را از هر نوع چربی و آلودگی پاک کنید. سپس باید ۱ ساعت صبر کرده و بعد شامپو لیندالایس را بدون اضافه کردن آب به طور مستقیم روی موها ریخت. پس از گذشت ۴ دقیقه باید مقداری آب روی موها اضافه کرد تا کف تشکیل شود. در پایان موها باید شانه شوند تا تخم شپش در حد امکان خارج شود.

شامپو ضد شپش الیمکس بهترین شامپو ضد شپش

این شامپو با دارا بودن فاکتو حفاظت کننده در برابر شپش در از بین بردن شپش سر موثر بوده و تخم شپش را از بین می‌برد. حتی یک بار استفاده از این شامپو ممکن است کفایت کرده و برای همیشه شما را از شر شپش‌ها خلاص کند. شامپو ضد شپش الیمکس به عنوان بهترین شامپو ضد شپش همچنین می‌تواند موجب نرمی و درخشانی موها نیز شود. در ترکیبات این محصول از حشره‌کش‌ها استفاده نشده است. ۷ روز پس از استفاده از این شامپو بهتر است موها بررسی شوند تا در صورت لزوم مجددا از این محصول استفاده شود. مدت زمانی که این شامپو باید روی پوست سر و موها بماند ۱۵ دقیقه است.

شامپو ضد شپش مو و هد لایس ایگو

برای درمان کامل شپش سر و از بین بردن رشک می‎توان از شامپو ضد شپش مو و هد لایس ایگو کمک گرفت. این شامپو فاقد ترکیبات شیمیایی مضر بوده و با داشتن روغن‌های طبیعی اکالیپتوس و رازیانه در ۳ نوبت استفاده موجب درمان کامل خواهد شد. این شامپو نیز نیاز است تا ۱۵ دقیقه روی پوست سر و موها بماند تا اثرات مطلوب خود را به خوبی نشان دهد. در بسته‌بندی این محصول یک کلاه نیز وجود دارد که در چندین نوبت می‌توان از آن استفاده نمود. پس از نوبت اول استفاده بهتر است ۷ روز و ۱۴ روز بعد مجددا از شامپو استفاده شود.

شامپو ضد شپش هگور مدل آنتی لایس

اگر به دنبال بهترین شامپو ضد شپش هستید، بهتر است شامپو ضد شپش هگور را امتحان کنید. این شامپو حاوی حاوی دی فنوترین بوده و در از بین بردن شپش‌ها و همچنین تخم شپش موثر عمل می‌کند. بلافاصه پس از مصرف این شامپو می‌توانید مطمئن شوید که خارش موهای شما به طور کامل برطرف شده است. لازم است ۳ تا ۵ دقیقه این شامپو روی موها بماند تا اثرات خود را بر جای گذارد. پس از شستشو با شامپو لازم است از شانه دندانه ریز استفاده شود تا تخم شپش‌ها به طور کامل از تارهای مو جدا شود.

سخن پایانی

اگر شک دارید که شما یا فرزندتان با شپش سر آلوده شده‌اید، قبل از شروع درمان به دکتر پوست مراجعه کنید. مطالعات نشان می‌دهد که بسیاری از کودکان برای آلودگی به شپش سر تحت درمان با داروهای غیر تجویزی و یا داروهای خانگی قرار گرفته‌اند در حالی که دارای آلودگی فعال شپش سر نبوده‌اند.

سوالات متداول

شامپو شپش سر قوی چیست؟

شامپوهایی مخصوص شپش سر وجود دارد که در داروخانه‌ها بدون تجویز پزشک ارائه می‌شوند. با مصرف این شامپوها به مدت ۲ تا ۳ هفته می‌توان از شر شپش سر خلاص شد. دقت داشته‌باشید که شامپوهای شپش سر عوارض داشته و نباید بیش‌از‌حد از آنها استفاده کرد. باید از وجود شپش روی سر مطمئن شوید و سپس از شامپو استفاده کنید. پس از شستشوی سر با شامپو بهتر است از شانه دندانه ریز استفاده کنید.

شپش سر تا چند روز زنده می ماند؟

طول عمر شپش سر متفاوت است. شپش‌های سر ماده حدود ۳۰ روز می‌توانند زنده بمانند. اما شپش‌های نر طول عمر کمتری داشته و معمولا حدود ۱۵ روز بعد از تولد از بین می‌روند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا