آرایشی - بهداشتی

از بین بردن جوش سر سیاه با 12 راهکار ساده و موثر

جوش‌های سر سیاه یکی از انواع جوش صورت هستند و زمانی ظاهر می‌شوند که منافذ باز پوست با ترکیبی از سلول‌های مرده پوست و چربی اضافه‌ای که توسط غده‌های چربی ترشح می‌شود (سبوم)، مسدود شوند. برخلاف جوش‌های سرسفید که منافذ بسته در پوست ایجاد می‌کنند، جوش‌های سر سیاه منافذ باز دارند و در تماس با اکسیژن هوا هستند. اکسید شدن در سطح این منافذ، موجب رنگ تیره این جوش‌ها می‌شود. برخی از افراد سعی می‌کنند با فشار دادن جوش‌های سر سیاه، آن‌ها را تخلیه کنند، اما باید بدانید که این کار می‌تواند موجب ایجاد جای زخم یا دیگر آسیب‌های پوستی شود و به هیچ‌وجه روش درستی برای پاکسازی آن‌ها نیست. در ادامه، روش‌های مفیدی را برای پاکسازی و برطرف کردن جوش سر سیاه می‌خوانید.


فهرست مطالب


جوش سر سیاه چیست؟

جوش های سرسیاه (blackhead comedo) یکی از رایج ترین نوع جوش ها و در مقیاس خفیف تر همان آکنه هستند که به دلیل مسدود شدن فولیکول های مو روی پوست صورت به خصوص بینی، و در بعضی از افراد روی پوست گردن، پشت بدن، قفسه سینه، بازو و شانه ها ظاهر می شوند. این نوع از جوش ها دردناک نیستند و مانند جوش های قرمز التهاب و ورم ندارند. حتی گاهی ممکن است با موی صورت نیز اشتباه گرفته شوند.

از بین بردن جوش سر سیاه

هر چند جوش های سر سیاه زیاد مشخص نیستند و شاید از فاصله دور دیده نشوند اما پیش می آید که افراد به دلیل داشتن این جوش ها اعتماد به نفس خود را از دست میدهند یا احساس عدم زیبایی دارند. افرادی که دارای پوست چرب هستند، به نسبت سایر تایپ های پوستی بیشتر در معرض جوش‌ های سر سیاه قرار میگیرند. بنابراین به آنها توصیه میشود داشتن روتین مراقبت روزانه از پوست چرب را فراموش نکنند. از بین بردن این جوش ها با بعضی مراقبت ها و استفاده از محصولات پوستی امکان پذیر است و زمان زیادی نمی برد.

چگونه از شر دانه‌های سرسیاه روی بینی خلاص شویم؟

جوش سرسیاه یکی از شایع‌ترین عارضه‌های پوستی در بین افراد است. این نوع جوش، برجستگی‌های کوچکی است که به دلیل مسدود شدن فولیکول‌های مو روی پوست ظاهر می‌شود. به دلیل این‌که سطح این نوع جوش تیره است، به آن جوش سرسیاه گفته می‌شود. جوش سرسیاه نوعی آکنه است که معمولاً روی بینی و سایر نقاط صورت و بدن ایجاد می‌شود. بیشتر بخوانید: عسل چه تاثیری بر سیستم ایمنی بدن دارد؟

برای از بین بردن جوش سرسیاه می‌توان از درمان‌های بدون نسخه استفاده کرد. این داروها اغلب

 • حاوی اسید سالیسیلیک
 • بنزوئیل پراکسید
 • رزورسینول هستند.

داروهای جوش سرسیاه با از بین بردن باکتری‌ها، کنترل ترشح سبوم پوست و همچنین وادار کردن پوست به از بین بردن سلول‌های مرده، منجر به درمان جوش سرسیاه می‌شوند. این نوع داروها در انواع کرم، ژل و پد در داروخانه‌ها موجود هستند و برای تأثیرگذاری بیشتر مستقیماً روی پوست قرار می‌گیرند.

اگر داروهای بدون نسخه منجر به بهبود جوش روی بینی شما نشد، ممکن است لازم باشد به پزشک مراجعه کنید. پزشک معمولاً داروهای قوی‌تری را برای درمان جوش سرسیاه روی بینی تجویز می‌کند. این داروها نیز مستقیماً روی پوست قرار می‌گیرند و می‌توانند شامل ترتینوئین، تازاروتن یا آداپالن باشند. همچنین، پزشک ممکن است نوع دیگری از داروهای موضعی را تجویز کند که حاوی بنزوئیل پراکسید و آنتی بیوتیک است. اگر علاوه بر جوش سرسیاه، آکنه کیستی نیز دارید، این نوع داروها برای شما مؤثر واقع خواهند شد.

لیزر درمانی

در روش لیزر درمانی، پرتوهای لیزر و نور برای کشتن باکتری‌ها و از بین بردن چربی‌ها وارد لایه‌های زیرین پوست می‌شوند و جوش ‌های سرسیاه را از بین می‌برند.

میکرودرم ابریژن

در روش میکرودرم ابریژن، متخصص پوست با دستگاه و ابزار مخصوص که دارای سطح خشن است، پوست را لایه برداری می‌کند و لایه بالایی پوست را سمباده می‌زند. با این لایه برداری، گرفتگی‌های منافذی که باعث ایجاد جوش سرسیاه می‌شوند از بین می‌روند.

لایه برداری تخصصی با مواد شیمیایی

در این روش لایه برداری مواد شیمیایی قدرتمندی به‌صورت مستقیم روی پوست قرار می‌گیرند و پس از مدت‌زمان معینی برداشته می‌شوند که در نتیجه این کار، گرفتگی‌های منافذ پوست و سلول‌های مرده که در ایجاد جوش ‌های سرسیاه نقش دارند از بین می‌روند. با این نوع لایه ‌برداری لایه‌های بالایی پوست برداشته شده و لایه سالم و نرم آن نمایان می‌شود.

لایه ‌برداری‌های ملایم و متوسط و پیلینگ جوش سرسیاه بدون نیاز به نسخه پزشک انجام می‌شوند اما لایه‌ برداری‌های سنگین و قوی باید زیر نظر دکتر پوست باشند.

  اصول آرایش صورت در پاییز

 تخلیه جوش سر سیاه و درآوردن جوش سرسیاه

افراد متخصص در زمینه مراقبت از پوست با دستگاه‌های مخصوصی می‌توانند انواع جوش‌ها را تخلیه‌ کنند. با کمک این دستگاه‌ها می‌توان توده‌های مسدود کننده‌ای را که باعث ایجاد جوش سرسیاه می‌شوند، از بین برد و جوش را تخلیه کرد.

ساخت چسب جوش سر سیاه

در سال‌های اخیر چسب‌های مخصوص منافذ باز تولید شده‌اند که به حذف آلودگی‌ها از منافذ پوست کمک می‌کنند. اما در عین حال این چسب‌ها نیز به علت از بین بردن عناصر مفید پوست می‌توانند باعث خشکی پوست شوند.

بهترین چسب پاک کننده بینی برای جوش سر سیاه چگونه کار می کنند؟

هدف استفاده از بهترین چسب پاک کننده برای جوش سر سیاه باز کردن منافذ اضافی از آلودگی، چربی و سلول های مرده پوست است. هر سه این عناصر در ایجاد جوش های سرسیاه نقش دارند.

وقتی منافذ پوست با سلول‌های مرده و چربی مسدود می‌شود، محتویات آن توسط هوا اکسید می‌شوند و یک جوش سر سیاه ایجاد می‌کنند. هنگامی که بهترین چسب پاک کننده بینی برای جوش سر سیاه به درستی استفاده شود، می تواند منافذ مسدود شده را پاک کرده و آنها را کوچکتر نشان دهد. این نتایج موقتی هستند، اما استفاده هفتگی از آنها بی خطر است.

نحوه استفاده از بهترین چسب پاک کننده بینی برای جوش سر سیاه

قبل از شروع، مهم است که از بهترین چسب پاک کننده برای جوش های سر سیاه روی صورت تمیز استفاده کنید. شستن صورت از قبل نه تنها چربی های سطحی و کثیفی را از روی پوست شما پاک می کند، بلکه به نرم شدن جوش های سر سیاه نیز کمک می کند تا راحت تر از بین برود.

همچنین باید پس از استفاده از بهترین چسب پاک کننده بینی برای جوش های سر سیاه، صورت خود را بشویید تا مواد اضافی باقی مانده را پاک کنید. بهتر است قبل از شستن صورت مقداری آب داغ در یک کاسه بریزید و صورت خود را حداقل 10 تا 20 دقیقه در معرض بخار قرار دهید. بخار به از بین بردن کثیفی های گیر کرده در منافذ شما کمک می کند.

اگر به مواد موجود در آنها حساسیت دارید از هیچ یک از دستور العمل های زیر استفاده نکنید. همچنین توصیه می شود برای اطمینان از اینکه هیچ واکنش نامطلوبی ندارید، یک پچ تست را قبل از وارد کردن آن به روتین روزانه انجام دهید. مخلوط های زیر را داخل آرنج خود بمالید و 24 تا 48 ساعت صبر کنید. اگر پوست و بدن دچار التهاب یا قرمزی شدند، از آن استفاده نکنید.

بیشتر بدانید: از تفاوت عسل وحشی با عسل‌های دیگر چه می‌دانید؟

در کشیدن نوار بینی جوش سر سیاه و دیدن تمام کثیفی که از پوست شما خارج می شود، رضایت متفاوتی وجود دارد. اگرچه نوارهای منافذ راه حلی طولانی مدت برای از بین بردن جوش های سر سیاه نیستند، اما در صورت عجله راه حلی سریع هستند.

چند توصیه در استفاده از بهترین پاک کننده بینی برای جوش های سر سیاه:

 • از استفاده چسب های پاک کننده جوش سر سیاه در نزدیکی چشم خودداری کنید.
 • هرگز از چسب های پاک کننده جوش سر سیاه بر روی آفتاب سوختگی، آکنه ملتهب، پوست بسیار خشک یا زخم های باز استفاده نکنید.
 • اگر بعد از استفاده از یک محصول متوجه شدید پوست شما تحریک شده است، استفاده از آن را متوقف کنید.
 • همیشه چسب های پاک کننده جوش سر سیاه را به آرامی بردارید. اگر آنها سرسخت هستند، سعی کنید برای نرم شدن آنها آب اضافه کنید. این باید حذف آنها را آسان تر کند

استخراج جوش سر سیاه با موچین

پزشکان و متخصصان پوست بیماران را از فشار دادن جوش‌ها و در آوردن جوش ‌های سرسیاه به شدت منع می‌کنند. اما در کلینیک‌های تخصصی، متخصصین پوست ترجیح‌ می‌دهند تا در شرایط استریل و با استفاده از دستگاه‌ها و ابزار‌های مخصوص در اندازه قلم، چربی‌ها و باکتری‌ها را به همراه فولیکول مو بیرون بکشند.

در انجام این روش معمولاً زخم‌های کوچکی در موضع استخراج شده به‌‌جا می‌گذارد که اگر این عمل استخراج به‌صورت درست و اصولی انجام شده باشد، این زخم‌ها پس از مدت کوتاهی بهبود می‌یابند. بخور دادن پوست صورت قبل از انجام تخلیه نیز بسیار نتیجه‌بخش است. زیرا بخور باعث باز شدن منافذ و حفره‌های صورت می‌شود و عمل تخلیه را بسیار راحت‌تر می‌کند. همچنین بخور دادن زخم‌های ناشی از استخراج را نیز کاهش می‌دهد.

بهترین راه‌های درمان جوش سر سیاه

یکی از انواع جوش که البته بسیار رایج است جوش های سرسیاه می باشند که به آسانی می توان آنها را از بین برد. در ادامه شما را با روش های درمان جوش سرسیاه در خانه و روش های کلینیکی آشنا خواهیم کرد.

  راهنمای انتخاب کرم ضد چروک مناسب

از بین بردن جوش سر سیاه بینی با خمیردندان

یکی از روش‌های سریع و در دسترس برای از بین بردن و درمان جوش سرسیاه روی بینی استفاده از خمیردندان است. شما می‌توانید برای این کار از خمیردندان به‌تنهایی یا ترکیب آن با سایر محصولات استفاده کنید. یک روش برای از بین بردن جوش سرسیاه با خمیردندان این است که مقداری خمیردندان را در ظرف کوچکی بریزید و با مسواک کمی مخلوط کنید تا نرم‌تر شود. سپس مسواک آغشته به خمیردندان را روی پوست تمیز بینی ماساژ دهید تا محتویات جوش سرسیاه به‌خوبی تخلیه شوند. اجازه دهید خمیردندان به مدت ۵ دقیقه روی پوست بماند و سپس آبکشی کنید.

ماسک برای کندن جوش سر سیاه

روش دیگر از بین بردن جوش سرسیاه با خمیردندان این است که خمیردندان و نمک دریایی را به میزان مساوی با هم ترکیب کنید و مخلوط به دست آمده را به‌آرامی روی پوست تمیز بینی بکشید. انجام این کار باعث اسکراب ملایم سطح پوست شده و سلول‌های مرده آن را از بین می‌برد. همچنین، پوست را از جوش سرسیاه تمیز و پاک‌سازی می‌کند. پس از این‌که خمیردندان به مدت ۵ دقیقه روی پوست ماند، آن را آبکشی کنید. ماسک خمیردندان را می‌توانید تا دو بار در هفته نیز مورد استفاده قرار دهید.

 پماد برای جوش سرسیاه

محصولات مختلفی برای درمان جوش سرسیاه وجود دارند که پماد و ژل از جمله رایج‌ترین آن‌ها هستند. پماد برای جوش های سرسیاه از برند پایوت تأثیر زیادی در از بین بردن انواع جوش و آکنه از جمله جوش‌های سرسیاه دارد. این محصول با کنترل چربی و از بین بردن میکروب‌های سطح پوست، مانع از بروز جوش سرسیاه می‌شود.

پماد برای جوش سرسیاه باید قادر به بستن منافذ باز پوست باشد. همچنین ترشح چربی طبیعی پوست یا همان سبوم را کنترل کند. علاوه بر این باید ضدالتهاب و آنتی باکتریال باشد تا مانع از تجمع میکروب در منافذ پوستی و ایجاد جوش شود.

ژل‌های ضد جوش نیز از همین قابلیت‌ها برخوردار هستند. این محصولات با کنترل چربی و آلودگی سطح پوست، از ایجاد جوش سرسیاه و جوش سرسفید جلوگیری می‌کند. در ترکیبات ژل ضد جوش از عصاره طبیعی گیاهان مؤثر در پیشگیری از جوش و آکنه مانند آلوئه ورا نیز استفاده می‌شود. ژل ضد جوش حاوی مرطوب کننده و آب‌رسان است تا علاوه بر پیشگیری و درمان انواع جوش، از خشکی و دهیدراته شدن پوست نیز جلوگیری کند.

سایرانواع کرم‌ها برای درمان جوش صورت

 • برای درمان آکنه در نوجوانان از آزلائیک اسید، کلیندامایسین، زینک پیریتیون استفاده می شود.
 • ژل دیفرین آداپالن به منظور درمان آکنه به کار می رود و برای افراد مختلف کاربرد دارد.
 • نوتروژنا اسید سالیسیلیک به رفع آکنه،رفع سلول های مرده پوست صورت، پیشگیری از ایجاد جوش در آینده نیز کمکی موثر می کند.
 • تری فاروتن رتینوئید به منظور درمان آکنه در تمامی نواحی مختلف پوست و آکنه هایی که التهابی هستند، کاربرد دارد.

ماسک برای کندن جوش سر سیاه

امروزه زغال فعال به یک ماده مؤثر و محبوب در دنیای زیبایی و مراقبت‌های پوستی تبدیل شده است. زغال فعال می‌تواند باکتری‌ها و ناخالصی‌ها را از لایه زیرین پوست خارج کند. به همین دلیل از ترکیبات آن در ساخت انواع ماسک صورت بخصوص ماسک‌های لایه بردار و مؤثر در درمان جوش استفاده می‌شود. زغال فعال که کربن فعال نیز نام دارد، یک پودر سیاه‌رنگ است که از حرارت زیاد زغال معمولی به دست می‌آید.

زغال فعال قادر به جذب باکتری و سموم بدن است؛ به همین دلیل می‌تواند تمام ناخالصی‌ها را از سطح زیرین پوست جذب کند. این کار به داشتن پوستی سالم و شفاف کمک می‌کند. چرا که اغلب آلودگی‌ها و پسماندهای آرایشی را از زیر پوست به دام انداخته و از بین می‌برد. همان‌طور که می‌دانید، جوش و آکنه در اثر تجمع سلول‌های مرده پوست، چربی و باکتری ایجاد می‌شود که در منافذ باز پوست گیر می‌افتند. ماسک زغال به از بین بردن این مواد کمک کرده و از بروز جوش و آکنه جلوگیری می‌کند.

یکی دیگر از ماسک‌های مؤثر در پیشگیری و از بین بردن انواع جوش، ماسک خاک رس است. ماسک خاک رس توانایی جذب سبوم از سطح پوست را داشته و از بروز جوش‌های سرسفید و سرسیاه جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، آلودگی و گردوخاک را از منافذ باز پوستی برطرف می‌کند که این کار در پیشگیری از بروز جوش سرسیاه بسیار مؤثر است.

ماسک خاک رس برای از بین بردن جوش روی بینی بسیار تأثیرگذار است؛ چرا که قادر به درمان انواع جوش بخصوص روزاسه خواهد بود. ماسک خاک رس در درمان برخی دیگر از بیماری‌های پوستی مانند درماتیت، اگزما و پسوریازیس نیز کاربرد دارد. برای این کار کافی است ماسک خاک رس را از داروخانه‌ها خریداری کرده و با توجه به دستورالعمل‌های درج شده روی آن، مورد استفاده قرار دهید.

  ماسک صورت مخصوص شب برای داشتن پوستی رویایی

ماسک سفیده تخم مرغ

از ماسک سفیده تخم مرغ می توانید برای تخلیه منافذ پوست و بستن آنها استفاده کنید. پاکسازی منافذ پوست باعث می‌شود چربی به راحتی از آنها خارج شده و ایجاد جوش سر سیاه نکند. برای ساخت این ماسک کافی است سفیده تخم مرغ را از زرده آن جدا کرده و کمی مخلوط کنید. یک لاله از آن را روی پوست صورت پخش کنید، بعد از خشک شدن این لاله، بدون اینکه آن را پاک کنید، لایه دوم را به همان صورت روی لایه اول بمالید. مدتی صبر کنید تا لایه دوم هم خشک شود، بعد پوست خود را با آب ولرم شستشو دهید.

ماسک عسل و شیر

عسل دارای خاصیت ضد باکتری می باشد. یک قاشق سوپ خوری عسل و یک قاشق چایخوری شیر را در یک ظرف مخلوط کنید . مقداری آن را گرم کرده و بصورت یکنواخت روی سطح پوست پخش کنید . روی صورت را با یک پارچه نخی و تمیز بپوشانید و بعد از 15 دقیقه صورت را با آب سرد بشویید .

ماسک عسل و دارچین

این ماسک بعد از خشک شدن مانند همان چسب های صنعتی از بین برنده جوش سر سیاه عمل می کند و تمام ناخالصی هایی که روی منافذ پوست را پوشانده اند را جدا می کند. دارچین موجود در این ماسک باعث بهتر شدن جریان خون زیر پوستی شده و آن را نرم و درخشان می کند. مقداری دارچین و عسل را با هم مخلوط کنید و آن را روی نواحی که جوش های سر سیاه ایجاد شده اند بمالید و روی آن را با نوار پارچه ای بپوشانید. بگذارید به مدت 3 تا 5 دقیقه روی پوست بماند، بعد از طی شدن این زمان، نوارها را به آرامی از پوست جدا کنید، به نحوی که ناخالصی ها و سلول های مرده پوست همراه نوارها جدا شوند. بعد از شستشوی صورت از یک کرم مرطوب کننده مناسب استفاده کنید.

از بین بردن جوش سر سیاه بینی با وازلین

با دنبال کردن دستورالعمل زیر، می توانید به راحتی جوش های سرسیاه بینی را از بین برده و پوست بینی خود را شفاف و یکدست سازید. پاکسازی بینی باید حداقل ماهی یک بار انجام شود؛ اما بسته به این که چقدر در محیط بیرون از منزل حضور داشته و تا چه اندازه آلودگی هوا روی پوست شما قرار بگیرد، نیاز به این کار تشدید خواهد شد.

 1. ابتدا لازم است که کمی وازلین (اندازه یک نخود)، روی بخش هایی از بینی که جوش های سرسیاه تجمع دارند، بزنید.
 2. پس از آن یک نایلون (به طور مثال تکه ای از یک کیسه فریزر تمیز) را روی محلی که وازلین زده اید، بگذارید و اجازه دهید برای مدت 5 تا 7 دقیقه همان طور باقی بماند.
 3. سپس نایلون را از جای خود برداشته و خواهید دید که جوش های سرسیاه به حالت نیمه درآمده ای، رسیده اند.
 4. اکنون وازلین را به کمک یک دستمال یا حوله تمیز، از روی بینی پاک کنید.
 5. حالا زمان کار اصلی است؛ باید از یک پارچه توری یا بانداژ کمک گرفته و آن را از پایین به بالا، روی جوش های سرسیاه فشار داده و بکشید تا تمام آن ها پاکسازی شوند.
 6. اکنون بینی شما کامل تمیز شده و می توانید از یک شوینده ملایم، برای شستشو دادن آن کمک بگیرید.

بخور دادن صورت

بخور دادن برای درمان جوش سر سیاه صورت می تواند بسیار موثر باشد که به راحتی در خانه می توانید این درمان را انجام دهید. 

 • به این ترتیب که مقداری آب را در ظرف نسبتا بزرگی بجوشانید و اجازه دهید چندین دقیقه بگذرد.
 •  سپس روبروی ظرف پر از آب جوش به فاصله 15 سانتی متری بنشینید؛ به طوری که بخار آب به طور مستقیم به صورتتان برخورد کند.
 • یک حوله یا پتوی نازک را بالای سرتان بگذارید تا بخار آب بیشتر به صورتتان بخورد. 
 •  به مدت 10 دقیقه سعی کنید این کار را انجام دهید. 

قرص برای جوش سر سیاه

درمان های سیستمیک که برای درمان جوش صورت و بدن استفاده می شوند شامل آنتی بیوتیک، درمان های هورمونی و ایزوترتینوئین خوراکی معمولاً در بیمارانی که به فرم متوسط تا شدید آکنه مبتلا هستند مورداستفاده قرار می گیرند.

– آنتی بیوتیک سیستمیک

زمانی که ترکیبات موضعی برای درمان جوش صورت و بدن مؤثر واقع نمی شوند یا بیمار قادر به تحمل آنها نیست و در فرمهای متوسط تا شدید آکنه خصوصاً زمانی که سینه، پشت یا شانه ها درگیر هستند، از آنتی بیوتیک سیستمیک استفاده می شود. پاسخ به درمان معمولاً بعد از 666 هفته مشخص  می شود. اگر بعد از چند ماه درمان بهبودی روی نداد، آنتی بیوتیک باید قطع شود.

  نحوه کشیدن خط چشم برای چشم‌های ریز و پف‌دار

– تتراسایکلین

این دارو باید یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از صرف غذا مصرف شود. در بچه های کمتر از 9 سال، زنان حامله و شیرده نباید تجویز گردد.

– کپسول داکسی سایکلین برای جوش صورت

این دارو می تواند با غذا مصرف شود موارد منع مصرف مشابه تتراسایکلین می باشد. مصرف آهن، کلسیم، منیزیوم و آلومینیوم جذب آن را کاهش  می دهد.

داکسی سایکلین 100 برای جوش

داکسی سایکلین 100 برای جوش، در درمان عفونت های ناشی از ارگانیسم های حساس کاربرد دارد. از داکسی سایکلین برای عفونت های دستگاه تناسلی و ادراری، عفونت های داخل رحمی استفاده می شود، همچنین داکسی سایکلین برای درمان جوش و آکنه کاربرد دارد.

عوارض قرص داکسی سایکلین برای جوش

داکسی سایکلین یک درمان متداول برای آکنه های متوسط تا شدید است. استفاده های پیشین از دارو این را نشان داده است که نتایج مثبتی دارد، به خصوص در افراد جوان. با این حال، پژوهش ها نشان داده اند که استفاده طولانی مدت از این دارو می تواند عوارض خیلی شدیدی داشته باشد، این عوارض شامل موارد زیر هستند:

 • اسهال
 • اختلال بلع
 • راش دارویی
 • زخم مری
 • التهاب مری
 • قرمزی صورت
 • سردرد
 • کهیر

تا دو ساعت قبل و بعد از استفاده از داکسی سایکلین، از مکمل آهن، مولتی ویتامین ها، ملکل کلسیم، داروهای ضد اسید یا لاکساتیو استفاده نکنید. از استفاده همزمان از آنتی بیوتیک های دیگر به همراه داکسی سایکلین پرهیز کنید، مگر آن که پزشک تان دستور داده باشد. داکسی سیکلین ممکن است باعث شود که شما سریع تر آفتاب سوخته شوید. از نور خورشید یا برنزه کردن دوری کنید.

آنتی بیوتیک هایی چون مینوسایکلین و کوتریموکسازول اگرچه در درمان جوش صورت و بدن مؤثرند. ولی با عوارض جانبی قابل توجهی همراه هستند. اریترومایسین و آزیترومایسین برای افرادی که تتراسایکلین ها را تحمل نمی کنند مناسب است. اما مقاومت نسبت به آن ها رو به افزایش است.

ژل پاک کننده جوش سر سیاه

امروزه شوینده های صورت بسیار مناسب و کاربردی جایگزین صابون معمولی شده‌اند که در کنار قدرت پاک‌کنندگی بسیار مؤثر، خواص جانبی فوق العاده‌ای دارند. این پاک کننده ها، موجب لطافت و رطوبت پوست می‌شوند و با مواد بسیار مغذی پوست را تغذیه می کنند.

ژل شستشوی صورت نوتروژینا یکی از محصولاتی است که در کنار عمل شستشو، پاکسازی کامل پوست نیز صورت می‌پذیرد. از بین بردن آلودگی‌های صورت برای داشتن پوستی شاداب و با طراوت، بسیار مهم و ضروری است. اگر ناخالصی‌های روی پوست به‌درستی پاک نشوند به‌ مرور زمان، پوست دچار چین‌ و چروک شده و جوانی خود را از دست می‌دهد.

شستشوی بیش از حد پوست، یعنی شستشوی بیش از روزی یک بار هم می‌تواند موجب تحریک و ترشح بیش از حد چربی و تشدید جوش‌های سرسیاه شود. پس لطفا معتدل با پوست خود رفتار کنید.
بهتر است در کنار شستشوهای روزانه، در مواردی مانند پاک کردن مواد آرایشی از پوست، از پاک کننده های صورت مثل میسلارواتر، تونر یا شیر پاک کن استفاده کنید. محلول پاک کننده آرایش بایودرما Sebium H2O مناسب پوست‌های چرب و مختلط بوده و از ایجاد جوش‌های سر سیاه و سر سفید جلوگیری می‌کند.

درمان سریع جوش سر سیاه چگونه است؟

برای از بین بردن جوش سر سیاه به صورت کامل و همیشگی هیچ راه سریعی وجود ندارد. اما اگر به صورت موقتی می خواهید جوش های سر سیاه خود را در عرض چند روز سریعا از بین ببرید، می توانید از ماسک پیل اف یا اسکراب های ویژه جوش سر سیاه استفاده کنید.

درمان سریع جوش سر سیاه خانگی

جوش‌های سر سیاه معمولا روی بینی و چانه به وجود می‌آیند که با راه‌حل‌های خانگی برطرف می‌شوند. جوش‌های سرسیاه از نوع جوش‌های چرکی نیستند که مشکلات گوارش، کبد یا اختلالات هورمونی را در بدن خبر دهند. این جوش‌ها با آلوده شدن منافذ باز چربی در پوست پدید می‌آیند.

جوش‌های سرسیاه نوعی هستند که با پاک‌سازی منظم و مناسب به‌راحتی از بین می‌روند. در ادامه ۸ راه درمان خانگی جوش‌های سرسیاه را پیشنهاد می‌دهد.

۱. جوش شیرین و آب

یک قاشق مرباخوری جوش شیرین را در ۱۰۰ سی‌سی آب حل کنید سپس به کمک پنبه، آن را به مناطقی که جوش سرسیاه دارند بمالید. بعد از ۱۰ دقیقه آب‌کشی کنید.

جوش شیرین موردی است که در آشپزخانه هر خانه پیدا می‌شود. جالب است بدانید که جوش شیرین برای از بین بردن جوش‌های سرسیاه بسیار کاربرد دارد. جوش شیرین با آب، محلولی باز (اصطلاح شیمی) به دست می‌دهد که برای پاک‌سازی بسیار مناسب است. استفاده به اندازه از این محلول به علت طبیعی بودن جوش شیرین ضرری ندارد. در صورت استفاده بیش از اندازه، پوست چربی خود را از دست داده و خشک می‌شود.

  فواید خاک رس برای صورت + روش تهیه ماسک

۲. شکر قهوه‌ای

یک قاشق مرباخوری شکر قهوه‌ای، عسل و نیمی از لیمو تازه را با هم ترکیب کرده و روی جوش‌های سر سیاه قرار دهید. ۵ دقیقه قبل از آب‌کشی، این ترکیب را بر روی پوست ماساژ دهید. بعد از ۲۰ دقیقه آب‌کشی کنید. این ماسک‌ برای انواع مختلف پوست‌ مناسب است.

۳. روغن درخت چای

کارشناسان عقیده دارند روغن چای ماده‌ای است که اثری مستقیم بر درمان جوش‌های سرسیاه دارد. این روغن را می‌توانید در محصولاتی مانند صابون و شامپو استفاده کنید یا این‌که به طور مستقیم و خالص روغن چای را استفاده کنید.

۴. زردچوبه

یک قاشق چای‌خوری را در کمی روغن نارگیل یا آب حل کنید و به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی صورت بگذارید. زردچوبه به علت داشتن خاصیت آنتی‌باکتریال، باعث پاک‌سازی و ضد عفونی شدن منافد سیاه پوست می‌شود.

۵. روغن نارگیل و شکر

مخلوط روغن نارگیل و شکر نوعی اسکراب (لایه‌بردار) پوست است که می‌توانید علاوه بر پاک‌سازی جوش‌های سرسیاه، برای تمامی بدن استفاده کنید.

۶. شیر و عسل

یک‌ قاشق غذاخوری عسل را با یک قاشق چای‌خوری شیر ترکیب کرده و به مدت ۱۵ دقیقه بر روی پوست بگذارید. شیر به علت داشتن لاکتیک، سلول‌های مرده پوست را پاک‌سازی می‌کند. عسل خاصیت ترمیم‌کنندگی دارد که می‌تواند کمک به رفع‌ جوش‌های سرسیاه، جای جوش و لک کند.

۷. چای سبز

بعد از دم‌کردن چای سبز برگ‌های دم شده را که اصطلاحا تفاله‌ می‌نامیم به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید. چای سبز به علت داشتن خاصیت آنتی‌اکسیدان قوی قادر به پاک‌سازی و بازسازی پوست است.

۸. سفیده تخم مرغ

سفیده تخم‌ مرغ را روی پوست خود پخش کنید و سپس با دستمال کاغذی روی سفیده تخم مرغی را که روی پوست است بپوشانید (به‌جز دهان و چشم). بعد از ۲۰ دقیقه دستمال‌های کاغذی را از پوست جدا کنید و سپس آب‌کشی کنید. سفیده تخم مرغ خاصیت چسبندگی دارد و این ماسک باعث می‌شود چربی‌های آلوده که به رنگ سیاه درآمده‌اند به دستمال کاغذی بچسبند و لایه‌برداری صورت گیرد.

برای پیشگیری از ایجاد جوش های سر سیاه چه کاری باید کرد؟

اگر تاکنون جوش سر سیاه روی پوست صورت خود مشاهده نکرده اید و یا درمان کرده اید و میخواهید در آینده این جوش ها را نبینید بهتر است که حتما این موارد را رعایت کنید:

 • شستشوی صورت با شوینده های مخصوص نوع پوست خود به صورت منظم و دو بار در روز علی الخصوص قبل و بعد از خواب
 • استفاده از محصولات مراقبت پوست اصل و اویل فری (ترجیحا بر پایه آب)
 • پاک کردن آرایش به صورت کامل از پوست در پایان روز با استفاده از پاک کننده ها در کنار شوینده های صورت
 • کنترل چربی پوست با محصولاتی مانند تونر یا آبرسان
 • استفاده به اندازه از محصولات پوستی یا آرایشی برای سبک نگه داشتن پوست
 • استفاده از اسکراب‌ و ماسک‌ های لایه بردار پوست
 • تعویض شستن مرتب روبالشتی
 • استحمام بلافاصله بعد از ورزش کردن
 • از خرید لوازم آرایشی دست دوم و تقلبی اجتناب کنید. از جمله خطرات و عوارض استفاده از لوازم آرایشی تقلبی میتوان به ترشح چربی زیاد روی پوست اشاره کرد که باعث بروز جوش های سر سیاه روی پوست میشود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با جوش سر سیاه آشنا شدید. همچنین از علت به وجود آمدن آن و راههای درمان سریع آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا خارج کردن جوش سر سیاه با استفاده از وسایل تخلیه کننده ضرر دارد؟

عده ای بنا برحسب عادت جوش‌ های سر سیاه خود را مانند دیگر جوش ها فشار میدهند تا داخل آن‌ ها را خالی کنند. اما در نهایت اینکار منجر به ایجاد جای زخم یا دیگر آسیب‌های پوستی می شود. برای نخلیه جوش های سرسیاه بهتر است به پزشک و متخصصان پوستی مراجعه کنید تا اینکار را با وسایل مخصوص انجام دهند. با استفاده از این دستگاه ها می‌توان توده‌ هایی که باعث ایجاد جوش سرسیاه شده و سطح پوست را مسدود کرده است خارج نمود. این روش یک روش دائمی برای از بین بردن جوش‌ های سر سیاه محسوب میشود.

محصولات ضد جوش سر سیاه باید حاوی چه موادی باشند؟

محصولاتی که حاوی مواد تشکیل دهنده ای مانند سالیسیلیک اسید، گلیکولیک اسید، خاک رس، زغال، عصاره درخت چای، رتینوئید و … هستند باعث کنترل چربی پوست، پاکسازی منافذ و از بین بردن جوش سر سیاه می شوند. این مواد در شوینده ها، ماسک و اسکراب، لایه بردار استفاده می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا